Въпрос за сензор за налягане в гумите

Започната от Мишо, 30 Март 2020 20:36:28

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Жоро Петков

Браво супер, че не са ти взели пари. Това за пръв път да го чуя и то от официален сервиз.
Иначе хубавото на твоя фокус да си го знаеш, е че има памет за сензорите. Т.е. може да имаш още един чифт джанти с други сензори и вече веднъж обучени колата ще си ги събуди сама.
Попринцип самия инструмент за събуждане на тези датчици също се продава от китайците и беше и той ок. 20тина долара. Ест. и в България го има на цени от по 100-200лв.


F Focus

Темата е полезна и ми е интересна, та да попитам (за всеки случай, въпреки, че нямам очаквания):
На "Фокус" Мк 2, 2006г. това възможно ли е да се монтира и системата за налягането на гумите достатъчно точна ли е?

ivchotr

Китайците продават всякакви модели, които вършат идеална работа.

Жоро Петков

Със сигурност имат винтили с датчици. Поне за моторите има. Въпроса е, че ще ти седи на отделно дисплейче,  най-вероятно и ще трябва и да намериш начин как да си го захраниш от някъде. Т.е. не очаквай някаква добра интеграция.

ivchotr

Имат и за интегриране с мултимедия, така че се спестява още едно екранче: ЦЪК

F Focus

Вдянах (уж)-благодаря Ви за отговорите!
Мултимедията е съвременна ( 4Гб/64Гб, каквото и да означава), та ще се зария какво-що да се направи по въпроса?

Жоро Петков

Е баш това дето Ивчо ти е пратил ти ойдисва.
Аз забравих, че си със сменена мултимедия с андроид. Т.е. всичко ще си ти е интегрирано.
Сега колко точно ще работи и колко време... не знам.
При мен и на колата и на мотора имам оригинални сензори и не ми се налага да нося манометър като спирам на бензиностанция да помпя гумите. И двете системи веднъж събудени датчиците опресняват стойностите в рамките на секунди.
Специално на мотора вече 2 пъти ме спасява системата - бях на 500км от дома и гумата видимо не беше спаднала, но при потегляне се оказа, че е на 1.5атм - беше приключение. 2рия път спуках в движение в Карпатите на място с мечки и не много места за отбиване и системата ме спаси като следях до кога мога да карам без да си нарежа гумата. За щастие намерих добри хора с помпа преди да падне под 1атм.
Та лично аз бих си викнал нещо като това от линка на Ивчо.

ivchotr

Аз го дадох като пример, само. Нямам наблюдения колко е читаво. Но на мой приятел, по негово искане, бях поръчал от моделите с допълнително екранче, щото радиото в колата му е заводско CD без "телевизор". Почти две години не се е оплаквал. Предполагам, че вентилите със сензорите или капачките с такива едва ли са станали по-смотани през това време, така че ми се струва не твърде рисково човек да си поръча и такова от линка по-горе.

Извън темата, донякъде... Вчера се загледах, че чайните са разработили нови варианти за мултимедии за моя модел, който е сравнително стар (първите екземпляри са на 25 години вече), като дори са преработили панела на таблото за монтиране на по-голям от стандартния размер екран, като са преместили мястото на бутона за аварийките. Доскоро нямаше такива опции. Иначе казано, ако ви дотрябва нещо, просто го потърсете в Алито. Няма начин някой китаец да не се е сетил за него преди вас :D

F Focus

Още веднъж Ви благодаря за отзивчивостта!
Ще потърся хакер, който да свърши работата и ще пиша, разбира се.

F Focus

Продължавам темата-коментирах с колеги, които са си монтирали сензор за налягане в гумите, НО без да сменяват вентилите, ами са монтирали удължители на същите, в които са датчиците. Мнението им е крайно отрицателно, защото накрайниците са доста дълги (около 25мм.), което си е грозновато, тежат към 25-27гр.(демек налага се баланс наново) и при скорост над 120 км./ч. започва да се чува неприятно виене, което с увеличаване на скоростта става прекалено.
Инак проблеми с "връзване" към мултимедията няма, никакви, а и показанията били верни.


Жоро Петков

Е тва е грозна работа да са отвън датчиците.
Вземи си такива, които са на самия винтил от вътрешната страна.
Живота на батерията е ок. 5г ама при положение,че от китайците са доста евтини ти е все тая.

капанец

Моята кола я купих на 3 години и беше почти на 9, когато свърши батерията и то само на единия сензор. Не вярвам да си ги сменяли преди това.

