Летни гуми - мнения, отзиви, коментари

Започната от Bobi, 25 Октомври 2011 21:38:11

« назад - напред »

0 Потребители и 2 гости преглеждат тази тема.

Bivola

На жената Ситроена дойде със зимни Нексен 14цола на една година с фул грайфер гумата изглежда много добра, но в момента, в който паднат температурите около 0та и гумата много се втвърдява и става пластмасова и дори и на сухо се хлъзга доволно.Не бих купил зимна такава.На Фиестата карам същия размер BF Goodrich G force , която се държи в пъти по добре.


moni74

Цитат на: Septerra в 25 Февруари 2016 22:31:40
И мен ми е интересно за Nexen - чудя се какво да правя за летните галоши. Да взимам нови нисък клас или втора ръка висок клас.

Тези имат един летен модел, който е сполучлив. Но не помня кой беше, трябва да поровиш малко в интернет.


----------------------------

Ilian Petrov

#452
Дали не е Nexen N Blue HD Plus сполучливия модел ?

jo_jo

#453
хората са доволни уж - http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nexen/N-Blue-HD-Plus.htm , но явно и размера  има значение, защото в адак еднакъв модел за 17-ки може да е силно препоръчител, а за 16-ки - не. Отделно разбрах, че има гуми с различни индекси в зависимост дали са XL (явно е по-тежка).

Като цяло, аз поне гледам, адак, после в tyrereviews, другите класации (all tests, не ревютата на хората, защото там е много субективено) и каквото съвпада такова купувам.

Mondeicho

XL са гуми с усилен борд и са по тежки от нормалните. За нашите дупки и катерене по тротоарите са удачен вариант. Обикновено и цената е малко по висока от другите, които не са усилени.
Животът като цяло е глупав, но графиката е невероятна.

Alexi

не е баш така .. XL идва от Extra Load и означава повишена товароносимост - това са гуми за лекотоварни машини от сорта на баничарки и малки бусчета ,според мен не са подходящи за лека кола - бях си сложил на предната кола такива гуми защото изпаднаха изгодно - много зле возеха ,тежки ,твърд грайфер

moni74

От вчера вече съм на летните 225/40/18 и ... кеееееф


----------------------------

Mondeicho

Това за XL съм го коментирал с гумаджии и споделям практически наблюдения, не се препоръчват за коли без хидравлика например от по малките автомобили. В случая винаги трябва да се избира между комфорт и здравина...
Животът като цяло е глупав, но графиката е невероятна.

jo_jo

Цитат на: Alexi в 28 Февруари 2016 19:46:26
не е баш така .. XL идва от Extra Load и означава повишена товароносимост - това са гуми за лекотоварни машини от сорта на баничарки и малки бусчета ,според мен не са подходящи за лека кола - бях си сложил на предната кола такива гуми защото изпаднаха изгодно - много зле возеха ,тежки ,твърд грайфер

аз нямам оплаквания (нормално возят, малко шумни ми се струват), ползвам nokian zline 235/45/17 97 xl, в толкфорд силно препоръчват xl. Още повече при този размер и теглови индекс поне 50% на нашия пазар са XL.

Ilian Petrov

#459
Колеги, колебая се между покупката на втора употреба маркови гуми или евентуално на тези летни гуми:
http://autospot.bg/продукти/1/гуми/56078/nexen-n-blue-hd-plus-205-50-r17

Моля, за съвет!


hotblooded

Зависи в какво състояние и колко са стари марковите гуми...
Маркови гуми карани 1 сезон и съхранявани правилно са по добрия избор според мен

Ilian Petrov

Да, но да намери човек гуми на една година май е мисията невъзможна...
Гледам, че гумите втора ръка, които се предлагат, са масово DOT 2010-2012

hotblooded

Цитат на: Ilian Petrov в 29 Февруари 2016 12:02:18
Да, но да намери човек гуми на една година май е мисията невъзможна...
Гледам, че гумите втора ръка, които се предлагат, са масово DOT 2010-2012
Значи купуваш нови...  4 гуми ли ти трябват?  Ако може да дадеш по 30 лв на гума повече - може да вземеш доста прилични нови.

Ilian Petrov

Цитат на: hotblooded в 29 Февруари 2016 12:05:37
Значи купуваш нови...  4 гуми ли ти трябват?  Ако може да дадеш по 30 лв на гума повече - може да вземеш доста прилични нови.

Да, ще ми трябват 4 бр. летни гуми. Купих колата с 4 зимни.
Ще ми натежи по 30 лв. отгоре на гума, но ще видя...
Кои ще ми препоръчаш, за да не са Nexen ?

martin1977

Специално за летни не се "вталясвай" толкова. Естествено, че няма да намериш летни втора употреба с ДОТ 2014-2015, еле пък маркови. ДОТ 2010-2012 е напълно нормален. Гледай да имат грайфер поне 5мм, да са равномерно износени и да не са изпечени/напукани, както и да са що-годе меки. И да не си "разбирач", тези неща са очевАдни. Не знам какъв размер ти трябва, но ако е масовия 195/60/15, е кощунство да броиш повече от 50 лева за лятна гума.

moni74

Недейте така, иска следене постоянно. Изпадат хубави и нови гуми. Пресен пример - аз купих 205/55/16 летни Фалкън, карах ги месец и сложих зимните после. Обаче зимата купих 18" за летни гуми и ... продадох Фалкъна за 100лв надолу от общата цена. Гуми на 2-3к пробег.


