Форум на FordBG.com

Моделите на Форд => Mondeo => Темата е започната от: Nebhotep в 17 Юли 2013 08:02:20

Заглавие: Изработка на защитна кора под двигателя за Мондео МК3, със собствени сили!
Публикувано от: Nebhotep в 17 Юли 2013 08:02:20
Съдейки по отзивите на много колеги, проблемът е всеобщ. Касае се за счупване на кората която е разположена между долната част на престилката на предната броня и картерната защита. Причина за това се явява крайно неудачното закрепване на предния край на кората към долната част на предната броня, а именно скобите, които при среща с бордюр или снежни преспи провокират първоначално отчупване на кората, с последващо пълно разрушение.
Нейното отсъствие оказва негативно влияние на чистотата на двигателния отсек и най- вече на долната част на радиатора. Високата цена ни провокира да се замислим за алтернативни варианти.
И така за изработването ще са нужни 10 савонарезни винта, ножица за метал дрелка, отвертка и поцинкована ламарина с дебелина 2 мм. с приблизителни размери 30х137 см. Най- добре да се използват два листа с размери 30 х 65 см, но между двата листа трябва да има малко припокриване, така че го предвидете в сметките!
Ако имате възможност да използвате остатъците от старата кора за шаблон на новата е най- добрия вариант!!

1. Премахваме остатъците от старата кора;
2. Слагаме остатъците от кората на ламарината и правим шаблон ако е възможно, за удобство при монтажа и изработката разделих кората напречно на две части. Задната част тази която е от страна на картерната защита и предната от страната на долната част на предната броня. Оставете запас от материала от страната на долната част на бронята, защото тя има закръглена форма и при монтажа кората трябва да лежи на престилката от страната на моторния отсек!!!;
3. Изрязваме с ножиците и пристъпваме към монтаж;
4. Монтаж:
- за удобство повдигаме от едната страна автомобила, като не забравяме за безопасността и поставяме подпора под автомобила!!!;
- Сваляме решетката и фаровете и се пъхаме под автомобила;
- Заднато закрепване (заедно със защитата на картера) оригинално има пет точки на закрепване, но намираме само три от тях. Най- малко в остатъците от оригиналната кора ще открием три отверствия за закрепване (на рисунката са обозначени с "х"). Липсващите капачки взимаме от остатъците при демонтажа на оригиналната кора, така че пазете "излишните части"!;
- Поставяме нашето изделие ( предната част лежи на повдигнатия ръб на предната броня). На място правим отмятане: две точки непосредствено на подкалниците и три точки на задната част. Пробиваме с дрелката дупките и закрепваме на указаните места с оригиналните винтове. Средният винт в задната част на първата полавина от кората се завива при поставяне на втората половина от изделието;
- След това поставяме предната част (затова свалих предните фарове). Ако работим сами ще ни е нужна пръчка- тя ще ни служи за импровизирана опора, за да можем да завием саморезите в предния край. За улесняване на процедурата, Ви съветвам прадварително да пробиете дупките. Закрепването направих през 15 сантиметра. Аналогично закрепваме и втората част на кората.

Резултата от работата ни е една чудесна кора, която ще се счупи само заедно с престилката, но това е друга история.

Ето рисунката с "х" е маркирано оригиналното закрепване, а с "хх" допълнителното закрепване:

(http://s59.radikal.ru/i165/0906/9c/b1723cd90684.jpg)

Успех!

По материали от: Mondeoclub.ru (http://www.mondeoclub.ru/)

Превод и редакция: Nebhotep


Заглавие: Re: Изработка на защитна кора под двигателя за Мондео МК3, със собствени сили!
Публикувано от: tropper в 17 Юли 2013 09:25:07
Браво Nebhotep! Онтово си се постарал да докараш полезна информация  (fri)

Батюшките, обаче, са много луди:
Цитат...поцинкована ламарина с дебелина 2 мм...
Тази тежест я слагаме за да снижим предницата, без да сменяме пружините ли ?   (rofl)

Смятам че и 0.6 - 0.8мм ламарина ще е предостатъчна за целта.  ;D
Заглавие: Re: Изработка на защитна кора под двигателя за Мондео МК3, със собствени сили!
Публикувано от: ihovahi в 17 Юли 2013 10:43:28
Абе с тая ламарина няма ли да дрънка :)
Заглавие: Re: Изработка на защитна кора под двигателя за Мондео МК3, със собствени сили!
Публикувано от: Nebhotep в 17 Юли 2013 11:41:02
Авторът е тествал и няма странични шумове!
Заглавие: Re: Изработка на защитна кора под двигателя за Мондео МК3, със собствени сили!
Публикувано от: ihovahi в 17 Юли 2013 11:59:03
Айде сега някой да ми даде за СТ модела предната кора за Илюстратор и ще си я изрежа сам директно на пластмаса :) в реални размери де :)
Заглавие: Re: Изработка на защитна кора под двигателя за Мондео МК3, със собствени сили!
Публикувано от: Bobi в 17 Юли 2013 12:21:28
Ей, готованко! Марш да мериш!  :))
Заглавие: Re: Изработка на защитна кора под двигателя за Мондео МК3, със собствени сили!
Публикувано от: Alexi в 17 Юли 2013 13:12:02
в ибей има кори с отлично качество не са скъпи и идват с крепежните елементи аз си вземах и съм много доволен .. това с ламарината е интересно ама не е от нещата които бих си сложил на колата.. по скоро бих изрязал от дебела пласмаса да наподобява оригиналната
Заглавие: Re: Изработка на защитна кора под двигателя за Мондео МК3, със собствени сили!
Публикувано от: ihovahi в 17 Юли 2013 13:35:07
Боби :) Айде давай шаблона не ми се мотай  (rofl) (rofl) (rofl)

Но съм съгласен с Алекси, по-добре от пластмаса... по-твърдичка, струва ми се, че от ламарина ще подрънква...
Заглавие: Re: Изработка на защитна кора под двигателя за Мондео МК3, със собствени сили!
Публикувано от: Alexi в 17 Юли 2013 13:53:44
Васко с тез вашите пътища там трябва от 5мм ламарина да си изрежеш ти :))
Заглавие: Re: Изработка на защитна кора под двигателя за Мондео МК3, със собствени сили!
Публикувано от: ihovahi в 17 Юли 2013 14:18:27
Ако знаеш какъв мазен път направиха от Проглед до Пампорово... само за дрифтене е вече, ама който може де  :D :D :D