Форум на FordBG.com

Моделите на Форд => Focus / C-Max => Темата е започната от: lubomirov89 в 28 Октомври 2017 21:08:45

Заглавие: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: lubomirov89 в 28 Октомври 2017 21:08:45
Здравейте колеги! Имам едно проблемче с фокуса (1,6 зетек s fyda), който след всичко изчетено, не мога да реша. Та проблема е, че от време на време колата има нестабилни обороти. Когато даречем спирам на светофар, спъвам винаги на скорост, в момента в който натисна амбреажа оборотите падат до може би 500 след това се стабилизират на нормалните. Ако пускам на свободна (рядко го правя) играят от 800 до 600 и така докато спра на място. Това не го прави винаги, а когато и е кеф, не съм намерил някаква закономерност в поведението на колата. Проверено е всичко за което мога да се сетя и за което съм чел. Хлабини на клапани, нови кабели, свещи, бобина, нов клапан на картерна вентилация и тройника към всмукателния колектор, изчистена дроселна клапа, клапа за празния ход, центровка на ангренажа,не смуче паразитен въздух от никъде, всички датчици в норма, абе всичко е супер. Прави ми също впечетление, че в момента в който оборотите паднат на нормалните, светлините в купето леко премигват за 1-2 секунди и после се оправя. Мерено е напрежението на генератора, зарежда супер. Дайте малко акъл, багодаря!
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: OL DiRTY в 29 Октомври 2017 08:52:53
Аз съм с абсолютно същият проблем с разликата, че оборотите не ми варират на свободна, а падат малко под чертата на оборотомера, която мисля, че показва 800 оборота ( или 730, някъде четох, че това са нормалните обороти, но може и да се бъркам ) и не се възстановяват след това.  Не е болка за умиране, но е дразнещо!
Миналата седмица се върнах от майстор "Фордманиак" и той няма точно обяснение. Беше ми изключил датчикът на скоростната кутия, като го беше заподозрял него за виновник. Е покарах така (без скоростомер) и може би имаше една идея подобрение, но не и на 100%. За това си мушнах буксата на мястото й!
На мен ми прави впечатление, че когато пусна фаровете и вентилатора, оборотите падат, както обясних в началото, което е нормално, но след това, алтернаторът ли, кое ли, не се наема да ги възстанови в нормите!
Та се чудя дали не е нещо свързано с тоците и алтернаторът! Ужким и при мен зарежда нормално, но знам ли вече какво е!
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: ivchotr в 29 Октомври 2017 18:31:06
Имах го същия проблем и след като смених всичко отвън по двигателя и презаписах компа, Фордманиакът ми регулира клапаните и ангренажа и колата заспа. Ако при вас не се оправят нещата, остава да се търси проблем в самите клапани, примерно. Ако някой е прегорял, реглажът няма да помогне. Напрежението в колата пада при намаляване на оборотите, това е нормално. Но според мен е следствие, а не причина. Освен ако компът има проблем в буксата - не добър контакт и т.н., поради което да се губи сигнал.
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: OL DiRTY в 29 Октомври 2017 19:57:39
Скоро ще сменям ангренажа при Митко, разбрахме се, че ще гледа и клапаните! Ще видим след това, какво ще е положението! Явно, дотогава ще я карам така!
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: lubomirov89 в 30 Октомври 2017 18:54:18
Клапаните са мерени и са в граница! Центровката на ангренажа е правена от фордманиак, не допускам да има проблем там. Сякаш почвам да клоня към не добре затваряща бензинова дюза, но в това твърдение изобщо не мога да съм сигурен, докато не ги смъкна и след това стенд.
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: OL DiRTY в 30 Октомври 2017 19:24:31
Оффф, мамка му и оборотчетата, лошото е, че проблемът ще се оправи с време и пари! А още по-лошото е, че когато имаш пари, нямаш време и обратно. Няма оправия! ^-^
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: ivchotr в 31 Октомври 2017 23:00:12
Ами с тези Фордове е така (rofl) Няма да се плашиш :D
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: OL DiRTY в 31 Октомври 2017 23:15:07
 ???....... (rofl).. ми почнал съм да свиквам!
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: lubomirov89 в 01 Ноември 2017 12:44:32
Някои друг да изкаже мнение?
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: vilden в 01 Ноември 2017 15:40:20
Въпросния VSS датчик оказва ли влияние върху работата на двигателя?
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: Румен 790808 в 01 Ноември 2017 19:36:03
форд c max 1.8 125к. бензин, колебания на оборотите след изключване от скорост отстранени с почистване на дроселовата клапа.Имаше доста нагар от вътре ,почистена до блясък ,и в основата си включително и след нея.
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: lubomirov89 в 01 Ноември 2017 19:52:35
Клапата ми е чиста със сигурност (чистена е скоро) така ,че това при мен отпада като варант. Днес например не ми го направи нито веднъж. Другото, което ми прави впечетление е, че датчика за барометрично налягане ми се струва не много адекватен. При студен време колата пали на 1100 оборота, а на топло на 1500. Днес на около 0 градуса запали на 1100 оборота, а ако е 20 градуса пали на около 1400-1500, като днес не ми е правила проблеми с оборотите.
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: lubomirov89 в 24 Март 2018 20:56:21
Също така има едно тъпо придърпване. Дали е от бедна смес или роблем с кабели, свещи или бобина, не знам. С новата бобина ми изби един кабел и свещ. Разликата между старата и новата е в това, че новата има съпротивление 22 кома, а старата около 10 кома. А сега де? Не ми се дават пари бадева и да сменя кабели, свещи и бобина е така.
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: ivchotr в 24 Март 2018 21:10:54
Това придърпване на всяка предавка и при всякаква скорост ли се появява. При мен го има само между 80 и 100 км/ч и то когато едва галя педала на газта. Подавам ли леко газ, изчезва. Така и не разбрах от какво се получава. Под 80 и над 100 км/ч го няма при еднакво поддържане на скоростта, в смисъл с галене на педала.
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: lubomirov89 в 24 Март 2018 22:05:16
Най много се усеща до 3-та предавка, после го няма или поне не го усещам .
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: locke в 25 Март 2018 10:25:54
Цитат на: lubomirov89 в 24 Март 2018 22:05:16
Най много се усеща до 3-та предавка, после го няма или поне не го усещам .

