Здравейте колеги. Имам един въпрос които не виждам да е задаван тука. Става дума за жилата между скоростния лост и скоросттната кутия на фокус дизел ? Искам да питам първо ако са износени частично дали затова се вк. трудно 1 предавка?
Не е невъзможно. Но не е изключено и съединителят да е причината, както и проблемът да е в самата скоростна кутия.
То е ясно колега и на малките деца :) аз питам ако някой е имал подобен проблем да сподели? А аз видях такива износени жила и знам горе доло за какво става дума.
Колега Митев, за да си сигурен че причината е в жилата, трябва да ги видиш. Качваш колата на канал и виждаш отдолу къде са хванати. Не е сложно. Да, те може да са причина за трудно включване на 1-ва. После махаш пластмасите около скоростния лост. На първо време може отгоре да им вкараш течна грес и да видиш какъв ще е резултата. А и на тия години е препоръчително да се смени маслото на скоростната кутия, ако не е сменяно. В ефекта от това се убедих лично. Успех.
Здравейте колега благодаря за коментара наистина полезен незнаех ще махна скобата и ще гресирам. Мисля че маслото на скоростната кутия ако си е отишло веднага се разбира по някои звузи ако се сещаш като леко бучене
В съседната тема на колегата съм направил опит да дам насоки/особености какво и къде да се гледа за диагностицирането на този тип проблеми: https://fordbg.com/forum/index.php?topic=12196.msg143478#msg143478
Оставам с впечатлението че колегата Митев има две коли със сходни проблеми. Иначе не виждам смисъла от две теми с една и съща питанка ::)
Той и автопарк да има от един модел автомобили, щом са с един и същ проблем всичките, се пуска веднъж тема. (rofl)
В интерес на фактологията нека отбележим, че заглавията на темите са еднакви, но поставените въпроси в двете теми са различни.
Попаднах и на това:
"IB5 manual transmission/MTX 75 manual transmission
Diagnosis of the manual transmission is divided into three groups (Main concern A, B and C). Before performing repairs or replacing the iB5 manual transmission, the following procedure is recommended:
Main concern:Gearshifts difficult to perform"
https://workshop-manuals.com/ford/focus_1999_08.1998-12.2004/mechanical_repairs/3_powertrain/308_manual_transmission-transaxle_clutch_and_transfer_case/308-00_manual_transmission-transaxle_and_clutch_general_information/description_and_operation/diagnosis_and_testing/manual_transaxle_and_clutch/
Алгоритъм за диагностика на оплаквания от скоростна кутия/съединител. Първа точка от проверките е дали 1-ва и 2-ра предавка може да се включват лесно на ръчна спирачка. Така се изключва проблем със съединителя. След това вече има други стъпки.
в другата тема има 3 мнения ,като твоето ще го копирам тука и темата ще остане една :
ЦитатПорових из рускоезичното пространство. Там нещата са изяснени отдавна. Примерно при Фокус 2 има ревизиран механизъм на скоростния лост. След ноември 2008 се слагал от завода. Подробности със снимки тук: https://ffclub.ru/topic/202932/
Има доста елементи, които участват при работата на скоростния лост. Съответно с годините може да се прецакат. А едва ли има някой (извън специализиран сервиз на Форд), който да е виждал всички нюанси при неработенето. Съответно няма как да се дадат точни стъпки за диагностициране на проблема.
Ще пробвам, дано да е достатъчно нагледно:
1) Почвам с това видео: https://www.youtube.com/watch?v=aBR94F0q840
тук луфтът е единия шарнир на скоростния лост. Него с регулиране на жилата, чистене, смазване и всякакви други "магии" няма да го оправиш. Вътре в пластмасовия шарнир имало гума със особена форма, която с годините се прецаквала;
2) Следващо видео: https://www.youtube.com/watch?v=r5zsI1x28AA тук се вижда, че луфтът не е в механизма откъм скоростния лост. Значи е откъм другия му край при скоростната кутия;
Та дотук какво постигнахме: разделихме проблема на два подпроблема:
1) има ли проблем при скоростния лост (луфтове, счупено, спукано - тук нещата са много сериозни https://ffclub.ru/post/17898267/ ); ако да - отстраняваме ги;
2) не е във скоростния лост и около него проблема? Значи трябва да се търси при скоростната кутия и избирача на скоростите там;
Още малко материал с подробности:
https://www.drive2.ru/l/451671681182729616/ - има снимки на механизма на скоростния лост и къде може да има проблеми. И трите отбелязани места трябва да се смажат и раздвижат добре.
https://www.drive2.ru/l/1362118/ - тук има малко подробности при скоростната кутия какви проблеми може да се очакват: закъсано маншонче, малко ръжда и избирача на iB5 скоростната кутия
https://avtoliders.ru/stati/kulisa-korobki-peredach.html - подробна статия за устройството на механизма за превключване/скоростния лост. Коментират и различните неизправности в него.
Остава тънкия проблем с това каква грес/масло да се ползва за смазването. WD-40 не е подходящото за дълготраен ефект. В oil-club.ru го коментират по-подробно: https://www.oil-club.ru/forum/topic/5291-smazka-dlya-kulisy-mkpp/
Общо взето за там всеки автопроизводител си ползва грес/смазка по негови собствени спецификации. Проблемът е цената на греста и сравнително голямото количество вещество даже в най-малките опаковки.
