Форум на FordBG.com

Моделите на Форд => Focus / C-Max => Темата е започната от: G_o_c_e_v в 21 Ноември 2012 15:28:52

Заглавие: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: G_o_c_e_v в 21 Ноември 2012 15:28:52
Желаещите да преминат към такъв лост трябва да проверят първоначално дали разполагат с 10 кабела на куплунга на лоста за чистачките.
За да разглобите е необходимо да развиете болчетата под волана и да натиснете с отверка тези дупки за да се освободят щипките..
(http://foka24.de/Focus/Intervall/DSCF4567mc.jpg)
А за да извадите лоста се натиска тук...
(http://foka24.de/Focus/Intervall/DSCF8029pfeilmc.jpg)
Ето го куплунга и ограденото е мястото, което се използва за степените, ако при вас е празно сега ще ви кажа как да си го направите, ако обаче го имате този кабел, купувате си лост със степени и съответно ако сте Хечбек търсите такъв и със функция за задна чистачка, поставяте го и сте готови.
(http://foka24.de/Focus/Intervall/DSCF8031textmc.jpg)
След като сме проверили дали разполагаме с кабел си правим сами или си купуваме от морга или от където намерим.
(http://foka24.de/Focus/Intervall/DSCF8085mc.jpg)
Кабел от 1м е пре достатъчен. Букси приспособих най обикновенни, защото не можах да си намеря оригинални...
(http://media.snimka.bg/s1/1410/029064698-big.jpg?r=0)
Сега, за да сме сигурни дали интервенцията ни ще е успешна също така проверяваме и таблото с бушоните за наличието на тази букса...
(http://foka24.de/Focus/Intervall/DSCF8697textmc.jpg)
За да разглобим обаче таблото, първо махаме тази кора...
(http://foka24.de/Focus/Intervall/DSCF2594pfeilmc.jpg)
След това се налага да се развият тези две болчета с камък 7 и да се натиснат щипчиците за да избутаме таблото...
(http://foka24.de/Focus/Intervall/DSCF8684Textmc.jpg)
Ако разполагате с нея е лесно, изваждате я и поставяте единия край на кабела в това гнездо...
(http://foka24.de/Focus/Intervall/DSCF8214pfeilmc.jpg)
Ако обаче не разполагате с тази букса, не се отчайвайте както мене, без малко да сглобя всичко на ново, вижте добре дали разполагате с "изходи" и най вече този...
(http://foka24.de/Focus/Intervall/DSCF8220pfeilmc.jpg)
Ако го има вижте надписа на продълговатата черна кутия, ако отговаря на  98AG-14K150-AE определено ще се сдобиете с тази екстра...
На моя автомобил няма такава букса като по горната, но все пак има изходи и бутнах кабела на съответното място...
(http://media.snimka.bg/s1/1410/029064688-big.jpg?r=0)
Поставих лоста с кабела забит на мястото му...
(http://media.snimka.bg/s1/1410/029064693-big.jpg?r=0)
И вече съм с работещи на 6 степени чистачки 8)

И темата от която се водех Аз, избирате си категорията за чистачките...
Тема за МК1 и някои шукарийки  (http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=de&tl=bg&u=http%3A%2F%2Ffoka24.de%2FFocus%2Fselfmades.html)
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: alishanov в 03 Декември 2012 01:12:32
Колега, искам малко да те поправя!!!Няма нужда да развиваш болтчетата под воланът а само с отверка натискаш да се освободят щипките за да се отвори капакът над воланът и всичко друго е както си го описал!Смяната на лостчето става за по малко от минута!!!При мен нямаше нужда от това да прекарвам кабел!Благодарности за хубава тема която си направил и от една седмица и аз се здобих с такова лостче с шест скорости. (buddies)
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: G_o_c_e_v в 03 Декември 2012 12:19:34
Ами да и така става, но Аз ги развих, понеже прекарвах нов кабел и той мина по снопа за ключа за запалването, та затова... 8)
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: rosko в 08 Март 2013 10:21:43
 Здравейте, колеги! При мен също се получи. Много съм доволен, благодаря на колегата. Всичко излезе 20лв за лостче и 10мин. работа.
   За да не пускам друга тема, питам тук:  Знае ли някой как може да се спре автоматичното включване на чистачките, което се получава при натискане на бутона за пръскане на вода на предното стъкло? Благодаря предварително!
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: petkomz в 14 Юли 2013 14:35:14
А горното важи ли за моделите след октомври 2001, защото на 6-тата снимка долу в ляво пише от 98 г. до 10/01?
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: tha22don в 14 Юли 2013 21:38:50
Цитат на: petkomz в 14 Юли 2013 14:35:14
А горното важи ли за моделите след октомври 2001, защото на 6-тата снимка долу в ляво пише от 98 г. до 10/01?

