Случка в София

Започната от _ReSPAWN_, 07 Август 2021 19:27:24

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

_ReSPAWN_

Да ви споделя една интересна случка от преди няколко дни в София, квартал Надежда.
Спирам си колицата да си взема детето от детска градина. Отаварям си вратата и СЪВСЕМ леко търкам вратата на колата до мен (Ауди А3, 2005та)
Не ми прави впечатление, защото знаете какво е в София, колко е тясно на повечет паркинги и т.н , а и докосването наистина беше минималистично.
Като се отдалечих обаче видях една жена да излиза от колата и да я гледа  (rofl)
След това влезе пак и парика малко по-далеч от мен, но пак излезе и продължи да гледа.
Та върнах се аз и тя ми показва една точка с гоелмината на леща на задна дясна врата и казва, че аз съм я направил.
На моя Форд, който е чисто нов нямаше и 1000км тогава, му няма нищо, но тя твърди, че аз съм го направил.
Има и каско НО ако заведе още една щета в този договор ще си загуби някаква отпстъпка, която има към каското.
Аз взех детето и тя ме изчака, това става към 17ч, ужасна жега, детето стои в колата, аз искам да викаме полиция, защото  тя иска да пишем двустранен протокол.
Звъня на полиция, и предполагам се досещате, че няма как да дойде някой за подобна дреболия.
След 20-30 минути спорене, през което време детето ми на 4 години стои в колата и иска да се прибираме се реших да попълним този двустранен протокол.
Говорих с моя застаховател 2 пъти и ме увериха, че съм постъпил правилно, защото подобно нещо може да бъде решено само в съда т.е. дори да се навие да дойде патрулка няма да може да разреши спора.
Подписах и попълних протокола и се прибрах след час мъки. Та исках да ви споделя две неща:
1. Внимавайте, защото ми каззаха от два различни застрахователя, че е пълно с хора, които буквално дебнат за подобни неща по паркингите и е станало практика.
2. При подобна ситуация ПРИ ВЪЗМОЖНОСТ не намесвайте властите, защото може да се стигне до по-сериозни разходи като адвокат и т.н

Та така, сега най-вероятно ще ми замине отстъпката, която ползвам за гражданска отговорност, но детето ми е по-важно разбира се.


Ozzie

Едва ли за такава дреболия ще се отрази по какъвто и да е начин върху следващата ти ГО.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

_ReSPAWN_

Цитат на: Ozzie в 07 Август 2021 19:50:49
Едва ли за такава дреболия ще се отрази по какъвто и да е начин върху следващата ти ГО.

Ами, МИСЛЯ, се води ПТП т.е. то не е ПТП но ще й платят на тая от гражданската ми.
Честно казано това дори застахователя ми не можа да ми отговори със сигурност.  (tooth)

Ozzie

Цитат на: _ReSPAWN_ в 07 Август 2021 19:57:46
Ами, МИСЛЯ, се води ПТП т.е. то не е ПТП но ще й платят на тая от гражданската ми.
ТП* (макар че може и да не е такава, щом дебне, кой ще се подпре на дъртия ѝ кошник) има два варианта за изплащане на обезщетение:
1. От твоята ГО.
2. Чрез двустранния протокол, от нейното каско. В този случай, за нея това се води регресна щета, т.е. по никакъв начин няма да се отрази върху стойността на следващото ѝ каско.

*ТП = Тъпа П********а

P.S. Що за застраховател не може да ти обясни елементарни неща?
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

_ReSPAWN_

Цитат на: Ozzie в 07 Август 2021 20:27:55
ТП* (макар че може и да не е такава, щом дебне, кой ще се подпре на дъртия ѝ кошник) има два варианта за изплащане на обезщетение:
1. От твоята ГО.
2. Чрез двустранния протокол, от нейното каско. В този случай, за нея това се води регресна щета, т.е. по никакъв начин няма да се отрази върху стойността на следващото ѝ каско.

*ТП = Тъпа П********а

P.S. Що за застраховател не може да ти обясни елементарни неща?

Мога да спомена име, ама не знам дали има смисъл :)
Такъв, който работи с Форд и щетите се орпавят там т.е. и каското и гражданската ми е към един и същ.

Mondeicho

И моя кошник е стар, но понеже всички щети са ми оправени, също бих се ядосал като жената в подобна ситуация. В крайна сметка всеки е длъжен да си поеме вината. В закона и правилника не пише нищо за възраст на колата и съответното обезпечаване. Това,че всички така правели бих го пропуснал в обясненията си, особено когато очевидно съм виновен.
Животът като цяло е глупав, но графиката е невероятна.

saggy

Питам се следното: какво би станало, ако и теглиш една майна и си тръгнеш. За такава дреболия КАТ няма да дойде, защото не е ПТП и обяснението по телефона за леко надраскана врата няма да ги трогне. Честно казано и аз се дразня на хора, които си опират вратата в моята, но не бих се разправял за двустранен протокол за една точка. Можеше да и предложиш да се видите по-късно и да я махнеш с паста за драскотини и ако няма ефект, тогава да пишете протоколи.

