Правата на КАТ-аджиите

Започната от Pyrhel, 19 Септември 2012 14:34:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Pyrhel

Не ми се рови по закони, много мразя да чета такива гадости и ще питам да ми падне малко инфо наготово (ade)

КАТ-аджия при обикновена проверка има ли право да:
1. Изисква да си отваряш багажника
2. Изисква да си отвориш предния капак
3. Сравнява номер на двигателя
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


Dmitarcho

Доколкото съм чувал, няма право да ти гледа какво возиш у багажника ;) Освен ако нямат някаква заповед, или не са на акция някаква /но при акция, си мисля, че пак трябва д ти покажат нещо като заповед/. Така съм чувал, но слухове много ;)
Ръца Пръца

hotblooded

Цитат на: Pyrhel в 19 Септември 2012 14:34:43
Не ми се рови по закони, много мразя да чета такива гадости и ще питам да ми падне малко инфо наготово (ade)

КАТ-аджия при обикновена проверка има ли право да:
1. Изисква да си отваряш багажника
2. Изисква да си отвориш предния капак
3. Сравнява номер на двигателя
1- може да ти каже "Покажи: аптечка, резервна гума, пожарогасител....." и пак отваряш багажника.
2  и 3- може

Егаси, уцелил си КАТаджия в мензис....

Pyrhel

#3
Мне, взех един завой с вратите, а не го видях. Пита ме с какъв мотор е и казах 1.3 карб, тогава беше "я отваряй предния капак".

Добре, какво гледа, след като на малкия талон няма нито номер на двигателя, нито обема му?
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

Dmitarcho

Цитат на: hotblooded в 19 Септември 2012 14:56:27
1- може да ти каже "Покажи: аптечка, резервна гума, пожарогасител....." и пак отваряш багажника.

Фатката е, че иска да ги види, казвам му, да си стои в патрулката или където си иска, аз ще му покажа каквото иска, но без да ми гледа в багажника ;) Ам тогава може да тръгне да се заяжда и да мери грайфери на гуми ала бала. Имам познат, на когото бяха писали акт, че единя му мигач свети по бързо от другия :D :D :D
Ръца Пръца

hotblooded

  Предизвикал си го  (rofl).... Пак като не те е спрял от движение и да ходиш на преглед в КАТ

Danchev

Багажника се отваря само с основание ... няма нужда от заповед, просто им искай добро обяснение защо те кара.
Предният капак същата работа ... въпреки, че гледат като натровени.
За номер на мотора има право да те привика в КАТ ... на място никой няма да се плеска.
How about a magic trick?

hotblooded

Цитат на: dmitarcho в 19 Септември 2012 15:04:49
Фатката е, че иска да ги види, казвам му, да си стои в патрулката или където си иска, аз ще му покажа каквото иска, но без да ми гледа в багажника ;) Ам тогава може да тръгне да се заяжда и да мери грайфери на гуми ала бала. Имам познат, на когото бяха писали акт, че единя му мигач свети по бързо от другия :D :D :D
Ако се заядеш нещо получаваш акт за "Неизпълнение на разпореждане на контролен орган" - оня ден имах подобна разправия  - паркирал съм на извънградски път, в банкета, банкета е по широк от колата, не закривам пътни знаци, сигнали и тем подобни....  и "преместете колите (бяхме 5-6 коли)"   'Защо" - питах; "не съм длъжен да ви обяснявам, господине, ако не ги преместите викаме паяка и пишем акт за "Неизпълнение на разпореждане на контролен орган"...  Може после актове и др. глупости да паднат в съда, но време и нерви - не се връщат.

Danchev

Говорете си нормалко с катаджиите и те са хора ... дори да ти влезе остро много бързо омеква като тръгне приказка по комшийски.
Аз съм малко чатен случай, но пожарогасителя ми е на стойка под жабката, аптечката ми е в жабката, триъгълник и жилетка ги вадя през задната седалка, че ми е по бързо, гумата ми е под колата, крика и ключа са при мотора ... багажник отварям само ако ме помолят и ми се отваря или искат да проверят нещо и имат основание.
Няма кой да му спре колата, защото го е хванал на врати ... предният капак и да го отовориш както казах почва едно пулене и нищо интересно не се случва.
How about a magic trick?

hotblooded

  Нормалния разговор е въпрос на възпитание, дори и да се държат "остро" не значи че трябва да им се отвърща със същото, дори и да харесвам системата - все пак насреща си имам човек които е на работа.
  Не могат да му спират от движение за завой с вратите напред, но могат за омаслен двигател, за прегоряло гърне (иди се разправяй че не е), за "лош външен вид"... Само да им се заяжда - както ние можем да се правим на интересни, така и те могат да ни вкиснат деня, че и седмицата.


