Как да стана малко по-грамотен

Започната от Pyrhel, 03 Септември 2014 15:30:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Pyrhel

От много време ми се върти в главата да пусна такава тема - туко-виж някой научи нещо ново и престане да допуска елементарни грешки. В немалко случаи, писаниците по форумите са абсурдно неграмотни, затова предлагам да изваждаме грешките, които виждаме. Както се казва - един да се научи, значи каузата си е заслужавала.

Тук НЕ говорим за грешки от рода, че е написана буква "ф", вместо "г", защото са една до друга на клавиатурата, а за правопис и пунктуация. И нека определенията ни не са копирани от дебелите книги с термини, които повечето авто-фенове нямат идея какво значат, а са описани така, че лесно могат да се прилагат и спазват.

Ще започна с първите 3 неща, които ми идват на ум:

Кога "не" се пише слято със следващата дума и кога отделно? "Немога" или "не мога", "незнам" или "не знам", "незнание" или "не знание"?
"Не" се пише отделно при глаголни форми, т.е. когато думата след "не"-то показва някакво действие: "не мога", "не знам", всичко останало е заедно: "незнание", "неграмотен" :D и т.н.

Думи, които завършват на "и" и "й" в множествено число?
Това не мога да повярвам, че се бърка. Ако думата е в множествнео число НЕ МОЖЕ да завършва на "й". Най-често бърканата думата по техническите форуми - "вибраций",  не съществува!

Разстояния преди и след препинателните знаци? Няколко препинателни знаци един до друг?
Много често срещани грешки (поне на мен ми бодат очите) в нашия форум. "Той каза ,че ..." - преди запетая не се слага разстояние, то се слага СЛЕД нея. НЕ се пишат няколко запетаи една до друга: "Тя го направи , , защото мислеше ,че е права !" трябва да се превърне в "Тя го направи, защото мислеше, че е права!". И пак - преди запетаята няма разстояние, след нея има; Преди удивителната няма разстояние, а в този случай и след нея няма, защото не следва ново изречение.
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


Dmitarcho

Аз си признавам,че правя много грешки ;) В училище уж не бях такъв, но не съм хващал химикал непомня от кога (не,че това е оправдание ). Жената доста често ме гледа като пиша и се залива от смях ;)
Ръца Пръца

pAbLo

Цитат на: Dmitarcho в 03 Септември 2014 15:35:28
Жената доста често ме гледа като пиша и се залива от смях ;)
+1
Затова избягвам да поствам в нейно присъствие (rofl) (rofl)
"If one day the speed kills me, do not cry because I was smiling" - Paul Walker
Човек дори и добре да живее,рано или късно ОТНОВО си КУПУВА ФОРД :D :D :D

opex

"От една запетая понякога зависи цялото ти щастие:
- Не чакай!
- Не, чакай!"

"С дъх на малини"
qaяכSTuning
"I'd rather lose by a mile because I built my own car, than win by an inch because someone else built it for me. Your car is your story, so don't let someone else write the book."
Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща.
Suum cuique

Carina

А как да убедим хората, че е готино да си грамотен?
Не един и двама пишат отчайващо неграмотно, но ако някой им направи забележка, веднага скачат- "...къв ми се прайш ти, ша пишъ как изкам..."
Ама то нали в очшлище било тапо и така....

tropper

Пичове, моля ви,

евтин се пише с В, а не ф ;)
Късото съединение прави силата!

http://www.zahranvane.com/

pAbLo

В,около,зад,под и тн предвид НЯМА ^-^
"If one day the speed kills me, do not cry because I was smiling" - Paul Walker
Човек дори и добре да живее,рано или късно ОТНОВО си КУПУВА ФОРД :D :D :D

Pyrhel

Друга много често срещана грешка - "гас". Всички форми на "газ" се пишат със "з"!
Педал на газта; Заредих газ;

Цитат на: Carina в 06 Септември 2014 21:25:25
А как да убедим хората, че е готино да си грамотен?
Няма как. Обратното трябва - разбирането, че да си неграмотен е мизерно. :)
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

hotblooded

 И когато става дума за горива или химия - газ е в МЪЖКИ род. В женски е когато става дума за газ за осветление (бяла газ)

supertorr

#9
,,Грамотността е мост от мизерията към надеждата. Тя е пътят към човешкия прогрес и инструмент, чрез който всеки мъж, жена или дете, може да реализира пълния си потенциал." Кофи Анан
Днес е международният ден на грамотността.


