Форум на FordBG.com

Моделите на Форд => Focus / C-Max => Темата е започната от: npyah в 10 Февруари 2020 11:52:47

Заглавие: Монтиране на управление на климатроник вместо климатик на Форд фокус 1.
Публикувано от: npyah в 10 Февруари 2020 11:52:47
Здравейте колеги. Възможно ли е да се постави управление за климатроник  на мястото на ръчно управление за климатик и трябва ли да се преправя нещо на форд фокус 1.
Заглавие: Re: Монтиране на управление на климатроник вместо климатик на Форд фокус 1.
Публикувано от: galiosh в 10 Февруари 2020 12:54:04
Само с тоя панел нищо няма да стане ми се струва.
Заглавие: Re: Монтиране на управление на климатроник вместо климатик на Форд фокус 1.
Публикувано от: ivopolr в 10 Февруари 2020 15:59:42
Тук въпроса е коментиран:     https://clubford.org/forum/viewtopic.php?t=33041
Заглавие: Re: Монтиране на управление на климатроник вместо климатик на Форд фокус 1.
Публикувано от: ivchotr в 10 Февруари 2020 19:19:57
Ами при климатика клапите се управляват с въжета, а при климатроника са с ел. управление. При климатроника най-ценното е, че когато натиснеш бутона за изсушаване на предния джам, се включват автоматично климатикът, реотанът на задния джам, подгревът на огледалата и вътрешният вентилатор на макс. Ако си с ръчно управление, трябва да натискаш няколко копчета подред. Иначе самата климатична уредба май няма съществена разлика.
Заглавие: Re: Монтиране на управление на климатроник вместо климатик на Форд фокус 1.
Публикувано от: iwo_19 в 10 Февруари 2020 19:35:55
Не точно. При климатика , като запалиш колата при ниска температура автоматично се включва отоплението на задното стъкло и огледалата, а  ако врътката за клапите е поставена да духа на предния прозорец се включва и климатика за изсушаване. Само вентилатора се регулира ръчно. Хубаво е , като не сте наясно с нещо да не пишете мнения, просто прочетете и  прескочете.
Климатика е много по-евтин за ремонт при незатваряне на клапите / което  рано  или късно се случва/  и бих казал , че изобщо рядко се налага ремонт по механичната част , ако от време на време се  променя положението на клапите , за да не клеясат и да скъсате жило. Климатроника има  и  един плюс - изглежда по-красиво .... другото само кахъри. Ако можете да избирате между  двата варианта , климатик е за предпочитане / особено ако ви е по-тънък джоба/. Казвам го като човек имал и двата варианта на няколко коли различни марки.
Заглавие: Re: Монтиране на управление на климатроник вместо климатик на Форд фокус 1.
Публикувано от: ivchotr в 10 Февруари 2020 21:31:34
А бе ти си по-учен, то се вижда :D
Заглавие: Re: Монтиране на управление на климатроник вместо климатик на Форд фокус 1.
Публикувано от: iwo_19 в 10 Февруари 2020 21:56:35
Винаги можеш да провериш дали съм прав - трябва ти само един фокус и студено време. За  останалото -  хиляди мнения  от сорта " отляво духа  студено , отдясно топло "  (tooth)
Заглавие: Re: Монтиране на управление на климатроник вместо климатик на Форд фокус 1.
Публикувано от: ivchotr в 10 Февруари 2020 22:12:49
Честно казано, нямам спомен климатикът на Фокуса да се държи по този начин при положение за изсушаване на предния джам, а и не ми се е налагало да го карам при големите студове. Ама при първа възможност ще го проверя. За последно му сменях жило на тази врътка миналата година, ама беше топло. Жилото се скъса, при все че щерката го върти постоянно и няма време да клеясва :D
Заглавие: Re: Монтиране на управление на климатроник вместо климатик на Форд фокус 1.
Публикувано от: Ozzie в 10 Февруари 2020 22:32:42
при мен е така
в момента в който завъртя врътката да насочва струята само към предния джам, тръгва и климатика
Не съм забелязал обаче, като е кучи студ, сама да пуска подгрева на задното стъкло и огледалата.
С обикновен климатик съм.

Странно ми е, по каква логика, когато е валяло дъжд пуска задната чистачка като включа задна, при положение, че сензор за дъжд нямам.
Заглавие: Re: Монтиране на управление на климатроник вместо климатик на Форд фокус 1.
Публикувано от: ivchotr в 10 Февруари 2020 22:48:26
Сигурно дава на късо (rofl)