Един от най-големите производители на грес: https://www.klueber.com/bg/bg/interior/ - най-накрая долу има табличка (PDF документ) какви греси за кои елементи в купето те препоръчват. Както и факторите, които трябва да се отчетат при избора.
Накратко при мен трите шарнирни съединения съм ги пръскал с някаква смазка на силиконова основа и без да ги зачиствам предварително.
Добавено/ВАЖНО:
Гугъл преводачката поне при мен вече няма възможност да превежда уеб сайтове от Интернет. Може само текст и файлове с текст, които са предварително свалени. Може да се пробва с https://translate.yandex.ru
Aми задавам аз въпроси ама само един разумен отговор получинх.Не нямам автокъша но имам приятели с форд.
Цитат на: Мирослав Митев в 06 Ноември 2021 23:55:05
Aми задавам аз въпроси ама само един разумен отговор получинх.Не нямам автокъша но имам приятели с форд.
Колега, ако има проблем с жилото няма да имаш проблем само с 1-ва скорост.
Жилата са 2 и функцията им е:
Едното мести позиционера наляво или на дясно, другото движи позиционера напред и назад.
Ако има проблем с едно от тях, лоста ти ще се движи трудно или настрани или напреди назад.
И понеже е с аксиална помпа, най вероятно съединителя е пътник.
Опиши къде отделя педала и дали е твърд?
Аз съм имал подобен проблем, майсторите казаха категорично - съединител, исках да сменят жилата , но не, съединител та съединител и наринах едни пари и ..... чеп. Та смених после и жилата и се оправи ....
Цитат на: iwo_19 в 08 Ноември 2021 19:17:16
Аз съм имал подобен проблем, майсторите казаха категорично - съединител, исках да сменят жилата , но не, съединител та съединител и наринах едни пари и ..... чеп. Та смених после и жилата и се оправи ....
Аз затова се сърдя някой като ми каже "майсторе" едва 25 години се занимавам с коли
Митре как така го реши птоблема от разтояние? Аз мисля че са жилата защото комплекта е 270 лв тука а в италия сигурно около 160 евро
и имат лувтове а и не съм гресирал както писа колегата
Маховивик с демферите и пълния комплект с феродовия и с парите за ремонта колко? Обявявам референдум :)
Има и друг отговор долнно цилиндърче на съединителя но е комплект с аксиалниа лагер. А те са вътре в скоростната кутия.И пак отиваваме на около 400 лв:)
не пускай последователни постове ,а редактирай последния такъв ако искаш да добавиш нещо
На служебния Хюндай съединителя отделя вече горе и само да подпреш педала и оборотите скачат, задна влиза трудно, но на първа няма проблем. Ясно е съединителя. Но ако отделя нормално , не приплъзва, педала е сравнително мек, не притриса при тръгване , но въпреки това скоростите влизат трудно - води към жила. Моите жила бяха по-скъпи от съединителя ми между другото , ама майстора в сервиза каза - кой тука е клиент , кой майстор ? След две седмици го питах , като сменя жилата дали не иска да му продам съединителя , пък да ми върне стария + 150 лв за смяната , ама мънка, мънка ....
Цитат на: iwo_19 в 10 Ноември 2021 18:22:04
На служебния Хюндай съединителя отделя вече горе и само да подпреш педала и оборотите скачат, задна влиза трудно, но на първа няма проблем...
Би ли споделил какъв модел е Хюндаят и колко време е движил с този съединител?
Цитат на: iwo_19 в 10 Ноември 2021 18:22:04
На служебния Хюндай съединителя отделя вече горе и само да подпреш педала и оборотите скачат, задна влиза трудно, но на първа няма проблем. Ясно е съединителя. Но ако отделя нормално , не приплъзва, педала е сравнително мек, не притриса при тръгване , но въпреки това скоростите влизат трудно - води към жила. Моите жила бяха по-скъпи от съединителя ми между другото , ама майстора в сервиза каза - кой тука е клиент , кой майстор ? След две седмици го питах , като сменя жилата дали не иска да му продам съединителя , пък да ми върне стария + 15 0 лв за смяната , ама мънка, мънка ....
"скоростите" не 1-ва само.
По горе споменах каква е функцията на жилата :'(
Цитат на: Мирослав Митев в 09 Ноември 2021 22:19:13
Митре как така го реши птоблема от разтояние? Аз мисля че са жилата защото комплекта е 270 лв тука а в италия сигурно около 160 евро
и имат лувтове а и не съм гресирал както писа колегата
Мире
Искаш да си оправиш колата или да ти излезе по евтино, защото май определяш дефекта спрямо цената.
И на "долното цилиндърче" му се вика "лагер помпа" :-\
Santa fe - 1.8 TDCI , така ми го дадоха преди 2 месеца, имам на него по 100 км почти всеки ден, да речем 3000-5000 км досега го карам , откога е така не знам
При проблем с жилата най-вече страдат 1 и задна , за да няма грешки викам да си смени и съединителя и жилата ......
Благодаря!
Ами да гадаем 8)