Същото е и при мен. Няма значение топъл или студен двигател. Най-силно се усеща като карам на първа с малко газ или на втора с около 1000 оборота. Ако отпусна газта колата почва да хълца и да се тресе.
Да уточня, че това не се случва всеки път.
С натискане на съединителя се оправя. Свещите са ми NGK на година и половина. Според мен е от датчика на скороститр защото понякога километража не отчита
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: lubomirov89 в 25 Март 2018 11:17:42
Споре мен не е от датчика за скоростта. Но все пак не мога да разбера какво е. При мен се появява по скоро като давам газ и много добре се усеща на принудителен празен ход. Тогава най добре се усеща като придърпва...
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: locke в 25 Март 2018 15:30:21
Цитат на: lubomirov89 в 25 Март 2018 11:17:42
Споре мен не е от датчика за скоростта. Но все пак не мога да разбера какво е. При мен се появява по скоро като давам газ и много добре се усеща на принудителен празен ход. Тогава най добре се усеща като придърпва...

Другите мнения в нета, които четох, са че е от бобината. Пукнатина, която не може да се види, без да се свали
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: hienata76 в 26 Март 2018 10:54:59
При мен проблемът с придърпването се реши с смяна на бобина от най евтините(мобилтрон),а играта с оборотите  с почистване на дросела и клапана за празния ход.
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: locke в 26 Март 2018 11:06:31
Цитат на: hienata76 в 26 Март 2018 10:54:59
При мен проблемът с придърпването се реши с смяна на бобина от най евтините(мобилтрон),а играта с оборотите  с почистване на дросела и клапана за празния ход.

Огледа ли старата за повреди..
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: hienata76 в 26 Март 2018 11:12:14
Цитат на: locke в 26 Март 2018 11:06:31
Огледа ли старата за повреди..

2 sm. Микропуктнатина   :o
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: lubomirov89 в 26 Март 2018 23:31:05
Старата ми има напукано, и то доста. Но при просто замерване с мултицет си е в норма и на първична и на вторична намотка.
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: ivchotr в 27 Март 2018 11:02:58
Ама когато работи и се завихрят големите токове и напрежения, нещата покрай пукнатините ще изглеждат по различен начин.
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: locke в 27 Март 2018 15:54:15
Цитат на: lubomirov89 в 26 Март 2018 23:31:05
Старата ми има напукано, и то доста. Но при просто замерване с мултицет си е в норма и на първична и на вторична намотка.

