2019 Форд Куга 1.5 екобуст - износен съединител на 9000 км

Започната от Михаил Томов, 14 Септември 2021 22:46:57

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Михаил Томов

Здравейте,
Имам лизингов Форд Куга, 2019г. 1.5 екобуст, 150к.с. Чух странен шум, подобен на тупване/трясък при потегляне на полусъединител и веднага посетих сервиза на Мото пфое във Варна, тъй като колата е гаранционна. Оказа се, че съединителят е тотално заминал ( феродовия диск е износен, по притискателния диск и маховика има сини петна). Колата е  на 9000 км, карана е основно извънградско и никога по черни пътища. От Форд не ми признават гаранцията и твърдят, че съединителя е износен поради неправилна експлоатация.
Мисля да заведа дело. Искам да попитам има ли и други, на които не се признава гаранцията за подобен случай и какви могат да бъдат причините за толкова бързото износване на съединителя.


Alexi

Случаи с непризнат по гаранция съединител има много и с най различни марки ,прочети си внимателно гаранционните условия преди да заведеш дело щото най вероятно не е включен в гаранцията .

ivchotr

Ако колата е от самото начало при теб, не вярвам някой да ти уважи претенцията. Просто ще кажат, че си некадърен шофьор и толкова. Ако си втори собственик, вероятно има някаква минимална възможност да пледираш, че са ти пробутали неизправна кола, но нещата пак могат да опрат до това, че си некадърен шофьор. Това, ако съединителят наистина е включен в гаранцията. Ако не е, забрави.

Естествено, можеш да заведеш дело и дори да го спечелиш. Докато не минеш по пътя, няма как да знаеш какво има в края му. Ако загубиш делото, имаш вариант да смениш съединителя, да вържеш регистратор с няколко камери покрай колелата и да записваш какво се случва във всяка една минута, докато караш колата. Ако и новият съединител се срине за отрицателно време, но си ползвал автомобила без да издевателстваш над него със съотвените записи като доказателство за това, в едно следващо дело вероятно ще имаш повече шанс да спечелиш. И тогава можеш да искаш обезщетение и за предишната щета. 9000 км е пробегът за половин година, ако ползваш колата нон-стоп, така че ще вмъкнеш и в някои от законовите срокове.

Има и друг вариант. Нали знаеш кой е най-добрият Форд :D

Alexi

тия официални представители си е*али мамата .. на един познат се скъса ангренажния ремък на кола на 1г закупена чисто нова и не му го признаха по гаранция .. Кия е марката

saggy

Според мен тук има някакъв фабричен дефект в тази част. Ако го смениш с нов афтърмаркет може да изкара нормално. Виж в чуждестранните форуми дали имат такъв проблем. Иначе и аз бих ги съдил, след като прочета условията на гаранцията. То и при другите марки проблемите са сходни - на гаранционна шкода на 90к км се скапа съединителят и не го смениха гаранционно. На служебните пежа се скапаха предните амортисьори на 80к км и и не ги признаха от Пежо. Гаранцията им важала до 60к км и не се и разправяхме.

exclusiveremix

Имам фокус купуван нов.За разлика от останалите марки - визирам Опел,пежо и ситроен, ние от Форд имаме гаранция до 60 к км на съединител.Вземаш си хубаво документите за гаранцията и четеш.Винаги и всеки 1 сервиз ако искат могат да ти пишат неправилна екслоатация.Ако не беше съединител за 2к лв част, ами част за 200лв,навярно нямаше да ти откажат гаранция НАЛИ ?Съвет от мен е да си прочетеш гаранционните условие,как кое и какво покрива и кога,впоследствие разговор с адвокат, впоследствие сервиза и ако отново ти откажат или търсиш разговор с Форд от най-високо равнище или дело.
Ford Focus Ecoboost Red Edition
Ford Fiesta TDCI Black&White

zz_stefanov

Цитат на: Михаил Томов в 14 Септември 2021 22:46:57
.... От Форд не ми признават гаранцията и твърдят, че съединителя е износен поради неправилна експлоатация.
.....
Сигурно обаче за да продължи колата да е в гаранция искат да го смениш единствено при тях?

swenstyle

защо този съединител, а и въобще части за тази кола, няма по сайтовете, защото е прекалено нова ли? Има накладки, ремъци и ролки, явно никой не очаква да сменя друго първите 5 години

zloster

2019 година излиза Куга/Kuga Мк3/III. И при старата и при новата има 1,5 бензин 150 конски сили. Та за новата е напълно нормално все още да няма алтернативни части - обикновено 2-3 години е ембаргото производителят на частта за първично вграждане да не пуска на пазара от негово име.

https://www.kugaownersclub.co.uk/threads/clutch-failure.12009/ Примерна тема от 2017-та за ранно и изненадващо умиране на съединител. Износен съединителен диск в съобщение №5. Подобна съм виждал и за Форд Фокус пак по английските форуми.

