Форум на FordBG.com

Моделите на Форд => Mondeo => Темата е започната от: Snuupy в 13 Юни 2018 12:47:13

Заглавие: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: Snuupy в 13 Юни 2018 12:47:13
Здравейте колеги,
имам следният проблем. Колата е Mondeo 2005г 2.2TDCI 155к.с. От, както взех колата на студен старт (преседяла 5-6-7-8ч) колата пали с много бял пушек (облак) и мирише на нафта от него, неизгоряла. Отделно при самото палене колата или гасне някой път, или държи за 1-2сек обороти 200-400, супер ниски и се чува едно като прескачане, като работа на по-малко цилиндри и точно при прескачането колата изпушва. Ако колата се покара 5мин, гасиш-палиш и всичко е ок. През цялото останало време също няма проблем. Принципно четох, че това са симптоми при тръгнали инжектор/и. Но при мен и 4-те са рециклирани, кодирани вече като хората, рециклирано ГНП. EGR клапана го затапих с планка, още като взех колата вакуума към него е бил затапен и не стига вакуум. Някакви идеи, насоки? Защото, ако почна да ходя по сервизите, само ще ме набутват с пари и всеки ще казва, че не знае от какво е. Те едни инжектори едва хванаха, камоли това. Надявам се, някой, който е имал подобна случка или се е случвало на приятел/познат да се отзовве или поне да даде насоки. Благодаря предварително !
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: bronc в 13 Юни 2018 15:02:25
Подгревни свещи сменял ли си? При мен имаше подобен проблем при друга кола (пак common rail дизел), макар и не толкова краен, и се реши с подмяна на свещите. Нямаше индикация да има изгоряла, но въпреки това разликата преди/след смяната беше осезаема.
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: Snuupy в 13 Юни 2018 15:21:40
Уж в Мото Пфое ми казаха, че са ок след диагностика.  Също така, колата не изкарва грешки на диагностиката. И друго да вметна, колата не харчи грам масло...
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: Пламен Пенков в 13 Юни 2018 15:56:11
Провери си егр клапана почти съм сигурен че е от него или е задръстен или повреден.
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: Alexi в 13 Юни 2018 15:57:04
дюза е това
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: Snuupy в 13 Юни 2018 15:57:59
ЕГР е изолиран, не работи, стойностите са му 0. С планка и вакуума е затапен. Дюзите са рециклирани и са в перфектни стойности и направен тест на обратна нафта, демек са идеални. Другаде е проблема.
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: Mondeicho в 13 Юни 2018 17:31:08
Аз за егр да питам, твоя е вакуумен както си написал и няма електроника? Останал съм с впечатления, че при 2.2 повечето са електронни. Отделно свещи на диагностика не излизат, нито отчита грешка. Трябва да се свалят и проверят за да се разбере дали работят.
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: Пламен Пенков в 13 Юни 2018 17:33:40
Актуатора как е?
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: Пламен Пенков в 13 Юни 2018 18:07:38
На евро 3 е вакумен на евро 4 електронен.
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: Snuupy в 13 Юни 2018 19:48:39
Евро 3 е колата. Извинявай за нелепия въпрос, но наистина не знам. Какво общо има актуатора?
Намерих следното обяснение на проблема, което може да е вариант:

"Когато  двигателят се охлади, т.е. оставен през нощта или за продължителен период от време, клапанните уплътнения се свиват, поради което, ако са износени, ще позволят да проникне малко масло в цилиндрите. Това би довело до бял дим и груба работа на празен ход, докато не се нагорещи (разшири) и отново се запечата."
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: ivchotr в 13 Юни 2018 21:01:50
Изглежда логично обяснение, макар и не много точно. Маслото ще се изпарява с пушек, когато се загреят цилиндрите. Нещо подобно се използва при ТДА на танковете. Само че там се впръсква студена нафта върху загряла повърхност и прави такива облаци бяла пара, че скрива онази грамада желязо от погледа на противника.
В случая с Форда би следвало да се наблюдава намаляване на количеството масло в картера, поради теча му в цилиндрите. Ако маслото не намалява, е по-вероятно да "пикае" някоя дюза.
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: Ozzie в 13 Юни 2018 21:11:58
@Snuupy
Мисля, че вече си се запознал с колегата Мишо?
Говори с него да направите един тест на обратната нафта.
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: Snuupy в 13 Юни 2018 22:38:15
@ivchotr - добро обяснение !
Ще направим един тест с него, да. Въпреки, че дюзите са рециклирани и имат документ към всяка една със стойности...
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: Siraku в 23 Юни 2019 18:52:51
Здравейте колеги,

не мога да открия другата тема, за това пиша тук. Аз съм "Snuupy" ама затрих другата регистрация.

