Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1

Започната от G_o_c_e_v, 21 Ноември 2012 15:28:52

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

G_o_c_e_v

Желаещите да преминат към такъв лост трябва да проверят първоначално дали разполагат с 10 кабела на куплунга на лоста за чистачките.
За да разглобите е необходимо да развиете болчетата под волана и да натиснете с отверка тези дупки за да се освободят щипките..

А за да извадите лоста се натиска тук...

Ето го куплунга и ограденото е мястото, което се използва за степените, ако при вас е празно сега ще ви кажа как да си го направите, ако обаче го имате този кабел, купувате си лост със степени и съответно ако сте Хечбек търсите такъв и със функция за задна чистачка, поставяте го и сте готови.

След като сме проверили дали разполагаме с кабел си правим сами или си купуваме от морга или от където намерим.

Кабел от 1м е пре достатъчен. Букси приспособих най обикновенни, защото не можах да си намеря оригинални...

Сега, за да сме сигурни дали интервенцията ни ще е успешна също така проверяваме и таблото с бушоните за наличието на тази букса...

За да разглобим обаче таблото, първо махаме тази кора...

След това се налага да се развият тези две болчета с камък 7 и да се натиснат щипчиците за да избутаме таблото...

Ако разполагате с нея е лесно, изваждате я и поставяте единия край на кабела в това гнездо...

Ако обаче не разполагате с тази букса, не се отчайвайте както мене, без малко да сглобя всичко на ново, вижте добре дали разполагате с "изходи" и най вече този...

Ако го има вижте надписа на продълговатата черна кутия, ако отговаря на  98AG-14K150-AE определено ще се сдобиете с тази екстра...
На моя автомобил няма такава букса като по горната, но все пак има изходи и бутнах кабела на съответното място...

Поставих лоста с кабела забит на мястото му...

И вече съм с работещи на 6 степени чистачки 8)

И темата от която се водех Аз, избирате си категорията за чистачките...
Тема за МК1 и някои шукарийки
Автомобила не е признак за социален статус, така че не го възприемайте, като такъв!


alishanov

Колега, искам малко да те поправя!!!Няма нужда да развиваш болтчетата под воланът а само с отверка натискаш да се освободят щипките за да се отвори капакът над воланът и всичко друго е както си го описал!Смяната на лостчето става за по малко от минута!!!При мен нямаше нужда от това да прекарвам кабел!Благодарности за хубава тема която си направил и от една седмица и аз се здобих с такова лостче с шест скорости. (buddies)

G_o_c_e_v

Ами да и така става, но Аз ги развих, понеже прекарвах нов кабел и той мина по снопа за ключа за запалването, та затова... 8)
Автомобила не е признак за социален статус, така че не го възприемайте, като такъв!

rosko

 Здравейте, колеги! При мен също се получи. Много съм доволен, благодаря на колегата. Всичко излезе 20лв за лостче и 10мин. работа.
   За да не пускам друга тема, питам тук:  Знае ли някой как може да се спре автоматичното включване на чистачките, което се получава при натискане на бутона за пръскане на вода на предното стъкло? Благодаря предварително!

petkomz

А горното важи ли за моделите след октомври 2001, защото на 6-тата снимка долу в ляво пише от 98 г. до 10/01?

tha22don

Цитат на: petkomz в 14 Юли 2013 14:35:14
А горното важи ли за моделите след октомври 2001, защото на 6-тата снимка долу в ляво пише от 98 г. до 10/01?

Махни капака и виж дали имаш всички кабели. Ако е така - просто махаш старото лостче и слагаш новото. При мен беше така - аз съм с 1.8 tdci двигателя '02 и имах всички кабели.
Ако нямаш кабела - следваш горната инструкция :)

petkomz


ffmk1l

Да повдигна праха от темата, лостче от комби ще стане ли на хечбек, имам предвид че седана няма задна чистачка, за хечбека и комбито трябва да е едно и също?
Едно време колите се правеха от инженери, а сега - от икономисти...

whaaazp


randity

Еднакви са, да. Онзи ден дадох на колега лостче от хечбег, сложи го на комби и работи  (thup)
Моля се един ден хората да разберат, че автомобил се кара с глава, не с крака и ръце.


ffmk1l

Едно време колите се правеха от инженери, а сега - от икономисти...

emkata

  Да повдигна темата, вече и аз съм с шестстепенен лост за чистачки, окабеляването си го имаше. Едно голямо Благодаря на @ihovahi , намери ми лост и го уговори за по-малко от 10-ина минути.

ihovahi

Емка, че вече и го монтира ли?! Айде честито и със здраве да си го ползваш  :P
Който фôрка "майстор" си нахôда!


bozhinov73

За съжаление при мен липсва изход на панела с бушоните. Някакви идеи как да се направи.

emkata

  Дано станат нещата, при мен мина само със смяна на лоста. Като видях че има окабеляване на буксата изобщо не пипах надолу.

petkomz

Цитат на: bozhinov73 в 21 Юни 2015 19:34:24
За съжаление при мен липсва изход на панела с бушоните. Някакви идеи как да се направи.
И при мен липсват както буксата, така и изводите от долу. Даже липсва и голямата черна кутия с надпис 98AG-14K150-AE. Някой успял ли е да го направи в такъв случай? Моля споделете, защото дълго време търсих лостчето и сега разочарованието ми е голямо!