Радко

Като цяло значи ... не си е идея да караш със нерегистриран(сменен) мотор  :'(  :D

Marlboro

 ЗМВР
Чл. 69. (2) (Изм. -  ДВ,  бр. 88  от 2010  г.,  в сила от 09.11.2010  г.)  Проверка на
превозно средство и на вещите, превозвани в него, може да бъде извършена, когато:
1.  има данни за извършено престъпление или нарушение на обществения
ред;
2. има сигнал в ШИС за извършване на специфичен контрол.


Иначе само документи и стикери за гражданска и винетки.
Момичета, при тези цени на бензина, не идваме само за се видим!

pantata

Имат право да поискат да отвориш багажника, но не и да се ровят из него (ровенето си е обиск), т.е. длъжен си да осигуриш достъп. Отваряш - гледа - затваряш. Имаше някаква разпоредба, но не ми се рови в момента.

Bobi

Моят опит със заяждането с шапките е, че това винаги носи неприятни последствия за шофьора. Било то - акт, загуба на време, нерви и др.

Marlboro

Цитат на: pantata в 19 Септември 2012 18:41:49
Имаше някаква разпоредба, но не ми се рови в момента.

От такива мнения стават обърквания и безсмислени спорове.

Момичета, при тези цени на бензина, не идваме само за се видим!

escobar

С една дружка редовно бръмчахме с неговия Голф, който си беше Голф по енциклопедия - пернишка регистрация, 100-тици по задните стъкла, лампички до откат и свалени амортисьори.
То не беше спиране, то не бе чудо - щото като го видят легнал Голфа и си мислеха, че сме минали на тур през цяла жилищна кооперация.

Защо да си тровим живота и да влизаме в пререкания за багажника като така или иначе не карам труп отзад...

Dmitarcho

Защото не искам да ми ровят в колата сульо и пильо - били те и в уноформа ! Ако на врата Ви позвъни милиционер и ти поиска лична карта - трябва ли да го поканя вкъщи, да види как личната ми карта стой в чекмеджето в спалнята, да му направя кафе .... кебапче да му предложа ;)
Съгласен съм, че и те са хора, и те са на работа ... но нека си знаем правата, а те да си знаят правомощията ! Аз си знам, че съм изряден от всякъде, нека си търсят с какво да се заяждат. Пък да пишат за глупости - има съдилища, има обжалване. ;) Щом Марлборото извади кога могат да ми ровят в колата - тогава ще го рпавят ;)
Ръца Пръца

Bobi

То, ако се спазваха всички права и правомощия, щеше да е песен. Мен не ме кефи идеята да се заяждам за нещо, което ще отнеме 3 крачки и 10 секунди, да отнеса някой акт и после да загубя 3 дни от отпуската си да обжалвам в съда.

Dmitarcho

Ти ако му обясниш като на човек /и той ако найстине е човек ;)/ че колкото и да търси за какво да се заяжда, и да започне да си смъче от пръстите за какво да напише едно актче, като пуснеш после една жалба до началството, че и дело ще заведа ако не ме мързи за тормоз :P
Фатката е да се отнасяме с разбиране към колегите на пътя ;) Макар и в уноформа - пак са на пътя хората ;)
п.п. отплеснахме се нещо ;)
Ръца Пръца

escobar

Трябва да има репресии  ;)
В България или е полицейски произвол или ги бият, ебат и им късат нашивките.
В Америка като те спре полицай, ръцете веднага задължително на волана и без резки движения, щото неговите са на револвера.

Ако го играеш радетел за права и свободи, представител на Хелзинксия комитет и т.н., шанса да го напипаш, става огромен.


viksata

КАТ не могат да ти ровят в багажника! Но ако не им разрешиш, значи имаш какво да криеш, и те ще те задържат докато дойдат хора от МВР ....е те вече могат да поискат и кръщелното на майка ти !!!

