Цъкни реклама - спаси форум

Автор Тема: Зимни гуми - мнения, отзиви, коментари  (Прочетена 132125 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Alexi

• Модератор
  • Властелина На Дизела
  • Публикации: 9244
  • Форд: '12 Peugeot 508 2.0hdi
Re: Зимни гуми - мнения, отзиви, коментари
« Отговор #620 -: Декември 01, 2020, 20:10:20 »
колкото е по студено зимната гума стои по добре но като цяло на сухо изостава от лятна ,но да имаме предвид че у нас през деня много рядко е под нулата дори януари - февруари .. да не ти поствам при +8 как стоят нещата :) също така и на мокро е по зле зимната гума ,има обширни тестове и по тоя въпрос .. като цяло зимните гуми с канал за извеждане на водата против аквапланинг са малко ,макар че има някой и друг модел ( киша ,топене - много коварни условия за зимна гума който има стотици хиляди км зад гърба си го е изпитвал )

Активен ivchotr

• Форд Фен
  • Аз ♥ Форд
  • Публикации: 2337
  • Форд: Focus 1.8 TDDi '00 Focus 1.6 16V '04 Ghia
« Отговор #621 -: Декември 01, 2020, 23:01:26 »
Ми аз ползвам летните и зимните Континенталки. Не съм ги засичал, ама в ежедневната употреба едва ли някой може да хване метър разлика в спирачния път. Зимните се представят много добре на мокро. Единствено при изкачване в току-що навалял сняг с предшестващ дъжд и паднала под нулата температура съм имал проблеми, защото ми е много лека предницата. Пътят беше толкова хлъзгав, че не можеше да се ходи по него. Дизеларката от подписа ми на същия път мина с буксуване и с цената на една съсипана полуоска. И аз буксувах доста, обърнах я с багажника напред за да падне повече тежест на предницата, но до един шибан завой нещата приключиха. Теглиха ме с една джипка докато излезем на равното. Ако кошът имаше някаква система от рода на ЕСП, щях да си мина. После си взех вериги, ама вече няколко зими не съм ги ползвал. Такива работи. Ако бях с летните гуми, нямаше да мина и метър в онази лизгавица. А пък със зимните отхвърлих километър - два (rofl)

Неактивен F Focus

• Форд Фен
  • Аз ♥ Форд
  • Публикации: 112
  • Форд: Ford Fokus MK 2
« Отговор #622 -: Декември 02, 2020, 12:10:20 »
М,да-а-а...Алекси ме вкара в големи размисли и страсти по темата... :-[

Активен ivchotr

• Форд Фен
  • Аз ♥ Форд
« Отговор #623 -: Декември 02, 2020, 14:52:18 »
Хора, гумата за да стигне до спиране, трябва да може и да тръгне. Вчера едно БМВ на равното не можеше да влезе в пътя, камо ли да има сняг. То сняг си има и в момента, ама улиците поне са чисти. Та с летните гуми колата не върви като хората в зимни условия, ние сме взели да мерим как спирала. Спира на някакъв полигон. Аз отдавна съм се убедил, че с летни гуми зимно време не става. За по-голямата част от страната говоря. В Сандански и Гоце Делчев е ясно :D

Неактивен Alexi

• Модератор
  • Властелина На Дизела
  • Публикации: 9244
  • Форд: '12 Peugeot 508 2.0hdi
« Отговор #624 -: Декември 02, 2020, 16:13:17 »
е ти вкара пример ,БМВ на сняг :))

Активен ivchotr

• Форд Фен
  • Аз ♥ Форд
« Отговор #625 -: Декември 03, 2020, 16:40:20 »
Ми много ги карат в последно време :D Може да има магия някаква. То поизсъхна, де (rofl)

Майтапът настрана. Един приятел с БМВ си ходи до Вършец през Петрохан почти всяка седмица, без значение дали има сняг или не. Ама слага зимни гуми :D

Неактивен vova

• Форд Фен
  • Аз ♥ Форд
  • Публикации: 100
  • Форд: Focus 1.6 tdci '05 109 h.p
« Отговор #626 -: Декември 03, 2020, 20:19:28 »
Като бедни студенти одийме в Родопите.Возиха ни с едно голфче с летни гуми,с грайфер за мъглъ.Сняг вали,макс 5 см натрупано.Някаква местност Печинско,пътя се вие ала Монте Карло,2-ра,3-та и толкоз.Пет човека в купето.От страната на наклона все пропаст,мейби 5-стин метра,тук там дърво ако го улучиш си тото.Таз кола не спря да върти гъз,шофьора караше нормално.Бях се хванал за вратата в случай че литнем да скоча.След години с една от колите отпред зимни отзад летни-голяма грешка.Почти се завъртях хубаво.От тогава зимни гуми.Кой както иска така да кара.А,и на класации мн не вярвам.

