Проблем с намиране на джанти за C-max.

Започната от Stan_be, 15 Декември 2018 17:15:48

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Stan_be

Колеги, с какви джанти и гуми карате зимата? Аз мисля да взема 205/55 R16. Колата я взех с 17" летни гуми, и сега търся железни джанти 16", но никъде не намирам. Гледам, че по каталог са с отвори 5х108 с централен 63,4. Да не бъркам нещо? Колата е C-max 2005.


Ozzie

А защо не лети 16"?
Иначе това са параметрите които си посочил. Допълвам ЕТ- от 52,5 мм. (стандартното) до 40 мм.
По- малко от 40 мм. вече ще изнесе колелото прекалено навън.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

Stan_be

Защото летите джанти ще са по-скъпи.

Ozzie

хващай ОЛХ-а, мобилето, карс.бг и пр. и търси
две обяви, на прима- виста
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=w1543149694690784&slink=93mccx
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=w1543825577288788&slink=93mccx

Доставката би трябвало да се върже на около 25-26 лв., ако товарителницата се подготви предварително през ОЛХ или базар.бг
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

Mondeicho

Стават масово и от Фокус и Мондео. Аз също съм за алуминиеви. Тези железните са много грозни и като цяло нямат никакво предимство...
Животът като цяло е глупав, но графиката е невероятна.

Stan_be

Цитат на: Ozzie в 16 Декември 2018 09:09:40
хващай ОЛХ-а, мобилето, карс.бг и пр. и търси
две обяви, на прима- виста
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=w1543149694690784&slink=93mccx
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=w1543825577288788&slink=93mccx

Доставката би трябвало да се върже на около 25-26 лв., ако товарителницата се подготви предварително през ОЛХ или базар.бг

Ето и проблема, с който се блъскам. На първия линк пише, че централния отвор е 63,3мм. а на мен ми трябва 63,4мм.

Ozzie

#6
бас хващам, че 63,3 мм. ще паснат на главините ти
летите ми са с такъв, ако искаш, мога да ти докарам една за проба или да дойдеш на място (пише в профила ти, че си от Варна)
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

Mondeicho

#7
Спокойно ги взимай, те навсякъде ги дват с 2-3 мм разлика
Животът като цяло е глупав, но графиката е невероятна.

jo_jo

63.3 са, на различните места пише различно, но са едни и същи джанти. Търси си от друг форд и си готов, гледай и ЕТ (както са ти казали) и колко са широки (J).
Аз зимата ползвам 16-ки стоманени с оригинални тасове, не са ми грозни, въпрос на вкус. Ако парите нямаха значение и имаше пътища, и зимата щях да си карам с 17-ки алуминиеви.

G_o_c_e_v

Цитат на: Mondeicho в 16 Декември 2018 10:00:05
...Тези железните са много грозни и като цяло нямат никакво предимство...
Най-основното им предимство, е че ако се изкриви, можеш да си купих 1 брой, а ако изкривиш алуминиева джанта, намирането на 1 брой ще е много трудно. Аз съм с железни джанти 16ц от Мондео и си намерих качествени тасове, с които не може първоначално да прецениш автомобила с железни или алуминиеви джанти е.
Автомобила не е признак за социален статус, така че не го възприемайте, като такъв!


Ozzie

#10
@Stan_be
Я кажи, колко ти е бюджета за стоманени, че ми се е загнездила някаква идея последните дни и зимните гуменки да ги кача на лети 'жанти...  ;D
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

jo_jo


Stan_be

Цитат на: Ozzie в 16 Декември 2018 18:43:24
@Stan_be
Я кажи, колко ти е бюджета за стоманени, че ми се е загнездила някаква идея последните дни и зимните гуменки да ги кача на лети 'жанти...  ;D

Бюджетът за джанти + зимни гуми е около 500лв. Тоест около 150 лв за джанти.

G_o_c_e_v

Това е железния комплект
Автомобила не е признак за социален статус, така че не го възприемайте, като такъв!

jo_jo

Не са лоши тези тасове :)

[attach=1]

Stan_be

Вчера осъзнах, колко по-нисък е C-max-а спрямо старата кола- Renault Scenik. На място където съм минавал много пъти със Сценика, форда опря много жестоко. Затова искам да пипотам дали гуми 195/65 R15 са по-ниски от 205/50 R17?

Колега Гоцев, какви са гумите с които е колата на снимката, която си постнАл?

G_o_c_e_v

Автомобила не е признак за социален статус, така че не го възприемайте, като такъв!

Alexi

То тасовете ти са оригинални ,ако ги купуваш нови са 35лв единия или нещо такова :)

jo_jo

моите ги взех за 25кинта + еконт, имаше един човек от перник внасяше редовно. Иначе имах и едни турски (40лв от горна оряховица), копиращи дизайн на форд, но бяха калпави.