_ReSPAWN_

Цитат на: Mondeicho в 07 Август 2021 21:53:16
И моя кошник е стар, но понеже всички щети са ми оправени, също бих се ядосал като жената в подобна ситуация. В крайна сметка всеки е длъжен да си поеме вината. В закона и правилника не пише нищо за възраст на колата и съответното обезпечаване. Това,че всички така правели бих го пропуснал в обясненията си, особено когато очевидно съм виновен.

Съгласен съм, не твъдя, че колата е кошник, само споменах, че аз би трябвало да се ядосвам повече.
До преди месец карах Тойота на 12 години, така че не е в това въпроса, а по скоро че няма как да докаже, че е от моята врата при положение, че докосването беше минимално.


Ако си тръгнеш в така ситуацията не знам какво ще стане....

Цитат на: saggy в 07 Август 2021 22:26:48
Питам се следното: какво би станало, ако и теглиш една майна и си тръгнеш. За такава дреболия КАТ няма да дойде, защото не е ПТП и обяснението по телефона за леко надраскана врата няма да ги трогне. Честно казано и аз се дразня на хора, които си опират вратата в моята, но не бих се разправял за двустранен протокол за една точка. Можеше да и предложиш да се видите по-късно и да я махнеш с паста за драскотини и ако няма ефект, тогава да пишете протоколи.

Хахах, по добре двустранен отколкото да се занимавам с тая... а и жена ми нямаше да е доволна  (tooth)

Жоро Петков

Колега значи ударил си колата на друг човек - мен лично тия най-дребните удари дето оставят точка най-много ме нервират.
Не знам какъв цвят ти е колата, но на черно си личи и просто е адски дразнещо.
За една отстъпка от ГО-то, която ако не е колкото заплатата ти за времет, което си седял + нервите на детето ти не мисля, че си е заслужавала.
Пишеш си протокола и това е. Жената искала ли ти е пари на ръка?
Извинявай, но лично според мен в тази ситуация си си виновен.
edit: подкрепям мнението на saggy можеше човешки да и се извиниш и да предложиш да и премахнеш драскотината.

_ReSPAWN_

Цитат на: Георги Петков в 09 Август 2021 11:45:52
Колега значи ударил си колата на друг човек - мен лично тия най-дребните удари дето оставят точка най-много ме нервират.
Не знам какъв цвят ти е колата, но на черно си личи и просто е адски дразнещо.
За една отстъпка от ГО-то, която ако не е колкото заплатата ти за времет, което си седял + нервите на детето ти не мисля, че си е заслужавала.
Пишеш си протокола и това е. Жената искала ли ти е пари на ръка?
Извинявай, но лично според мен в тази ситуация си си виновен.
edit: подкрепям мнението на saggy можеше човешки да и се извиниш и да предложиш да и премахнеш драскотината.

Колата й беше сива и имаше 2-3 такива деруги на предната врата и предната броня, които няма как да са от мен. Както споменах говорим за МИНИМАЛНО докосване, не мога да повярвам, че може да се надере кола с такова докосване!
Ако не се държеше нагло можеше и да й се извиня, но уви не беше такъв случая. Просто няма как да бъде доказано, че това е от моята врата, но случката е забравена вече, а аз ще ида до ФОРД да ги питам дали може да направят вратите да се стопират малко по рано, че трябва почти до край да се отворят :)


saggy

#10
Новият фокус няма ли от предпазните планки, които обхващат средата на вратата при отваряне, за да не се надере хем твоята, хем съседната кола? Тези планки ги въведоха при фокус 3.

Жоро Петков

Има ако си платиш за "активна защита на вратите".

_ReSPAWN_

Цитат на: Георги Петков в 11 Август 2021 10:25:17
Има ако си платиш за "активна защита на вратите".

Цитат на: saggy в 11 Август 2021 10:20:31
Новият фокус няма ли от предпазните планки, които обхващат средата на вратата при отваряне, за да не се надере хем твоята, хем съседната кола? Тези планки ги въведоха при фокус 3.

Бих си платил за подобно нещо, какво точно представлява?

Жоро Петков


_ReSPAWN_

Цитат на: Георги Петков в 11 Август 2021 11:12:04
https://www.youtube.com/watch?v=bg-Vq8q39-w&ab_channel=MarekDrives

ето и официален клип:

https://www.youtube.com/watch?v=_iXMIICRaDw&ab_channel=PeoplesFord

Благодаря, колега, вече запитах Форд каква е цената за това "удоволствие"

ivchotr

Лайсна в най-издутата част на вратата върши същата работа, без да е толкова сложно изпълнение.
И аз не обичам да ми правят ламарините все едно ги е била градушка.
Но не обичам и да ме изкарват виновен, когато не съм.
Нанасянето на поражение с вратата на спряла кола е все едно да се нанесе поражение от всичко друго, но не и от кола. С други думи, не виждам причина да се прави двустранен протокол в този случай. Ако детето на колегата беше лашнало задната врата и тя беше нанесла поражение на другата, кой щеше да е страна по двустранния протокол? Шофьорът с право може да откаже, защото не е отворил вратата. Детето не е шофьор. Колите са в покой и не виждам как ситуацията може да бъде квалифицирана като ПТП. Изобщо, това са пълни глупости. Който иска да е спокоен, си прави каско.