Знам че не трябва да има никакви пукнатини или подобни. Ако има.. ясно е. Предполагам че пукнатините са долу и без сваляне не се виждат ????
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: locke в 27 Март 2018 19:56:46
Сега погледнах моята, не съм я свалял, че е претрупано, а и се стъмни. Нямаше обаче тази метална скоба, държаща конектора. Има ли я при вас ????
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: lubomirov89 в 27 Март 2018 20:42:44
Аз имам металната скоба на буксата. Бобината е напукана почти навсякъде но не и отдолу.
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: hienata76 в 28 Март 2018 10:37:03
Цитат на: lubomirov89 в 27 Март 2018 20:42:44
Аз имам металната скоба на буксата. Бобината е напукана почти навсякъде но не и отдолу.

Сменяй. Какво чакаш,да се се сцепи на части? Скоба и аз нямам.
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: locke в 28 Март 2018 14:11:36
Сега като разгледах хубаво имам скобата, само че е от долната страна на конектора и не се вижда ????
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: lubomirov89 в 28 Март 2018 18:32:09
Най лесно утре ще дам 100 лв. за нова бобина, не е там проблема. По скоро е в това, че не съм сигурен, дали ще се оправи. Купих една бобина УЖ беру, ама е с двойно по голямо съпротивление и ми изби една свещ и един кабел от нея...
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: locke в 29 Март 2018 11:03:04
Не е била за твоя форд
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: lubomirov89 в 30 Март 2018 09:50:00
Пише, че е за моя, ама може и да си прав. На заплата купувам и да видим какво ще се получи.
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: locke в 30 Март 2018 12:20:45
Взимаш големия талон и няма да сбъркаш
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: lubomirov89 в 01 Април 2018 21:34:47
Някой може ли да ми каже за този мотор колко е напрежението на дебитомера на празен ход, при напълно загряла кола, без никакви консуматори. Благодаря предварително!
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: toni9 в 19 Април 2018 10:12:01
Да вметна за свещите и аз .. Карал съм с NGK и на 2 пъти им се чупи керамиката и не издържат.. NGK вече не e NGK като едно време ... Сложих на БЕРУ , те са горе долу добра алтернатива , но накрая минах и си взех оригинални Motorcraft от Мотото пфое ( евтини са ) и колата си заспа .. явно си иска оригиналните свещи.

Относно проблема с оборотите и аз го имам и не мога да го открия... На инерция и на по-ниска предавка оборотите ми падат до 500-600 след което се форсират до към 1100-1200 и после се стабилизират на 800 . Това ми го прави почти непрестанно на всеки светофар..   Също така като я дам на 1-ва или 2-ра и пусна съединителя колата трябва да се движи плавно , а тя ми накъсва все едно сама си бие спирачки  , но това не го прави всеки път  неговата семка ..  :D  :-\

С Форд Фокус 99 хечбек 1.6 Zetec FYDA съм
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: locke в 20 Април 2018 22:56:39
Аз установих, че това забиване го прави когато не е загряла(нормално) и когато не работи километража(това е проблема). Ако колата е загряла и километража отчита, като пусна газта дори и на втора с 900 оборота няма никакво придръпване. Проблемът е овтратителната смяна на датчика
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: ivchotr в 21 Април 2018 20:59:23
Датчикът се сменя лесно, но насрещникът в кутия е по-проблемен :D Трябва да се отваря кутията.
Тони9, май ще трябва да провериш хлабините на клапаните. Обикновено това са симптомите при нарушени хлабини.
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: locke в 21 Април 2018 21:44:37
Цитат на: ivchotr в 21 Април 2018 20:59:23
Датчикът се сменя лесно, но насрещникът в кутия е по-проблемен :D Трябва да се отваря кутията.
Тони9, май ще трябва да провериш хлабините на клапаните. Обикновено това са симптомите при нарушени хлабини.