Махни капака и виж дали имаш всички кабели. Ако е така - просто махаш старото лостче и слагаш новото. При мен беше така - аз съм с 1.8 tdci двигателя '02 и имах всички кабели.
Ако нямаш кабела - следваш горната инструкция :)
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: petkomz в 14 Юли 2013 21:49:09
ОК, ще проверя! Благодаря!
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: ffmk1l в 03 Април 2014 15:03:20
Да повдигна праха от темата, лостче от комби ще стане ли на хечбек, имам предвид че седана няма задна чистачка, за хечбека и комбито трябва да е едно и също?
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: whaaazp в 03 Април 2014 15:07:25
Еднакви са :)
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: randity в 03 Април 2014 16:08:20
Еднакви са, да. Онзи ден дадох на колега лостче от хечбег, сложи го на комби и работи  (thup)
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: ffmk1l в 03 Април 2014 16:25:29
Благодаря, колеги.
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: emkata в 03 Април 2015 09:08:46
  Да повдигна темата, вече и аз съм с шестстепенен лост за чистачки, окабеляването си го имаше. Едно голямо Благодаря на ihovahi , намери ми лост и го уговори за по-малко от 10-ина минути.
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: ihovahi в 03 Април 2015 09:42:00
Емка, че вече и го монтира ли?! Айде честито и със здраве да си го ползваш  :P
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: bozhinov73 в 21 Юни 2015 19:34:24
За съжаление при мен липсва изход на панела с бушоните. Някакви идеи как да се направи.
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: emkata в 21 Юни 2015 21:34:13
  Дано станат нещата, при мен мина само със смяна на лоста. Като видях че има окабеляване на буксата изобщо не пипах надолу.
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: petkomz в 19 Август 2015 22:53:45
Цитат на: bozhinov73 в 21 Юни 2015 19:34:24
За съжаление при мен липсва изход на панела с бушоните. Някакви идеи как да се направи.
И при мен липсват както буксата, така и изводите от долу. Даже липсва и голямата черна кутия с надпис 98AG-14K150-AE. Някой успял ли е да го направи в такъв случай? Моля споделете, защото дълго време търсих лостчето и сега разочарованието ми е голямо!

Ами то тук (http://www.foka24.de/Focus/selfmades.html) си е било описано, че за моделите след фейслифта, кабелът се пуска към комфортмодулът. Или по-точно към 4-ти пин на 105-ти конектор. Остава само да пробвам дали ще се получи. А някой знае ли от къде могат да се купят такива кабелни обувки?
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: petkomz в 25 Август 2015 22:48:31
Нямам късмет с тия чистачки и това е! Днес пуснах кабела към комфорт модула  и интервалите заработиха, (прилагам и снимки на  конектора към който се добавя кабела). Само че на новото лостче не работи бутона за пръскалките на предното стъкло. Някой разглобявал ли е такова лостче и въобще подлежи ли на ремонт?
(http://s16.postimg.org/u4cq7qgat/182453.jpg) (http://postimage.org/)

(http://s16.postimg.org/tp1gepudh/183127.jpg) (http://postimage.org/)
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: Alexi в 26 Август 2015 00:23:25
сигурен ли си ,че си го свързал правилно
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: momo76 в 26 Август 2015 06:25:03
То трудно може да се сбърка. Буксата си е същата, само се добавя един кабел.
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: petkomz в 26 Август 2015 12:07:18
Да, правилно е свързано, защото като си сложа стария лост вси4ко си работи нормално.
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: adis_78 в 28 Октомври 2015 22:02:41
И аз се сдобих с променлив интервал на фокус '04,  само пуснах кабелче от лоста към модула. Доста чудене имаше в началото докато се светна че след '01 се ползват други инструкции ;)
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: nuHaKoJIaga в 19 Ноември 2017 15:06:41
Да повдигна темата - къде би следвало да се намира GEM модулът на колата, защото си мисля, че моята няма?

При бушоните и релетата нямам нито букса, нито пинчета. Колата е фейслифтова, 1.8 tdci, но днес като разглобявах не успях да го открия.


ПП. Оправих се, потърсих в нета и открих, че е до жабката при компютъра.
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: Водниядух1 в 15 Ноември 2021 17:02:52
Да попитам- лостче от мондео дали ще стане- на вид е същото
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: zloster в 17 Ноември 2021 21:19:08
Цитат на: petkomz в 25 Август 2015 22:48:31
Нямам късмет с тия чистачки и това е! Днес пуснах кабела към комфорт модула  и интервалите заработиха, (прилагам и снимки на  конектора към който се добавя кабела). Само че на новото лостче не работи бутона за пръскалките на предното стъкло. Някой разглобявал ли е такова лостче и въобще подлежи ли на ремонт?
(http://s16.postimg.org/u4cq7qgat/182453.jpg) (http://postimage.org/)

(http://s16.postimg.org/tp1gepudh/183127.jpg) (http://postimage.org/)
Няколко години по-късно...
Развръзката е:
за хетчбег/комби са едни, за седан са други лостчетата. По-точно управлението на помпите за пръскалките.
ЦитатКоды переключателя с регулировкой паузы:
Седан: Ford 1097539
Хэтчбек\универсал: Ford 1097542
Източник: https://archive.md/RxOYw#selection-369.0-375.31

И една публикация от две части със снимки и потвърждение на проблема:
https://www.drive2.ru/l/601309716164920018/
https://www.drive2.ru/l/601381184420721928/