mike28

#10
Полезни линкове
Граматичен анализ на словоред (sourceforge)
Запетая (probujdane.com)
Запетая - теория
Кратък справочник за правопис и пунктуация (nauka.bg)
Обособени части
Обособени части (znam.bg)
Правопис
Правила за правопис
Пълен или непълен член
Тире (nauka.bg)
Точка и запетая, двоеточие, многоточие, тире, кавички (при цитиране)

Онлайн речници
Анализ на думата (bgtree)
Български терминологичен речник (terminological)
Български тълковен речник
Правопис (vanyog)
Правописен речник

Полуслято писане

* Ако съставните думи са равноправни (т.е. сякаш са свързани с ,,и"), тогава се използва тире. Пример: ,,Асен-Палеолог", ,,търговско-промишлен", ,,касиер-домакин", ,,минута-две", ,,телеграфо-пощенски". Думи, производни от такива думи, също се пишат с тире, например ,,телеграфо-пощенец", ,,Джек-Лондонов (разказ)".

* Ако съставните думи не са равноправни, като първата дума е главната, а втората — поясняваща, уточняваща или изобщо с подчинена роля по някакъв начин, тогава също използваме тире. Пример: ,,генерал-лейтенант" — генерал от тип ,,лейтенант", ,,кандидат-студент" — кандидат, който може да стане ,,студент".

Изключение. Ако има опасност да се промени смисълът на сложната дума, тирето се изпуска. Например ,,сърбохърватски (език)" и ,,сърбо-хърватски".

Слято писане

Ако съставните думи не са равноправни, като втората дума е главната, тогава пишем слято, без тире. Пример: ,,тонрежисьор", ,,генералмайорски" (тук ,,майорски" е главната дума, защото е прилагателно, също като цялата дума, но: ,,генерал-майор").


Засягам този тип грешки в отделна точка, тъй като са нечовешки често срещани - "не знам", "не мога", "не искам" и от този сорт, не се пишат слято!

"ТОКУ-ЩО" се пише с тире! Никога не го забравяйте! Един-единствен, веднъж-дваж, два-три, току-виж, раз-два...


След "тире", "точка", "запетая" и други знаци се поставя интервал. Това не важи за случаите "г-жо", "г-н", "д-р", "по-важен", "най-голям", "т.н." и други.

На съкращения на мерни единици - км, см, м, мм, л, мл, кг, т, км/ч и т.н. не се поставя точка.


Пълен и кратък член. Когато е възможно да заместите съмнителната дума за вас в изречението с "той" - тогава е пълен член - "ят", ако не става е кратък член. Пълен член се пише и винаги след спомагателния глагол "съм". (Аз съм учителят му. Той е добрякът... и т.н.) И пълен член не се пише след предлози (с/със, без, на, в/във, до и т.н.).



Имена на плавателни съдове, били те по вода, въздух или в космоса, се пишат в кавички - "Титаник", "Радецки", "Аполо", "Ксантиум", "Еър Форс"...

"Със" се пише само пред думи започващи с букви "С" и "З", пред всички останали е само "С". "Във" се пише само пред думи започващи с букви "В" и "Ф", пред всички останали е само "В".

Месеците, дните от седмицата, също народностите и езиците се пишат с малки, противно на това в английския език.
Погрешно е разделянето на оттук, оттам, откакто, откога, отколкото, дотам, досега, засега, доколкото, докъдето, натам, насам, наново, отпред, отначало и т.н.
Думичките "съжЕлявам" и "кАде" не съществуват.
В българския език съществува само ,,ПРЕДВИД". Няма ,,на предвид", ,,във предвид", ,,на в предвид" и т.н. Същото важи за ,,става въпрос за...". Изрази от типа ,,става на въпрос" няма.
Напоследък се твърди, че ,,войн" станал дублет на ,,воин". За мен е неоснователно и не го приемам (както и много други подобни). Използването на първия вариант може да доведе до нелепи изречения от типа на "Направиха фелацио на война". (sty)
"ви", "ваши", "вие" са изписани с главно "в". Неправилно е.
"Ви", "Вие", "Ваши" и прочие са с главно "в" само и единствено когато се използват като обръщения в официални документи, делови писма/кореспонденции, молби, жалби и т.н.

