Форум на FordBG.com

Моделите на Форд => Mondeo => Темата е започната от: diaten1 в 10 Октомври 2021 21:26:39

Заглавие: зимни гуми
Публикувано от: diaten1 в 10 Октомври 2021 21:26:39
Здравейте, от скоро карам Форд Мондео, нямам зимни гуми -  235/45/17. Какви ще ми препоръчате?
Заглавие: Re: зимни гуми
Публикувано от: Жоро Петков в 11 Октомври 2021 11:39:22
Много странен размер за зимни гуми - моето Мондео е с 235/50/17 летни и 235/55/17 зимни.
Мишелин Алпин 5 - за бързо каране на сухо не стават - прекалено меки са. В екстрени ситуации не съм се озовавал. При нормално каране не съм имал проблем.
Вариантите ти са или да си вземеш по-евтини на дъщерна марка и да ги смениш след 3-4 години или пък "маркови" и да си ги търкаляш повече време.

https://gumilab.eu/passenger/winter/
Заглавие: Re: зимни гуми
Публикувано от: hienata76 в 11 Октомври 2021 21:30:01
Как ги караш на фабричния размер ??? От моето свалих тези валяци 245/45/17, а сега съм със 225/50/17 и пак ми друса по копките :-[ А Всеки  момент ще закупя зимни на 215/55/17
Заглавие: Re: зимни гуми
Публикувано от: zloster в 11 Октомври 2021 22:00:45
Цитат на: Георги Петков в 11 Октомври 2021 11:39:22
Вариантите ти са или да си вземеш по-евтини на дъщерна марка и да ги смениш след 3-4 години или пък "маркови" и да си ги търкаляш повече време.
Тези валяци (гуми) с размери 17" (цола,инча) и нагоре трудно живеят повече от 4 години. Последното поколение летни в размер 235/55/17 по данни на ADAC са с около 40 000 км пробег преди да се износят до ограничител. Зимните са с по-меки смеси, съответно износването е по-бързо.  Размер 195/65/15 е със среден очакван пробег от 27 300 км. (https://archive.is/wHFOY#selection-2207.0-2207.173) А 15-инчовите живеят значително повече от 17-инчовите. От зимните 17-ки не бих очаквал повече от 20 000 км пробег - с важната уговорка, че като слязат на 4 мм грайфер забравяш за хубавите цифри от тестовете в графите за поведение на мокро, сняг и лед.
Ако караш повече от 5 хил.км на година със зимните - не очаквай да имат добро поведение след 3-тата година и да изкарат 6-7 години.
Заглавие: Re: зимни гуми
Публикувано от: Жоро Петков в 12 Октомври 2021 08:54:07
40 000км пробег си е около или над 5г пробег реално, поне за 90% от хората.
Хеле пък ако караш предимно градско - например в София, където асфалта е със сцеплението на лед и не яде гумата.
Иначе си много прав за промяната на характеристиките. В тубата е пълно с клипчета. Но нека да не отиваме натам. По-добре никога да не стигаш лимита на гумата (а и реално 99% от хората не могат).
Лично аз предпочитам да карам колата си с размера гуми, с които е дошла от завода.
Заглавие: Re: зимни гуми
Публикувано от: ivchotr в 12 Октомври 2021 22:36:33
Разгледай предложенията на Континентал.