_ReSPAWN_

Цитат на: ivchotr в 11 Август 2021 15:11:42
Лайсна в най-издутата част на вратата върши същата работа, без да е толкова сложно изпълнение.
И аз не обичам да ми правят ламарините все едно ги е била градушка.
Но не обичам и да ме изкарват виновен, когато не съм.
Нанасянето на поражение с вратата на спряла кола е все едно да се нанесе поражение от всичко друго, но не и от кола. С други думи, не виждам причина да се прави двустранен протокол в този случай. Ако детето на колегата беше лашнало задната врата и тя беше нанесла поражение на другата, кой щеше да е страна по двустранния протокол? Шофьорът с право може да откаже, защото не е отворил вратата. Детето не е шофьор. Колите са в покой и не виждам как ситуацията може да бъде квалифицирана като ПТП. Изобщо, това са пълни глупости. Който иска да е спокоен, си прави каско.

Така е, но, явно има неща ( бонусни схеми ) които карат хората да откачат. На никой не би му било приятно да усети как му удрят вратата - факт, но вече споменах многократно, че става въпрос за минимално докосване, затова споменах, че все пак моята кола е на 1000км и нали се сещате, че я пазя т.е. внимавам, но както и да е идеята на поста беше по скоро да знаете и да внимавате, защото е някаква практика това на хора без каско или на такива, които имат някакъв бонус

ivchotr

Внимаването е ясно.
Просто не виждам как някой ще ме накара да подпиша двустранен протокол за ПТП, при положение, че и двете коли са били паркирани, доколкото разбирам на паркинг пред детска градина, който едва ли е част от републиканската пътна мрежа. Защото двустранните протоколи са опция от закона за движение по пътищата, а пък той действа единствено и само за пътищата, отворени за обществено ползване. За всички останали случаи трябва да се търси отговорност по друг ред. Да не говорим, че в твоята ситуация "пострадалата" кола е била преместена преди водачката й да ти потърси сметка. Да не говорим и, че от отваряне на врата не остават деруги по-дълги от 1 - 2 мм, а доколкото разбирам по нейната врата е имало доста по-дълги и много на брой. Как тя определи коя точно е оставила твоята врата?
Изобщо, ако си бил сигурен, че по никакъв начин не си нанесъл каквато и да било щета на тази кола, е трябвало да я пуснеш да си играйка. Правиш една снимка на колите в момента на предявяване на претенциите и ако разстоянието между тях е по-голямо от една отворена врата, каквото и да претендира тази по-нататък, никой няма да му се върже.

_ReSPAWN_

Цитат на: ivchotr в 12 Август 2021 12:34:30
Внимаването е ясно.
Просто не виждам как някой ще ме накара да подпиша двустранен протокол за ПТП, при положение, че и двете коли са били паркирани, доколкото разбирам на паркинг пред детска градина, който едва ли е част от републиканската пътна мрежа. Защото двустранните протоколи са опция от закона за движение по пътищата, а пък той действа единствено и само за пътищата, отворени за обществено ползване. За всички останали случаи трябва да се търси отговорност по друг ред. Да не говорим, че в твоята ситуация "пострадалата" кола е била преместена преди водачката й да ти потърси сметка. Да не говорим и, че от отваряне на врата не остават деруги по-дълги от 1 - 2 мм, а доколкото разбирам по нейната врата е имало доста по-дълги и много на брой. Как тя определи коя точно е оставила твоята врата?
Изобщо, ако си бил сигурен, че по никакъв начин не си нанесъл каквато и да било щета на тази кола, е трябвало да я пуснеш да си играйка. Правиш една снимка на колите в момента на предявяване на претенциите и ако разстоянието между тях е по-голямо от една отворена врата, каквото и да претендира тази по-нататък, никой няма да му се върже.

Напълно съм съгласен колега с всичко написано, но детето в колата + липсата на желание за разправии от моя страна доведе до двустранния.
Ето и щетите на колата й:


ivchotr

Твоята кола каква е на цвят?


ivchotr

Видях я в другата тема.
Според мен ожуленото върху вратата на Аудито няма как да е оставено от твоята врата. Твоята е изпъкнала една педя по-нагоре и ако има следа, оставена от нея, трябва да е поне педя и нещо над тази точка.
Това на око по снимки, де. Може и да бъркам. Ама ме съмнява.

_ReSPAWN_


ivchotr

Точно тези снимки гледах преди.