Правата на катаджиите и на шофьорите са доста размити :-\
Едно е че не си знаем правата!!

При спиране за проверка трябва да останеш в колата, не се ровиш по жапки и т.н. , в никакъв случай не откопчаваш колана!! Катаджията трябва да дойде до колата, отваряш прозореца, най вероятно ще те помоли да загасиш двигателя,трябва задължително да се представи кой е какъв е.
Има право да провери книжка и лична карта + МПС талон + всички нови глупости гражданска,винетка и преглед .Цялото оборудване на автомобила резервна гума  не важи "аз имам комплект за спукана гума !!!", в БГ е задължително да имаш р.гума!!

Общо взето спрял ли те е винаги има за какво да се заяде, особено с ограниченията на скоростта (ако караш по табели повече от 3 зъб неможе да сложиш (angry))



"Мощността определя с каква скорост можеш да се блъснеш в една стена, а въртящият момент определя колко ще се премести стената"

hotblooded

 Като каза резервна гума - по едно време и "малките" рез. гуми не бяха съвсем законни  - това поне оправиха ли го? че повечето караме с такива :(

escobar

Мен примерно никога не са ме карали да отварям Фиестата, щото отзад мога да скрия само убито джудже или отвлечен гном.

Marlboro

Цитат на: viksata в 20 Септември 2012 08:56:44
Но ако не им разрешиш, значи имаш какво да криеш, и те ще те задържат докато дойдат хора от МВР ....е те вече могат да поискат и кръщелното на майка ти !!!


КАТ са към МВР, затова и ЗМВР важи и за тях. Дори папата да докарат, много трябва да си ги ядосал, за да ти преровят багажника. Трябва да имат основание, освен това да пишат и протокол. Като не отвориш багажника и не им приличаш на бандит, най-много някой тъп акт да отнесеш.
Аз си го отварям, но просто не ми се занимава да си говоря с тях глупости 1 час, кое, защо и как.
Момичета, при тези цени на бензина, не идваме само за се видим!

Радко

Добре де ако има небрежно поставен мотор във багажника ... ? :))  Ще се зайнтересова ли да проверява какво е, що е, крадено ли е, номера какъв му е и т.н.  (baby)

amplified

 Моят багажник винаги е напълно празен, само една бас каса се шляе насам натам.
Отворете багажника и след 1 секунда... -Добре, затворете. Лек път.
И аз не искам да се заяждам и не ги почвам, щото както казах багажника ми винаги е празен.
Аз правата отлично си ги знам и затуй и трудно ми записват имената по ония фърчащите листи  :D Кога ли ще ме закопчаят за неспазване на разпорежданията на контролния орган  :-[

Marlboro

Правомощията и задълженията на КАТ, са регламентирани в ЗДвП и ЗМВР.
Имат право да проверят:

1) Вашите документи и тези на лицата в автомобила.

2) Документите на автомобила+Паспорта на газовата, ако имате такава.

3) Задължителните, пожарогасител, аптечка, жилетка, триъгълник, резервна гума.

4) Дали сте употребили алкохол.


Нямат право да проверяват, без основателна причина:

1) Самия автомобил, багажници, жабки, под капака и тн.

2) Нямат право да проверяват самата газова уредба, тя не подлежи на контрол от органите по ЗДвП.



За да проверяват друго освен гореспоменатото, например  багажници и тн, трябва да има
1.  има данни за извършено престъпление или нарушение на обществения
ред;
2. има сигнал в ШИС за извършване на специфичен контрол

Съставя се протокол за проверката!







Момичета, при тези цени на бензина, не идваме само за се видим!

P.Kostadinov

Дочух,че щял да навлиза закон,катаджиите да нямат право да те спират САМО за проверка,а само и единствено когато си в нарушение.Някой знае ли дали ще влиза в сила и дали е вярно това,което съм чул?
Карай толкова бързо,колкото бързо би могъл да спреш !

Dmitarcho

Имаше найстина такова предложение, но дали е влязло в сила или все още е само предложение - незнам.
Ръца Пръца

P.Kostadinov

Смятам,че ще е доста добре,тъй като вече няма да го има добре известният ни въпрос "И сега какво ще правим?"
Карай толкова бързо,колкото бързо би могъл да спреш !