Цитат на: Stan_be в 17 Декември 2018 06:28:08
Вчера осъзнах, колко по-нисък е C-max-а спрямо старата кола- Renault Scenik. На място където съм минавал много пъти със Сценика, форда опря много жестоко. Затова искам да пипотам дали гуми 195/65 R15 са по-ниски от 205/50 R17?

виж на калкулатор, примерно на avtogumi.bg . Тези 3 размера  195/65/15 205/55/16, 205/50 R17, мисля че са ти фабрични (виж на табелката на вратата), т.е с почти еднаква височина.

G_o_c_e_v

Цитат на: jo_jo в 17 Декември 2018 12:04:54
моите ги взех за 25кинта + еконт, имаше един човек от перник внасяше редовно...
И мойте са от там, стъпиха ми на 27лв с Еконта и са страшно стегнати. Правил съм си експеримент да закопчея тас на джантата и да повдигна джантата с гумата, докато държа за таса и не се откопчава.
Автомобила не е признак за социален статус, така че не го възприемайте, като такъв!


Ozzie

Цитат на: Stan_be в 17 Декември 2018 06:28:08... дали гуми 195/65 R15 ...
Ако си с 300 мм. дискове, забрави за 15". 16" джанта ти е минимума.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

Stan_be

#21
Предложиха ми метални джанти R16 по 40 лв./бр. След една бърза сметка, разбрах че ми излиза същата сума джанти + гуми 16'', или само 17''. Затова ги поръчах джантите с опция преглед до Еконт, на снимките изглеждат добре, без видими следи от ръжда или кривини. Като дойдат ще отида със шублера да меря междуцентровото и централния отвор. Дано да излязат сполучливи.

V.Buzev

Цитат на: Stan_be в 17 Декември 2018 20:02:37
Предложиха ми метални джанти R16 по 40 лв./бр. След една бърза сметка, разбрах че ми излиза същата сума джанти + гуми 16'', или само 17''. Затова ги поръчах джантите с опция преглед до Еконт, на снимките изглеждат добре, без видими следи от ръжда или кривини. Като дойдат ще отида със шублера да меря междуцентровото и централния отвор. Дано да излязат сполучливи.

Няма кво да мериш със шублер - от вътрешната страна на джантата си пише всичко като параметри. само огледай централния отвор да не е стърган примерно за Волво или Пежо, че там е 65,1!
От Мондео става на Ц-макс, С-макс, Фокус както и обратното. От Волво, Пежо, Ягуар също става но ще ти трябва втулка че централния както писах е по голям.
Общо взето читави метални джанти вървят от 25-до 50 лв. за бройка. Всичко зависи от търсенето. Намразих металните джанти заради ръждите и последващо отлепване на гума заради тях. Нуждата от тасове зимата и тяхното губене я от дупки я от палави ръчички :). Сега на комбито съм с алуминки и зима лято все 17".

Вальо Вълчев

Привет на всички колеги! (hello)

Отварям нова тема защото никъде не намерих друга подходяща където да си задам въпроса.  ^-^

Искам да си "обуя" C Max-сa с нови летни гуми и разглеждайки предложенията реших, че за разликата от 20 лв. на бройка мога да си позволя да взема гуми Run Flat. Четейки обаче из интернет наред със всички плюсове за този вид гуми, попаднах на следната информация(предавам дусловно):

"Теглото на колелата се увеличава - подобно явление ще се отрази негативно върху комфорта на возене, има вероятност да се повреди окачването и да окаже влияние върху динамичните характеристики на машината".

Та питането ми е, ако някой има опит с този вид гуми да сподели вярно ли е всичко това и наистина ли са толкова по-тежки от стандартните та да повлияет толкова негативно на ходовата част? Никъде не намирам и информация, какво е теглото им, че да мога да направя някаква адекватна преценка между едните и другите.

Благодаря на всеки отзовал се, безаварийно каране и бъдете здрави! ^-^


Ozzie

Цитат на: Вальо Вълчев в 16 Април 2021 14:41:32
Никъде не намирам и информация, какво е теглото им...
За съжаление, не само за РънФлат гумите липсва такава информация, но и за обикновените гуми няма. Колкото до другото което си прочел за РънФлат, вероятно има доза истина. Бордовете на този вид гуми са подсилени, разбирай по-дебела оплетка, повече гума, али-бали и т.н.
С РънФлат не съм карал, но колега има такива 19-ки на Е92-ката си и мисли да ги сменя с нормални гуми, именно поради комфорта на возене.
Съвета ми е, вземи си нормални гуми. 55 % от 205 мм. широчина (ако си на 16") е доволно като височина, ако се притесняваш от дупки по асфалта.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

Mondeicho

Според мен е безмислено да се слагат рънфлат на такава кола. Имай предвид, че и не всички гумаджийници се занимават с този вид гуми, но и взимат по-скъпо за работата с тях. По-скоро си вземи с усилен борд, т.нар. XL  гуми заради факта, че е ван.
Животът като цяло е глупав, но графиката е невероятна.

jo_jo

хл - също возят по-твърдо (но и по-стабилно), но не са толкова тежки като рън флет.