Активен ivchotr

• Форд Фен
  • Аз ♥ Форд
« Отговор #627 -: Декември 03, 2020, 21:07:58 »
Като млад шофьор, в края на '80-те, началото на '90-те години, карах само с летни. Гуми трудно се намираха, а пък зимни не бях виждал. Може и да е имало, но не са стигали до мен. Та зимно време си беше приключение. Падне ли снегът, единственото спасение бяха веригите. Без вериги дори в града с някакви скорости около 20 км/ч колата вървеше предимно направо, независимо накъде я водиш с волана :D И спираше успешно като се срещне с някой бордюр (tooth) Хем не беше БМВ :D

Неактивен saggy

• Форд Фен
  • Аз ♥ Форд
  • Публикации: 203
  • Форд: Focus MK2 Facelift 1.6 Duratec 100к.с. 2011
« Отговор #628 -: Декември 03, 2020, 22:09:30 »
Разни специалисти казват - под 10°C и влажни условия лятната гума няма същото сцепление, както над 10 °C. Затова не бих рискувал с летните гуми, особено сутрин и вечер, когато се отива/връща от работа от ноември до март е студено и влажно. Може  при граничната температура летните да се справят по-добре в дъжд от зимните, но в реални градски условия при ниските скорости това трудно ще се усети, т.е. със зимни гуми ще спираш добре. Имал съм ситуация на Тракия в силен дъжд при темп около 10°С, при скорост над 100км/ч, със зимни гуми Мишелин колата беше нестабилна, но тогава просто намалих и карах под 100км и всичко беше ОК. Един приятел кара корейски коли и последно се оплака от зимния Ханкук. Каза че до 3-та година били много добре, но после станали пластмасови. После проучил и се оказало, че Ханкук ползват синтетичен каучук, който старее по-бързо.   

Активен ivchotr

• Форд Фен
  • Аз ♥ Форд
« Отговор #629 -: Декември 04, 2020, 11:27:05 »
Ханкуук са си пластмасови още като нови. След първата зима са за хвърляне. Еле пък всесезонните им модели. Преди години правих рекламация на гума в гаранция - беше се сцепила отстрани на борда и спаднала в движение. Над един час спорове във фирмата на бул. "Черни връх". Викнаха специалист да обяснява как сцепването е по вина на водача. Пълен т@шак. Накрая приеха щетата и дадоха друга гума с думите: "До момента вие сте първите, на които уважаваме щета". А продаваха гуми от няколко години там. Та от тогава никакъв Ханкуук.

Неактивен dimkaraganchev

• Форд Фен
  • Регистриран във Форд Клуб България
  • Публикации: 470
  • Форд: Nissan Primera P11
« Отговор #630 -: Декември 04, 2020, 22:42:43 »
Аз пък имам отлични впечатления от Ханкук - летни и всесезонни. Перфектни са. Зимни не съм карал още.

Неактивен hotblooded

• Форд Фен
  • Аз ♥ Форд Клуб България
  • Публикации: 7007
  • Форд: Мондео Мк3 2.2TDCi-ex,  Mondeo Mk5 - next
« Отговор #631 -: Декември 06, 2020, 09:26:12 »
На Мондеото карах с Ханкуук - летни нямах забележки.
Относно зимна / лятна гума, честно казано ако човек не е зависим - да му се налага да тръгва на път независимо от времето, и живее в голям град, и не пътува на далеч - спокойно може да си сложи едни всесезонни гуми и да не се занимава.
 Обратно, ако работиш на майната си, и държиш всеки петък вечер да се прибираш в къщи, а понеделник сутрин да си на работа, изминавайки 400 км за 3 часа - не си прави майтап с гумите..

Неактивен saggy

• Форд Фен
  • Аз ♥ Форд
  • Публикации: 203
  • Форд: Focus MK2 Facelift 1.6 Duratec 100к.с. 2011
« Отговор #632 -: Януари 28, 2021, 09:55:58 »
От последните седмици карането на сняг и лед с Клебърчето показва следното - на сняг се спрява доста добре, на лед го няма никакво - колата веднага поднася.

Активен ivchotr

• Форд Фен
  • Аз ♥ Форд
« Отговор #633 -: Януари 28, 2021, 13:00:39 »
На лед всички са така. Само с шиповете държат, ама тях ги забраниха у нас за по пътищата.