Ами то тук си е било описано, че за моделите след фейслифта, кабелът се пуска към комфортмодулът. Или по-точно към 4-ти пин на 105-ти конектор. Остава само да пробвам дали ще се получи. А някой знае ли от къде могат да се купят такива кабелни обувки?

petkomz

Нямам късмет с тия чистачки и това е! Днес пуснах кабела към комфорт модула  и интервалите заработиха, (прилагам и снимки на  конектора към който се добавя кабела). Само че на новото лостче не работи бутона за пръскалките на предното стъкло. Някой разглобявал ли е такова лостче и въобще подлежи ли на ремонт?




Alexi


momo76

То трудно може да се сбърка. Буксата си е същата, само се добавя един кабел.

petkomz

Да, правилно е свързано, защото като си сложа стария лост вси4ко си работи нормално.


adis_78

И аз се сдобих с променлив интервал на фокус '04,  само пуснах кабелче от лоста към модула. Доста чудене имаше в началото докато се светна че след '01 се ползват други инструкции ;)

nuHaKoJIaga

#21
Да повдигна темата - къде би следвало да се намира GEM модулът на колата, защото си мисля, че моята няма?

При бушоните и релетата нямам нито букса, нито пинчета. Колата е фейслифтова, 1.8 tdci, но днес като разглобявах не успях да го открия.


ПП. Оправих се, потърсих в нета и открих, че е до жабката при компютъра.

Водниядух1

Да попитам- лостче от мондео дали ще стане- на вид е същото

zloster

Цитат на: petkomz в 25 Август 2015 22:48:31
Нямам късмет с тия чистачки и това е! Днес пуснах кабела към комфорт модула  и интервалите заработиха, (прилагам и снимки на  конектора към който се добавя кабела). Само че на новото лостче не работи бутона за пръскалките на предното стъкло. Някой разглобявал ли е такова лостче и въобще подлежи ли на ремонт?



Няколко години по-късно...
Развръзката е:
за хетчбег/комби са едни, за седан са други лостчетата. По-точно управлението на помпите за пръскалките.
ЦитатКоды переключателя с регулировкой паузы:
Седан: Ford 1097539
Хэтчбек\универсал: Ford 1097542
Източник: https://archive.md/RxOYw#selection-369.0-375.31

И една публикация от две части със снимки и потвърждение на проблема:
https://www.drive2.ru/l/601309716164920018/
https://www.drive2.ru/l/601381184420721928/

Цитат на: Водниядух1 в 15 Ноември 2021 17:02:52
Да попитам- лостче от мондео дали ще стане- на вид е същото
Като минимум трябва да вземеш под внимание горното, което написах. Най-сигурно е да се погледнат електрическите схеми на съответното Мондео и твоя Фокус, но не е работа за 2 (две) минути.
Чукча не читател, чукча - писател.
Смисъл, произход и употреба са пояснени на http://dslov.ru/pos/38/p38_229.htm
За обогатяване и подобряване на говорно-писмената ни култура: https://rechnik.chitanka.info/ http://ibl.bas.bg/rbe/ https://rbe.chitanka.info/

Водниядух1

#24
Мога да потвърдя,че лост от мондео-комби става за фокус хетчбек 2003г.. Аз обаче си имам проблем още преди да сменя лоста-чистачките-правят много махове ,когато пръсна на предния прозорец и когато включа работа на пауза(която вече се определя от потенциометъра на ключа). Иначе се връщат в начална позиция.И релето смених и ключа-явно трябва да отворя моторчето. Ама не ми е ясно ,ако е от моторчето ,как пък винаги правят точно-8 маха-ни повече,ни по-малко. Иначе друфите степени си работят нормално ::)

Alexi

това май се задаваше софтуерно ,колко пъти да се движат при измиване на стъкло

Водниядух1


ivchotr

Moите пък когато използвам пръскачките чистят каквото чистят, пускам бутона на лоста, те си се връщат до капака и след няколко секунди, точно когато жена ми се е нагласила да снима нещо през предния джам, чистачките правят още един заключителен мах  (tooth) Идеята явно е да оберат вадичките вода, които се достичат.

Ozzie

@ivchotr
Моите работят по абсолютно същия начин, след като съм ползвал стъклоумиващото. Дразнещо е, но няма вариант да бъде изключено.
Понякога има нужда от това допълнително движение, понякога не.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

ivchotr

А, на мен не ми пречи. Даже го намирам за добра идея. А и жена ми взе да свиква :D