Цитат на: Водниядух1 в 15 Ноември 2021 17:02:52
Да попитам- лостче от мондео дали ще стане- на вид е същото
Като минимум трябва да вземеш под внимание горното, което написах. Най-сигурно е да се погледнат електрическите схеми на съответното Мондео и твоя Фокус, но не е работа за 2 (две) минути.
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: Водниядух1 в 18 Ноември 2021 06:32:58
Мога да потвърдя,че лост от мондео-комби става за фокус хетчбек 2003г.. Аз обаче си имам проблем още преди да сменя лоста-чистачките-правят много махове ,когато пръсна на предния прозорец и когато включа работа на пауза(която вече се определя от потенциометъра на ключа). Иначе се връщат в начална позиция.И релето смених и ключа-явно трябва да отворя моторчето. Ама не ми е ясно ,ако е от моторчето ,как пък винаги правят точно-8 маха-ни повече,ни по-малко. Иначе друфите степени си работят нормално ::)
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: Alexi в 18 Ноември 2021 08:30:35
това май се задаваше софтуерно ,колко пъти да се движат при измиване на стъкло
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: Водниядух1 в 18 Ноември 2021 19:02:44
Ако някой ми каже как става-ще почерпя.
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: ivchotr в 18 Ноември 2021 20:00:18
Moите пък когато използвам пръскачките чистят каквото чистят, пускам бутона на лоста, те си се връщат до капака и след няколко секунди, точно когато жена ми се е нагласила да снима нещо през предния джам, чистачките правят още един заключителен мах  (tooth) Идеята явно е да оберат вадичките вода, които се достичат.
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: Ozzie в 18 Ноември 2021 20:52:18
@ivchotr
Моите работят по абсолютно същия начин, след като съм ползвал стъклоумиващото. Дразнещо е, но няма вариант да бъде изключено.
Понякога има нужда от това допълнително движение, понякога не.
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: ivchotr в 18 Ноември 2021 22:12:50
А, на мен не ми пречи. Даже го намирам за добра идея. А и жена ми взе да свиква :D
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: Водниядух1 в 18 Ноември 2021 22:53:59
Имам 3-4 познати (колеги) с фокуси-на единия чистачките правят 1мах,на другия-3 ,моите-8 -не мога да схвана кое е вярното...Иначе,с лоста който е с потенциометър си е екстричка-да променяш паузата( и то в доста голям времеви диапазон) в зависимост от валежа.
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: Ozzie в 18 Ноември 2021 23:21:09
Цитат на: Водниядух1 в 18 Ноември 2021 22:53:59Иначе,с лоста който е с потенциометър си е екстричка-да променяш паузата( и то в доста голям времеви диапазон) в зависимост от валежа.
И да - и не. Постоянно е едно щракане нагоре-надолу, 'щото в рамките на няколко километра интензивността на валежа може да варира в много широки граници и много рядко се случва зададените интервали да съответстват на нуждата за почистване на прозореца. Казвам го като човек, имащ въпросната джаджа.
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: ivchotr в 19 Ноември 2021 22:12:35
На моя Фокус е с интервалите, на дъщеря ми дизелът е без тази екстра. Ами като карам нейния в дъжд ме дразни, че няма интервали.
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: zloster в 20 Ноември 2021 14:33:13
Цитат на: Водниядух1 в 18 Ноември 2021 19:02:44
Ако някой ми каже как става-ще почерпя.
Не попадам на информация дали и как може да се прави през софтуерната конфигурация на BCM/GEM. Това са електронни блокове за управление (ЕБУ). Можеш да пробваш да закачиш примерно Forscan и в опциите за настройка на конкретния модул да разгледаш какво се предлага. За насочване мога да ти предложа това видео,  но то е за Mk3 Focus: https://youtu.be/R9e3u9ny14w?t=55

Закачаш при теб, отиваш в конфигурацията или на BCM или на GEM ЕБУ-то. Там разглеждаш предложенията и съобразяваш дали има нещо близко по описание на това, което търсиш.

Терминът на английски за допълнителния мах на чистачките е "Courtesy Wipe" (поне с него изкачат повече резултати). А при по-новите модели (не съм сигурен, но да речем след 2017 г.) вече има отделен ЕБУ за чистачките, на който трябва да се прави адаптация, ако се бъзикат. Терминът е WMM, ето и видео с Форд Фокус/Focus RS: https://www.youtube.com/watch?v=51YRywebo8Y

P.S. Мк3 Focus имал 3(три) конфигурационни настройки за типа/капацитета на монтирания акумулатор?! "Battery charge curve", "Battery type" и "Rated battery capacity".
Заглавие: Re: Лост за чистачки, от обикновен към 6 степенен Фокус мк1
Публикувано от: Водниядух1 в 20 Ноември 2021 17:02:18
Благодаря,колега за насоките. Вече съм сигурен,че е свързано с електрониката ,защото днес пуснах чистачките на интервал и си залепих пръстите на релето. Релето включи и чак  след осмия мах цъкна (изключи).