След рециклиране на инжектори и помпа, колата продължи да пуши бяло на студен мотор и да тресе... На диагностиката при палене излизат огромни разлики в корекцийте на инжекторите, почна да губи мощност, след 180км/ч почва да тъпче... проблема е в инжекторите... направихме тест на обратната нафта и положението е плачевно. Само 2 минути го правихме, тъй като колбичките щяха да прелеят... Сложили са ми китайски клапанчета явно, защото в началото в корекцийте излизаха перфектни, говоря за първите 2-3 месеца след рециклирането, сега корекцийте на точно тези инжекторите са с огромни разлика спрямо другите и теста с обратната нафта показа същото.

Посъветвайте ме, дали да купя нови клапанчета да ги сменя, но има вероятно да не е от тях, а от разпръсквачите...

Или да събирам лев за чисто нови инжектори и да се приключи с цирка.

Можете да видите теста на обратната нафта за 2 минути , а по принцип трябва да е 4 минути, но за това време, щяхме 3 пъти да напълним двете колби...

Искам искрено да благодаря на колегата @Мишо за диагностиката, теста с обратната нафта... гоУем си, човече !!!!
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: Alexi в 23 Юни 2019 18:54:34
а за мен мерси няма ли ,преди месец и половина съм ти писал ( без колби ,само с кристално кълбо ) че си за дюзи :)
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: ivchotr в 23 Юни 2019 19:04:29
Преди година е било това, преди година... :D
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: Siraku в 23 Юни 2019 19:28:28
Цитат на: Alexi в 23 Юни 2019 18:54:34
а за мен мерси няма ли ,преди месец и половина съм ти писал ( без колби ,само с кристално кълбо ) че си за дюзи :)

Да, беше прав, Алекси. Мерси и на теб, ама нали знаеш, око да види, ръка да пипне.
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: Siraku в 29 Юни 2019 23:04:34
Колеги, днес с колегата @Мишо решавахме съдбата на моят Мондьо, дали да го хвърля в Надин, защото си купувам само трошляци, както ми казаха някои хора по-горе или да купя 4 чисто нови инжектора...

Първите 4 снимки са на студен мотор, вторите четири на топъл мотор.

Минимума на компресията трябва да е 21.6, а аз имам 24, мотора е жив, седи и пъшка, пред блока.

Хиляди благодарности на колегата @Мишо за помощта и времето !!!

Той е един пример за това, как трябва да работи един форум, а именно всеки да помага на другия с каквото може, а не да се ругаем, кой какъв кошник си бил взел и как да си си купел по-нова, на втора ръка кошница...


Ще ви държа в течение като сменя и инжекторите, за да бъде полезна темата на други колеги !

П.С. - @Alexi, ще ти благодаря искрено, ако следващият път дойдеш до София да замерим компресията или сменим инжекторите, вместо да говориш наизуст и после да ми казваш "ама нали ти казах"  (fri)
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: Pyrhel в 30 Юни 2019 10:33:25
И като гледам, в крайна сметка установихте, че Алекси е бил прав преди година? И за какво е продължаващата сръдня и подскачане в такъв случай?
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: Siraku в 30 Юни 2019 12:18:46
Цитат на: Pyrhel в 30 Юни 2019 10:33:25
И като гледам, в крайна сметка установихте, че Алекси е бил прав преди година? И за какво е продължаващата сръдня и подскачане в такъв случай?

Иронизирам, не се сърдя, не ми е гадже Алекси.

Не можеш да даваш заключения без да тестваш.

Ами, представи си, сменям инжекторите преди година, по предписание на Алекси и се оказва проблема в компресията? Алекси, щеше да ми даде 1500лв за обещетение ли?

Мисълта ми е, че човек трябва да огледа всички по-евтини и достъпни варианти, които може да провери без наливане на една камара пари и тогава да се прибегне към скъпите неща.

Така, след като с колегата @Мишо установихме, че всичко друго е наред по колата и преди година са ми взели парите просто, живот и здраве идната седмица ще взема 4 чисто нови инжектора и ще ги сменим и ще споделя резултата тук + снимков материал от смяната, за да бъде полезна темата и на други колеги.
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: Alexi в 30 Юни 2019 22:43:22
тоя твоя проблем няма как да е от ниска компресия ,можело е да се прескочи тая процедура .. не говоря наизуст ,6 г. карах Мк3 2.2 ( тогава теб те нямаше в тоя форум ) та що годе познавам мотора и модела както и номерцата му  :D
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: Siraku в 30 Юни 2019 23:45:32
Цитат на: Alexi в 30 Юни 2019 22:43:22
тоя твоя проблем няма как да е от ниска компресия ,можело е да се прескочи тая процедура .. не говоря наизуст ,6 г. карах Мк3 2.2 ( тогава теб те нямаше в тоя форум ) та що годе познавам мотора и модела както и номерцата му  :D