Писането на две н-та в думите. Двойно н (-нн-) в думите се пише, когато прилагателното в мъжки род завършва на -нен.
постоянен - постоянна, постоянно
конен - конник

Изключение: имен ден - именник

В останалите случаи се пише по едно н.
обикновен - обикновено


Pyrhel

Пореднат грешка, която се наблюдава в нашия форум - изреченията започват с главна буква! (omg)
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

opex

Не разбрах що се изтри пост с два линка съдържащ примери за неграмотно писане и правила за грамотно писане, а други постове стоят, не че търся отговор, просто да се знае, че автора не разбра защо.
qaяכSTuning
"I'd rather lose by a mile because I built my own car, than win by an inch because someone else built it for me. Your car is your story, so don't let someone else write the book."
Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща.
Suum cuique

mike28


pAbLo

Цитат на: Pyrhel в 08 Септември 2014 20:40:46
Пореднат грешка, която се наблюдава в нашия форум - изреченията започват с главна буква! (omg)
Цитат"ТОКУ-ЩО" се пише с тире! Никога не го забравяйте! Един-единствен, веднъж-дваж, два-три, току-виж, раз-два...
Пост над теб.
Дали е проблем?
"If one day the speed kills me, do not cry because I was smiling" - Paul Walker
Човек дори и добре да живее,рано или късно ОТНОВО си КУПУВА ФОРД :D :D :D

mike28

 Ето и един доста полезен блог за българския език, който препоръчвам: Блогът на Павлина
Този сайт също може да ви свърши работа, ако се затруднявате за правописа на някоя дума: Как се пише?


Alexi

Цитатна части , Цени без конкоренция. Пращам по корие, кoпувам oдарени или повредени коли
:))

Pyrhel

Нещо абсурдно, но явно трябва да го напиша... Изреченията (както и имената на темите) почват с главна буква...
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

opex

qaяכSTuning
"I'd rather lose by a mile because I built my own car, than win by an inch because someone else built it for me. Your car is your story, so don't let someone else write the book."
Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща.
Suum cuique

Pyrhel

Думата "почвам":
1. Поставям началото на някаква дейност; започвам, захващам, подхващам. Почвам работа.

Не?
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


opex

qaяכSTuning
"I'd rather lose by a mile because I built my own car, than win by an inch because someone else built it for me. Your car is your story, so don't let someone else write the book."
Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща.
Suum cuique

Pyrhel

Имам въпрос относно съкращаването на "лев" - искам да напиша съкратено "Цена: 50 лева". Според мен трябва да бъде: "Цена: 50 лв.", но на прекалено много места, включително уж и на грамотни табели пише "Цена: 50лв." - разликата е в разстоянието между "50" и "лв.", като според мен трябва да го има, така ли е?
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

VENTCI


Pyrhel

Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

tropper

#24
Трябва да има интервал между числото и мерната единица, да. Но не мисля че е страшен проблем. Просто е по-прегледно.
От друга страна ако публикуваш цената в някой HTML, който може да я преформатира по такъв начин, че да ти я раздели на отделни редове, е по-добре да ги напишеш слято, за да не се пренася мерната единица.

Пример:

Продавам една купчина дреболии - цена 50
лв.


Просто някои правила са от хартиената ера и имат нужда от малко преосмисляне според ситуацията ;)


Извадката за паразите е забавна и вярна...  (rofl)
Късото съединение прави силата!

http://www.zahranvane.com/

Alexi


Pyrhel

УУУААААУУ!!! Попаднах на нещо трагично и се оказа, че не е единичен случай. Има хора, запомнили, че частиците за сравнителна и превъзходна степен "по" и "най" се отделят с тире от думата и следователно пишат:

най-лонова торбичка; по-вече време; по-беда в мача;

:-X :-X :-X

Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

tropper

Другите ги виждам за пръв път, но "по-вече" е много масово за съжаление.  :-[
Късото съединение прави силата!

http://www.zahranvane.com/

Pyrhel

Днес се отказах от още една отрова за здравето ми - да обяснявам разликата между буквите ь и ъ, както и това, че не са взаимнозаменяеми... (facepalm)
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

pAbLo

ЗАД ьгЪлЪт (rofl) (rofl) дедо Йоцо гледаше...
"If one day the speed kills me, do not cry because I was smiling" - Paul Walker
Човек дори и добре да живее,рано или късно ОТНОВО си КУПУВА ФОРД :D :D :D