----------------------------

Dmitarcho

Е ако новите гуми - 4те са 400 лв...аз не бих дал 300 за "малко" карани, а ще си взема нови. 17-ките вървят 50-тина лв. втора ръка...на фона на 150 + нови броя, но нашия фордовски размер се намира зор - камо ли нов дот и запазени. Аз не бих си взел 4-5 годишни гуми ;) Но е въпрос на финанси, ***** му :( Аз чакам да ми кажат цена за Ласа...и ако е 120 лв. броя си отнасям 4 новички...за да знам, че 4-5 години /ако не видят някох голям трап/ няма да ги мисля
Ръца Пръца

moni74

25% отбив за гуми на месеци, с реален пробег 2-3к (още си стояха някои мустачки) - каква е разликата с чисто новите гуми? Преди да си взема 18-ските доста търсех, но не попаднах на нови и изгодни гуми. Затова скочих на нови, ама дадох 800лв. Мислиш ли, че ако имаше такъв Вредещайн за 600лв на 2к пробег, с ДОТ преди месеци, нямаше да ги взема?


----------------------------

Dmitarcho

Сам го казваш...търсил си - нямало е ;) Рядко изпадат такива гуми - нов дот, на добра цена.
Ръца Пръца

moni74

Така е, но шанса да намериш читави 205/55/16 е в пъти по-голям от този да намериш 225/40/18.


----------------------------


Ilian Petrov

Аз в София прилични 3-4 годишни гуми с размер 205х50х17 под 90 лв. не съм виждал.

hotblooded

http://autospot.bg/продукти/1/гуми/56072/kumho-ecsta-hs51-205-50-r17   Аз съм се спрял на тези. Другия вариант е купуваш две нови и две карани и догодина още две нови....  После живот и здраве няма да ги сменяш 4те наведнъж

Ilian Petrov

Какво производство са Kumho? Да не са бюджетна марка на някой от големите?

jo_jo

Цитат на: Ilian Petrov в 29 Февруари 2016 21:39:34
Какво производство са Kumho? Да не са бюджетна марка на някой от големите?

Разгледай си класациите (при това засечи поне две), защото не е само до марки (примерно michelin се изложиха тая година със зимните гуми). Kumho имат и успешни модели, но трябва да си гледаш твоя размер. Може да пробваш алтернативни размери според ширината на джантите, не знам фокуса какви са им фабричните размери (джанти/гуми).

Виж http://www.tyrereviews.co.uk там като си избереш гума има бутон "All Tests".

hotblooded

Цитат на: Ilian Petrov в 29 Февруари 2016 21:39:34
Какво производство са Kumho? Да не са бюджетна марка на някой от големите?
Корейски са,  наскоро BMW ги избра за първоначално вграждане на 3та серия...

Vanko

http://olx.bg/i2/ad/gumi-dayton-italiya-novi-gumi-ID5LvJ2.html   ето ви малко по-бюджетно решения, цената е с включена доставка до адрес!

Ilian Petrov

Колеги, благодаря за мненията и за линковете.
Аз пък четох, че от средата на 2014 г. новите Шкоди ги доставят с Nexen, което ме кара да си мисля, че все пак не би трябвало да са толко зле...

Цитат на: jo_jo в 29 Февруари 2016 22:33:25
Разгледай си класациите (при това засечи поне две), защото не е само до марки (примерно michelin се изложиха тая година със зимните гуми). Kumho имат и успешни модели, но трябва да си гледаш твоя размер. Може да пробваш алтернативни размери според ширината на джантите, не знам фокуса какви са им фабричните размери (джанти/гуми).

Виж http://www.tyrereviews.co.uk там като си избереш гума има бутон "All Tests".

С 205/50/17 съм.

Цитат на: hotblooded в 29 Февруари 2016 23:01:05
Корейски са,  наскоро BMW ги избра за първоначално вграждане на 3та серия...

Ами и Nexen са корейски, но имали заводи и в Китай, което си е леко притеснително...
Иначе модела, който съм набелязъл за евентуална покупка, може да се вземе на 108 лв./бр.

hotblooded

Цитат на: Ilian Petrov в 01 Март 2016 08:45:07
Колеги, благодаря за мненията и за линковете.
Аз пък четох, че от средата на 2014 г. новите Шкоди ги доставят с Nexen, което ме кара да си мисля, че все пак не би трябвало да са толко зле...

На работа имаме 4 Шкодилака (Октавия 2.0TDCi), купени 2014-2015 ot Еура-тек - дойдоха с Falken  :-[
Както и да е - за втора ръка  търсене му е майката, аз 2013 купих Brdigestone Potenza RE 002 втора ръка - бяха с DOT 3011, но и с фактура че са купени април 2012 (тоест на 1 сезон) - взех ги на 1/2 от цената на нови, по думи на човека който ми ги продаде - бяха карани 7-8000 км... аз им врътнах още 35 и имат "хляб" за още малко (предните, задните и цял сезон могат да изкарат) - но ще ги сменям...

jonsix

Цитат на: Vanko в 01 Март 2016 07:47:58
http://olx.bg/i2/ad/gumi-dayton-italiya-novi-gumi-ID5LvJ2.html   ето ви малко по-бюджетно решения, цената е с включена доставка до адрес!
Добре, аз ли само не виждам .. къде е уловката? 215/55 R16 няма и 100лв  ??? ?!?!?!?!?! Нещо не ми се вързва.. Гледам из нета то с такива размери под 130лв почти не мога да намеря.

Vanko

Днес познат си е взел същия Дейтън 195/55/16 за 72.50 с добра отстъпка, нищо ненормално няма в цените в обявата.