Форум на FordBG.com

Моделите на Форд => Mondeo => Темата е започната от: hotblooded в 14 Юни 2015 17:13:09

Заглавие: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: hotblooded в 14 Юни 2015 17:13:09
 Дойде време и аз да сменям тези консумативи. Една ролка скърца на моменти ужасно, при палене или при подаване на газ и рязко отпускане на педала - от към ремъка на аксесоарите се чува специфичното тропане когато пружината на обтегача е омекнала... Въпросите са - да сменям ли и шайбата на коляновия вал, или да чакам да се скапе (предполагам че няма да чакам много дълго) и на ремъка на хидравликата - да сменям ли целия обтегач или само ролката (И как/къде да намеря само ролка)...
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: ihovahi в 14 Юни 2015 17:47:32
Иво, в тази тема (http://fordbg.com/forum/index.php?topic=5438.40) съм посочил номерата на ролките и амортисьорчето.
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: hotblooded в 14 Юни 2015 18:02:35
Цитат на: ihovahi в 14 Юни 2015 17:47:32
Иво, в тази тема (http://fordbg.com/forum/index.php?topic=5438.40) съм посочил номерата на ролките и амортисьорчето.
За ремъка на хидравликата питах - неговата ролка не мога да открия самостоятелно, за другите - четох темата :)
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: ihovahi в 14 Юни 2015 18:14:54
Иван Вълков сменя наскоро. Дано се включи.

Иначе ето Мондео МК3 tdci/tddi - Ремонт на обтегача на хидравличния ремък. (http://fordbg.com/forum/index.php?topic=4197.msg54094#msg54094)
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: baibradar в 14 Юни 2015 18:15:16
Ремъка на хидравликата няма нищо общо с шайбата на коляновия вал. Или аз нещо не разбрах идеята  :-[
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: Иван Вълков в 14 Юни 2015 18:48:03
Иво, Алекси в темата беше писъл че ролката и ремъка на хидравликата ги е сменял към 120к като беше казъл че ролката е като нова. Моята беше на 270к и шумеше. Писъл съм ти лично ако решиш да е сменишот къде може да попиташ. А за демферната шайба щом е добрене я пипай.
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: moni74 в 14 Юни 2015 18:56:40
Иво, и аз ще сменям скоро обтегача с пружината. Имам оферта за 130-140лв от българска верига магазини, SKF.
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: baibradar в 14 Юни 2015 19:05:31
От колегите в руския форум съм чел, че ако оставиш старата демпферна шайба тя бързо разбива новия обтегач и после се чудим що толкова бързо е умрял. Тези детайли са предвидени да се сменят заедно. После да не стане вместо по-тънко да излезе двойно.
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: Alexi в 14 Юни 2015 19:49:08
ролката и оптегача на хидравликата не съм ги сменял ,вече 180к км .. само ремъка смених .. относно "големия" ремък и карантиите му - сменяй всичко наред да ти е мирна главата ,и то с качествени части
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: hotblooded в 14 Юни 2015 20:33:40
Проблема е че скърцането се чува от към хидравликата, там обтегача не е проблемен и за това мисля само ролката да сменя.. 
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: mirohristov в 14 Юни 2015 20:50:00
От към хидравликата смемяй ролка и ремък.
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: hotblooded в 14 Юни 2015 21:01:06
Цитат на: mirohristov в 14 Юни 2015 20:50:00
От към хидравликата смемяй ролка и ремък.
А ролка от къде?  Някакъв кат. номер...
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: ihovahi в 14 Юни 2015 21:20:37