Прав си, Алекси, тогава карах Поло, което е струвало два пъти на твоето Мондео  (tooth) (tooth) (tooth)

(http://images.vfl.ru/ii/1561927526/f2150182/27061793_m.jpg) (http://vfl.ru/fotos/f215018227061793.html)
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: Alexi в 01 Юли 2019 08:31:34
Мондеото го купих 4 годишно от първия собственик ,ти си прецени колко е струвало ( не че има значение де ,просто пред космическия ти кораб всичко бледнее :)) )
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: ivchotr в 01 Юли 2019 22:56:18
Цитат на: Siraku в 30 Юни 2019 12:18:46
Иронизирам ...

И сега по-доволен ли си, като си дал парите по твоята схема, притеснявайки се, че някой може да бърка като прави диагнози само по твоите обяснения? Малко странно разсъждаваш, ще знаеш. И да не би да очакваш някой от форума да тръгне да обикаля из страната, за да прави диагностика на място? Може и да се навие някой, ама ме съмнява. Така че радвай се когато хората се опитват да ти помогнат пишейки тук, и се сърди на себе си когато не си ги послушал и си сбъркал.
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: Siraku в 21 Юли 2019 10:07:40
Официално проблема е решен с чисто нови инжектори + уплътненията им + че сменихме и гарнитурата на капака на клапаните, която беше като дърво, явно в сервиза са ме излъгали и за това, че са сменили или са сложили китайче, няма значение.

Отново ОГРОМНИ благодарности на колегата Мишо, който ми съдейства с цялата галимация + че ми кодира и новите инжектори !!! За жалост, малко са тия хора като него!

Колата вече пали като часовник, няма бял, сив, розов или лилав пушек. Ще приложа клипове преди и след ремонта как е. Сега само снимки от процеса.

Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: ls в 26 Август 2021 18:29:21
Здравейте колеги,
Имам Форд Фокус 1.8 TDCi, 2001г.
Проблемът е: при първо палене сутринта, на студен двигател, появява се бял пушек със силна задушлива миризма на неизгоряло гориво. Оранжевата лампа със спирала за check engine гори и не загасва.
Белият пушек изчезва, след като двигателят поработи на бавни обороти (1-ва- 2-ра скорости, бавно), или след като си пооработи на празен ход,  5-6 минути. Когато стрелката на охладителната система е по средата на датчика, тогава белият дим изчезва, но миризмата остава в голяма степен. Ако колата се форсира в незагрято състояние, тогава излиза кълбо от бял пушек, доста по-гъсто, отколкото в сравнение с работата на празен ход.
Има и тракане в двигателя, когато е все още студен. При загрят двигател и тракането изчезва.
Дадох я на дизел специалист. Отначало определиха за проблем дюзите. Смениха две (сложиха някакви свои, втора употреба), две мои рециклираха. Дадоха ми разпечатки от компа. 400 лева и три дена по-късно, не отсраниха проблема, но ми казаха да си търся нова кола. ГНП-то било за смяна, хвърляло стружки в дюзите и всичко било временно. Оттогава вече няколко дена я карам. Колата има мощност и разходът на гориво изглежда да е нормален, след като се вземе предвид повишената консумация за подгряване на двигатела сутрин и работата на празен ход.

Четох тук на този форум и много ми допада обяснението на Snuupy:

"Когато  двигателят се охлади, т.е. оставен през нощта или за продължителен период от време, клапанните уплътнения се свиват, поради което, ако са износени, ще позволят да проникне малко масло в цилиндрите. Това би довело до бял дим и груба работа на празен ход, докато не се нагорещи (разшири) и отново се запечата."
« Последна редакция: Юни 13, 2018, 20:29:09 от Snuupy » ""

Това е единственото обяснение, което досега съм прочел и отразява моя случай.

Може ли някой да препоръча добър диагностик и, ако горното обяснение се потвърди, подайте препоръка в кой сервиз могат да отстранят именно този проблем.

Благодаря!




Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: Alexi в 26 Август 2021 20:36:37
за дюзи си и ти ,виж по горе как се лекува проблема ти
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: ivchotr в 26 Август 2021 22:27:25
Звънни на нула878шест6466три и се разбери с човека. Предполагам, че още се занимава с дизели.
Заглавие: Re: Бял пушех с миризма на дизел при студено палене Mondeo 2.2TDCI
Публикувано от: ls в 29 Август 2021 10:18:54
Благодаря за отговорите на всички! Засега още нямам резултат. Колата е в сервиз вече трети ден (отново). Ако решат проблема, ще публикувам тук какво е било решението.