Този насрещник сменя ли се? Ситуацията е малко като при един дизелов фокус, на който му сменихме датчика за светлина на задна. Имаше риск проблемът да е от насрещника в кутията, но все пак се оказа датчика
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: ivchotr в 21 Април 2018 21:56:44
Не знам. Не съм отварял кутията. Аз смених моя датчик и километражът продължи да си играе. Ама не ми се занимаваше да свалям и отварям кутия.
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: locke в 22 Април 2018 15:30:15
Днес я покарах и километеража не отчиташе. Спрях и пуснах тестовия режим и стрелката отиде до края. След това докато се прибрах пак не отчиташе. В тестовия режим също не показва скоростта. За мен това е сигурен знак, че не отива сигнал до километража заради повреден датчик
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: ivchotr в 22 Април 2018 21:40:02
Ти на първо време виж дали няма някакъв проблем по буксите и кабелите между датчика и километража.
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: locke в 23 Април 2018 21:11:59
Цитат на: ivchotr в 22 Април 2018 21:40:02
Ти на първо време виж дали няма някакъв проблем по буксите и кабелите между датчика и километража.

Мисля че ако не се оправи със смяна на датчика, проблемът е в настрещника. А и в тестов режим стрелката отива до края. А и ми се струва че кабелът е доста добре защитен и не би се наранил. Ако има вариант кабелът да се тества с мултицет или друг уред ще се разбере - и този край, който влиза в датчика, и този в километража.
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: ivchotr в 23 Април 2018 21:32:29
Не съм сигурен дали при тестов режим сигналът минава през датчика. Този тест не е ли само за изправността на приборите? Който да показва, че са здрави и ако не отчитат в движение и/или при работа на двигателя, то проблемът да се търси в периферията? Някой се беше оплаквал, че километражът не му работел заради слаба връзка в таблото, а не в датчика.
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: lubomirov89 в 25 Април 2018 18:15:57
Нещото, което ме впечетли вчера като си правих диагностика е, че на принудителен празен ход (не е в cut off режим) като натисна спирачката и краткотрайния трим от около +10% отива на -4. От тука следва, че сместа по някаква причина започва да се обогатява. Въпросът е защо?
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: ivchotr в 25 Април 2018 21:25:26
Това не е ли заложено в компа?
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: lubomirov89 в 30 Април 2018 19:00:47
Може и така да е, но каква е логиката ?
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: locke в 26 Февруари 2020 17:01:13
Цитат на: locke в 25 Март 2018 10:25:54
Същото е и при мен. Няма значение топъл или студен двигател. Най-силно се усеща като карам на първа с малко газ или на втора с около 1000 оборота. Ако отпусна газта колата почва да хълца и да се тресе.
Да уточня, че това не се случва всеки път.
С натискане на съединителя се оправя. Свещите са ми NGK на година и половина. Според мен е от датчика на скороститр защото понякога километража не отчита

Темата е много стара, но все пак да кажа на който се колебае, да си смени датчика. Описаните проблеми, както и придръпване на 2250 оборота изчезнаха. Дросела беше почистен, но не съм наблюдавал майстора дали не е пръснал със спрей само, защото не го е свалял. При повече свободно време ще го сваля и почистя.

Смятате ли, че е възможно от сервото на спирачките да се колебаят оборотите на място при натисната спирачка? Стрелката не стой залепена на делението преди 1000 оборота а се мести лекичко нагоре и се връща. Не прескача 1000 оборота и не се случва на всеки светофар, но все пак е неприятно
Знам, че ако смуче въздух отнякъде е доста трудно да се хване
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: ivchotr в 26 Февруари 2020 21:15:42
"Не стой" е заповедна форма, която иначе казано звучи като "Недей да стоиш". В твоя случай трябва да използваш "И" вместо "Й". Позволявам си тази забележка, защото в последно време започва да става повсеместно неправилното използване на "Й".

По темата. Симптомите ти са като за клапани, които се нуждаят от реглаж. Не го ли направиш сега, положението ще започне да се влошава. Минах по този път, та мога да кажа, че съм 99% сигурен в твоя случай.
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: locke в 27 Февруари 2020 12:31:09
Вероятно са в начален етап, тъй като съм чел, че сериозен симптом е когато оборотите в подобни ситуации започнат много да се качват и спадат – до 1500 и нагоре. Само капака на клапаните ли се сваля за да се проверят/регулират /сменят и каква е цената на процедурата?
Заглавие: Re: нестабилни обороти понякога фокус 1.6
Публикувано от: ivchotr в 27 Февруари 2020 21:34:45
Свържи се с колегата "fordmaniac". В мрежата има информация за него. Достатъно е да му напишеш никнейма в търсачката и си готов. Не вземаше скъпо преди три години, когато се занимаваше с моите.