П.П. Щерката се прибра и я питах дали включва климатика при обдухване на предния джам и след известно замисляне, каза "не". Ставаме значи двама да не сме забелязали този момент. Ще трябва да го пробвам сам, явно ::)
Заглавие: Re: Монтиране на управление на климатроник вместо климатик на Форд фокус 1.
Публикувано от: Ozzie в 10 Февруари 2020 23:03:18
Бившия Фикус на гаджето (2001 г., 1,8 TDCi) също беше така.
Заглавие: Re: Монтиране на управление на климатроник вместо климатик на Форд фокус 1.
Публикувано от: ivchotr в 10 Февруари 2020 23:05:02
Kак? Без да пуска климатика? Или го пуска?
Заглавие: Re: Монтиране на управление на климатроник вместо климатик на Форд фокус 1.
Публикувано от: Ozzie в 10 Февруари 2020 23:23:11
Слага врътката само към предния джам и климатика тръгва сам.
Заглавие: Re: Монтиране на управление на климатроник вместо климатик на Форд фокус 1.
Публикувано от: ivchotr в 10 Февруари 2020 23:35:40
Ясно.
Заглавие: Re: Монтиране на управление на климатроник вместо климатик на Форд фокус 1.
Публикувано от: galiosh в 11 Февруари 2020 00:02:27
И при мен тръгва климатика, аз дори се шашнах първият път какво става, даже на другата ми кола съм казал на бащата да го пуска, защото на сценика не тръгва ако не го пуснеш.
Заглавие: Re: Монтиране на управление на климатроник вместо климатик на Форд фокус 1.
Публикувано от: Ozzie в 11 Февруари 2020 01:01:20
По този начин, ако ти е потен предния джам, за секунди го изсушава. ;)
Абе тя темата не беше ли за "от климатик към климатроник"? (rofl)
Заглавие: Re: Монтиране на управление на климатроник вместо климатик на Форд фокус 1.
Публикувано от: npyah в 11 Февруари 2020 15:58:57
Много приказки и нищо конкретно по темата.
Да включва се климатика когато врътката е за обдухваве на предното стъкло,
Да включва се задната чистачка при дъжд  когато си на задна скорост и включени предни чистачка ,без сензор ,защото взима сигнал от лампата за заден ход.
По темата какви въжета за клапи след като от врътката има само кабели.
Клапата за външен въздух също не е от въже а е електрическа.
Някой който го е правил да сподели опит ,не е нужно да гадаем и споделяме излишна информация.
Ето снимки на ръчно управление с кабели.
Заглавие: Re: Монтиране на управление на климатроник вместо климатик на Форд фокус 1.
Публикувано от: iwo_19 в 11 Февруари 2020 18:14:54
Ами купуваш  си 5-6 моторчета за положението на клапите по  около 150 лв парчето, купуваш  електронното управление , плащаш 500 кинта за монтаж и се кефиш. Около  2000 лв и  си готов. По-евтин вариант е да продадеш колата и да си купиш с климатроник щом ти е важна тая екстра.
Не съм го правил , сменял съм  изгоряло моторче на  клапата  на климатроника. Голям кеф, ама за  сервиза  не за  мен.
Сменя  се и кутията на  изпарителя - на нея за хванати  моторчетата и  щангите които въртят клапите, и изпарителя за климатик  и климатроник не  винаги са еднакви / по размер/, един изпарител от  200 до  600 лв. Абе  кеф си  е.
На практика  ако намериш донор кола  на части  ще  е  по-евтино  доста / едно - две моторчета да  има само  изгорели не  е фатално/, вадиш  електрониката и кутията с  изпарителя , инсталацията и  подменяш. Сваля  се таблото и се точи  фреона.
Заглавие: Re: Монтиране на управление на климатроник вместо климатик на Форд фокус 1.
Публикувано от: zloster в 11 Февруари 2020 18:32:30
Цитат на: npyah в 11 Февруари 2020 15:58:57
Много приказки и нищо конкретно по темата.
...
Някой който го е правил да сподели опит ,не е нужно да гадаем и споделяме излишна информация.
Колегата долу е дал важно парче информация: упражнението е правено, процесът е документиран със снимки. По-внимателно трябва да се преглеждат нещата.
Цитат на: ivopolr в 10 Февруари 2020 15:59:42
Тук въпроса е коментиран:     https://clubford.org/forum/viewtopic.php?t=33041

А ето възможно най-конкретно за упражнението в подробности (снимки на детайли, накрая таблицас инженерни, FINIS номера и количества). Баш културно по немски:
http://foka24.de/Focus/Klimatronik/Klimatronik-Teile.html

Цялата информация е тук: http://foka24.de/Focus/Klimatronik.html Ползвайте менюто вляво за преглеждане на подробностите.

Източник: https://ffclub.ru/post/17670390/
Заглавие: Re: Монтиране на управление на климатроник вместо климатик на Форд фокус 1.
Публикувано от: ivchotr в 11 Февруари 2020 19:38:23
Цитат на: npyah в 11 Февруари 2020 15:58:57

...По темата какви въжета за клапи след като от врътката има само кабели...


Както казах и по-горе, миналата година сменях жилото на врътката за клапата с положенията за обдухване на климатика на Фокус 1.8 ТДДИ 2000 г. Сменях го лично. Намерих от донор целия панел с врътките, часовника и жилата отзад. Жилата приличат на кабели и това може да обърка някого. В момента имам резервни за другите врътки :D Още ме мързи да сменя часовника на моята, че е започнал да яде някои от сегментите на цифрите. Ама като ми дойде музата, ще разхвърлям и панела на климатроника.