За съединителите последното официално, което съм виждал при Форд е това. Обаче засяга разпадащи се притискатели/притискателни дискове:
https://car-recalls.eu/recall/ford-kuga-2016-2018/ и официалното съобщение в някакъв сайт на ЕС: https://ec.europa.eu/safety-gate-alerts/screen/webReport/alertDetail/349479
https://car-recalls.eu/recall/ford-kuga-2013-2016/
https://car-recalls.eu/recall/ford-kuga-2014-2018/
Чукча не читател, чукча - писател.
Смисъл, произход и употреба са пояснени на http://dslov.ru/pos/38/p38_229.htm
За обогатяване и подобряване на говорно-писмената ни култура: https://rechnik.chitanka.info/ http://ibl.bas.bg/rbe/ https://rbe.chitanka.info/

jijo99

Ние бяхме със същия проблем. Куга 1,5--150 коня бензин на 32000км /3/г хвърли съединителя. Първоначално се опъваха, но ни спаси това че колата е кеш платена и се води на Краен клиент /частно лице/, не фирма и там ни защитеваше КЗП.
Смениха ни ог за тяхна сметка без проблеми, същото го играхме и с акумулатора и него го смениха. Всичко това се случи до 5г гаранция на колата.


Михаил Томов

Здравейте,
Осъдих Форд, платиха ми съединителя и година и нещо по-късно и след около 12000 км. същия проблем - тотално износен феродови диск, маховик и притискател със сини петна. В мото пфое Варна има вече нов управител, който отново не признава гаранцията, въпреки че изрично пише, че гаранцията на съединителят е 60000 км. Сигурен съм че не съм единственият с подобен проблем. Колата е на 20000 км и вече за втори път сменям съединител. Интересува ме:
1 ) има ли и други с износен съединител на толкова малко километри?

2 ) има ли друг вариант освен пак да водя дело да ми бъде призната гаранцията на съединителят.

ivchotr

Новият управител го играе на принципа "ако мине". Щом гаранцията е 60 000 км, всичко, което се случи в този пробег, е за тяхна сметка. Втория път ще ги осъдиш доста по-лесно, защото вече има съдебна практика по твоя случай. Тук обаче идва другият въпрос - колко са ти яки нервите да сменяш съединители през 10 - 12 000 км, вероятно всяка година, докато приключи гаранцията и колко след това? Защото я им оправят качеството, я не. А докато изразходят складовите наличности, смятай какво те чака.

П.П.
Като чета подобни теми съвсем ми се изпарява желанието да сменям сегашната си кола с по-нов модел на Форд. Явно ще се насочвам към друг производител.

saggy

Михаил Томов, ако не е тайна, какви суми трябваше да заплатят Мото-Пфое покрай смяната на частта и всички съдебни разходи. Не ми е ясно по-скъпо ли им излиза да изпълняват съдебно решение с всичките такси или просто да сменят съединителят без разправии. И има ли вариант да ги осъдиш за по-голяма сума, щом вече веднъж си ги осъдил?

ivchotr

Може да претендира за нематериални вреди, нанесени му от марката и по-конкретно от нашенското ѝ представителство. Ама едва ли съдът ще им обърне внимание. Не, че не е възможно, де. Иначе със сигурност им излиза по-скъпо да минават през дело, ама както казах и по-горе - играят на принципа "ако мине". Не е минало и трябва да заплатят разноските по делото, които могат да включват и хонорарите на адвокати, вещи лица и т.н. С други думи, на МотПфое или както се казват сега, един такъв съединител може да им излезе двоен. Колегата е за адмирации, защото ако всички са като него, тези тарикати от дилърството ще започнат да си поемат гаранциите без да се стига до съд.

saggy

Съгласен съм с теб, Ивчо, колегата Михаил Томов е за адмирации, защото си е потърсил правата докрай. А тези в дилърството така правят, че да не си купиш кола от тях.