(http://s16.postimg.org/iivdublh1/030070725.jpg) (http://postimage.org/)
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: Иван Вълков в 14 Юни 2015 21:23:11
Иво имаш лично
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: hotblooded в 14 Юни 2015 22:15:02
VG 55266-part  По този номер се намира само ролката на обтегача на ремъка на хидравликата ето тук (http://e-shop.vegaautomotive.com/Default.aspx)
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: mirohristov в 14 Юни 2015 22:50:59
Отиди до някой магазин за части и потърси ролката по размер. 52/18/17.
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: hotblooded в 14 Юни 2015 22:53:42
Цитат на: mirohristov в 14 Юни 2015 22:50:59
Отиди до някой магазин за части и потърси ролката по размер. 52/18/17.
ПО размера я намерих...
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: hotblooded в 15 Юли 2015 11:36:33
 Ролката и ремъка на хидравликата са сменени от преди 20 дена, за сега досадното скърцане при "дълъг завой" с около 100-130 изчезна.  Не се "изхвърлях" и взех ролка от 8лв (с доставката - 12) и ремък от 13.
от другата страна нещата са поръчани - демпферна шайба + обтегач, паразитни ролки, ремък ~ 400 лв (SKF, шайбата е Dayco)
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: Alexi в 15 Юли 2015 14:43:42
оригиналната шайба е същата марка ,ще е полезно като я демонтираш да ги сравниш дали изобщо имат разлика
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: baibradar в 15 Юли 2015 16:17:16
Ако искаш да удължиш живота на новите карантии, така и така ще сваляш всичко вземи сложи на динамото една ролка със свободен ход. Сваляш обикновенната и слагаш тази http://www.ebay.com/itm/361241002552?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT. Бтрябвало да става без да се преправя нищо според колегите от руския форум. Това значително удължава живота на останалите компоненти от ремъчното задвижване. Странно защо от форд фабрично не салгат на дизелите такива, а слагат на бензиновите където вибрациите са значително по-малко.
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: hotblooded в 15 Юли 2015 16:40:33
 Като и гледам цената на тая ролка, и като направя сметката че сегашната ми карантия е на 140 к км,  някак си не ми се дават още 20% от цената, по простата причина че следващия падеж ще е евентуално след поне 5-6 години...  Нещото(нещата) които най-много помагат в пазенето на ролките, шайбата и демпфера са корите, пазещи да не отива вода и мръсотия по тях, както и да не се пали/гаси на климатик.
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: Alexi в 15 Юли 2015 19:23:07
40 евра е тая ролка ,а следващата смяна надали ще е в същия собственик и без нея ..
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: Pyrhel в 15 Юли 2015 20:08:14
Какво повече пази тая ролка и какво й е по-хубавото от обикновена? При мене на Ц5-цата на алтернатора е такава оригинално на 2.2 HDi.
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: Alexi в 15 Юли 2015 20:19:22
уж обира малко вибрациите но според мен това го прави и демферната шайба .. някой спомена 2.0 бензин че имали ,но тяхната шайба не е демферна все пак ..
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: baibradar в 15 Юли 2015 22:03:00
Ролката оставя ротора на динамото да се върти по инерция когато се засили, а оборотите на ремъка бързо намалеят. Така тази инерция не се убива от ремъчното задвижване и не го товари. Следователно му причинява и по-малко вибрации.
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: hotblooded в 15 Юли 2015 22:14:28
 Динамата на бензиновите идват на готово от Бош/Валео... на дизляците са си Фордовски на Вистеон.
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: Pyrhel в 15 Юли 2015 22:56:45
Това я гледах, че е на някакъв лагер между оста и пистите за ремъка. Според мен е излишен чарк, който може да се разпадне, не виждам какъв му е плюса, ако има полза само при гасенето.
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: hotblooded в 16 Юли 2015 09:19:56
Цитат на: hotblooded в 15 Юли 2015 11:36:33
..... демпферна шайба + обтегач, паразитни ролки, ремък ~ 400 лв (SKF, шайбата е Dayco)
Малко съм послъгал, шайбата е Gates (за 120 лв), Dayco-to e 225 ( (finger) )
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: Alexi в 16 Юли 2015 09:35:43
ще кажеш как е .. не четох добри неща за шайбите им като сменях преди време ,отвора за коляновия вал е по голям и трудно се центрира само с 3те болта
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: moni74 в 17 Юли 2015 19:29:56
Цитат на: baibradar в 15 Юли 2015 16:17:16
Ако искаш да удължиш живота на новите карантии, така и така ще сваляш всичко вземи сложи на динамото една ролка със свободен ход. Сваляш обикновенната и слагаш тази http://www.ebay.com/itm/361241002552?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT. Бтрябвало да става без да се преправя нищо според колегите от руския форум. Това значително удължава живота на останалите компоненти от ремъчното задвижване. Странно защо от форд фабрично не салгат на дизелите такива, а слагат на бензиновите където вибрациите са значително по-малко.

Моите майстори, при които ходя, ми бяха споменали преди време за такава опция. Само че така и не и обърнах внимание. В България намира ли са тази ролка и много по-скъпа ли е?
Иначе и аз по пътя на Иво - имам купена демпферна шайба Corteco от Англия, другата седмица мисля да взема един обтегач SKF. Ремъка ми е на 10-15к, не знам дали да го сменям отново.
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: baibradar в 17 Юли 2015 22:24:08
Намира се и в БГ за около 100 -120 лв.
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: hotblooded в 13 Август 2015 19:07:09
 Сменени са ролките ремъка и демпф. шайба...  Доста шумове изчезнаха, огледа на сменените части показа че едната паразитна ролка е издала багажа нацяло - има видим луфт, другата има едва доловим луфт, обтегача - ролката му е ОК, но долния тампон на амортисьорчето е "аут". Демпферната шайба няма признаци на износване, поне видими. Пробега е малко преди 139 000 км.
Заглавие: Re: Mondeo Mk3 TDCi - Смяна на ремъци и ролки
Публикувано от: К.Методиев в 13 Август 2015 19:34:13
Ще ви кажа нещо за freewheel на алтернатора, ако го има на колата трябва да е там, ако от завода е без него ще си кара и така, сменил съм на много коли freewheel щото в един момент се предава и колата остава без зареждане, но както и да е, от опита ми преди време какво установих едно приятел има ауди 1,9 тди и шайба на динамото се скапа сложихме обикновена за близо 2 години счупи 3 обтегача след което сменихме шайбата на динамото и до ден днешен си кара с последния обтегач, иначе направо късаше ухото на обтегача.