F Focus

Ok, вдянах-благодаря!
Последен (вероятно тъп) въпрос по темата-при смяна на обикновенните вентили с такива със сензорен датчик за налягане демонтира ли се гумата от джантата, или се изскубва класическият вентил и се набучва сензорният от външ. страна на джантата? От отговорите Ви ще зависи решението ми, което разбира се ще споделя.
Благодаря предварително!

Ozzie

#43
е няма как да стане, без да се демонтира гумата
преди няколко дни поръчах долните, кога ще дойдат, кога ще ги монтирам и тествам е друг въпрос  8)
https://www.aliexpress.com/item/1005006264942283.html
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

Жоро Петков

Ози не намира страницата.
От китайците нещата в последно време идват доста бързо - за ок. 2 седмици.
То монтирането при гумаджия няма как... Въпроса е как ще ги активираш?

Ozzie

Поправих връзката, бях изтървал *.html
За активирането - FORSCan. За момента съм изключил TPMS системата, като дойде време, ще я активирам отново.
По-назад в темата, Мишо е споменал че опознаването на сензорите е станало автоматично, поне при него.
https://fordbg.com/forum/index.php?msg=138470
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

Жоро Петков

Фокусе викай си такива датчици - 11лв парчето си е далавера за 45лв ще си знаеш винаги какво ти е налягането в гумите.
Аз на мондеото си отключих да ми показва в реално време налягането и почти винаги го проверявам.
Имам един бъг ама не ми се рови във форума на форскан да видя как е - разменени са ми показанията:
ако това е колата :
(1)0---0 (2)
      |   |
      |   |
(3)0---0 (4)

1 - предна лява гума, 4 задна дясна - поради някаква причина 1 и 3 са ми предни гуми, а 2 и 4 са задните... Пробвах да сменя местата на джантите колата пак така си ги разпознава. Сигурно може да се оправи, но не ми се занимава...

F Focus

#47
Още веднъж Ви благодаря за полезните отговори!
Проблемът не е в парите (слава Богу), ами се оказва, че трябва да потърся и сведущ човек с Форскан баш...?
То цялата Мара втасала, както се казва, ама съм наясно колко е важно налягането в гумите, което при рязък завой със сравнително висока скорост при макар и не много спаднало налягане в гумата може да създаде меко казано неприятно

Ozzie

Проблема не опира само до наличие на датчици, а и до това, в самата кола да има нужния хардуеър, който да приеме сигнала от датчиците и след това функция в компютъра, който пък да следи показанията им.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

Жоро Петков

До колкото разбрах Ф Фокус е с мултимедия, която подържа датчиците. Сега въпроса е дали подържа точно ОЕМ-ските или трябва да са някакви с блутуут или нещо друго. Това е хубаво да се провери.
Доколкото ми е известно Форскан е по-скоро за вградени в колата неща, а не за афтърмаркет мултимедии. Ако греша ме поправете.
Ако съм прави не е необходимо да имаш Форскан.


F Focus

Доколкото вдянах съвременна мултимедия си прави директен контакт със сензорите за налягане в гумите чрез блутут, ако не греша, заобикаляйки компа на автомобила, който мисля, че няма подобна опция, та не го виждам да е необходим в случая.

Ozzie

Взех ги днес (иначе в петък бяха в офиса), 4 бр. за 17,72 $ (33,36 лв.). Пристигнаха с Експрес Уан. Никой не ме е търсил да плащам мито или да ме е разкарвал по митници и пр. От пускането на поръчката, до получаването в офис - 10 календарни дни.
Мисля да ги монтирам на зимния комплект гуми и ако са ОК, да поръчам и за летните.

P.S. Обърнете фффнимание на надписа Made in.... Нямам идея от Европа ли са тръгнали или от Китай.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

Жоро Петков

Отдавна китайците направиха огромни "warehouses" не знам на български склад ли точно се нарича, където са заредили яко стока. Затова не плащаш нито мито и идват в рамките на 2 седмици.
Едно време се чакаше по 2-3м.
Чакаме да кажеш дали са сработили!

ivchotr

#53
Ми те митата ги включват още в цената на поръчката, ако ще идва от Китай.

Ozzie

Цитат на: Жоро Петков в 20 Май 2024 20:23:32Чакаме да кажеш дали са сработили!
Някъде октомври-ноември, ако не забравя.

@ivchotr
Без значение от къде идва стоката, при поръчка автоматично се начислява ДДС (не мито), съобразно държавата на поръчващия.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

ivchotr

Ми добре. Ама преди време не са ми начислявали тези суми, дето сега ги начисляват, а стоките идваха предимно от Китай. Аз и мито не съм плащал никога, де.