Гайки за джанти

Започната от jo_jo, 24 Октомври 2015 21:14:51

« назад - напред »

0 Потребители и 2 гости преглеждат тази тема.

jo_jo

Привет, за тази зима реших да минавам на 16-ки метални джанти (колата е мондео мк4 с 17-ки) (да знам, общото мнение че 16-ки са грозни и не отиват на колата)


Намерих си джанти 5х108 ет. 50 6,5j (би трябвало да ми ги пратят тази седмица), но се чудя от къде да купувам гайки или да ползвам тези от халуминките.
Тука из форума се говори за цени от 3-4 лв на брой, което ми се струва бая, аз намерих на ЕТЕ за по 2-2.5, но и там има питанки - http://www.etebg.com/autospares/nuts-ford.html 45 или 52 са правилните (или други). Знам за варианта с ибей, но много се забавих тази зима, а си е студено вече. Ще звънна и из моргите, но ми се ще да знам какво да търся. Отделно ме убиха с цени за оригинални тасове - в олкс-а има за 120лв.... аз да си бях купил пак алуминиеви джанти.


hotblooded

16ките ако са алуминки ползвай гайките на 17 ките. Ако за железарки - купи си 20 нови гайки от ЕТЕ. Освен ако не намериш втора ръка. Аз за единия сеир си загубих гайките за железарките и също купувах...  Впрочем за резервната гума също ти трябват гайки за железарки...

jo_jo

Благодаря за отговора hotblooded

Метални си намерих (както написах по-горе, трябва тази седмица да ми ги пратят), гледах да са същите като резервната гума (ет 50, на по-старите фордове е 52.5), което направи търсенето по-трудно. Алуминиеви (16-ки) така и не намерих, нито пък 17-ки от мондео мк4 (на нормални цени), а за по-старите модели така и не разбрах дали са подходящи.

Ще им звънна на ЕТЕ, засега към тях съм се насочил, не знам какво и на какви пари ще намеря из моргите (новото си е ново, макар и може би по-лошо качество).

varby

Може да ползваш и тези гайки ,защо трябва да търсиш други за стоманени джанти?

jo_jo

Цитат на: varby в 25 Октомври 2015 21:30:28
Може да ползваш и тези гайки ,защо трябва да търсиш други за стоманени джанти?

нали на едните конуса се върти на другите не, виж на сайта на ете номер 52 и 59.

varby

Съжалявам,но тези от каталога не са точно като моите.Моите са с два конуса и ги ползвам за алуминиевите  и за стоманените джанти вече 3 година.

jo_jo

според номерата, които намерих гайките за стоманени джанти изглеждат така - http://www.fordpartsuk.com/shop/ford_mondeo_steel_wheel_nuts_from_2000_to_2007_f_1470843_c_244.htm а тези за алуминиеви са - http://www.fordpartsuk.com/shop/ford_alloy_wheel_nut_with_stainless_steel_cap_and_tapered_seating__f_1678260.htm (по номерата могат да се намерят още снимки)

valyo08

#7
 И кое пречи,на вторите да изпълняват функцията на първите?Освен това, че са по -скъпи,заради капачките и подвижния конус? :-[

jo_jo

Цитат на: valyo08 в 26 Октомври 2015 21:49:32
И кое пречи,на вторите да изпълняват функцията на първите?Освен това, че са по -скъпи,заради капачките и подвижния конус? :-[

И аз това питам, просто гледам, че има различни и се надявам някой да сподели знанията си.

valyo08

Според мен, първите са противопоказани за ал.джанти.Ясно е-защо.Ама обратното,не би трябвало да има проблеми.


Alexi

аз си ползвам гайките от алуминиевите джанти ,на железните от 5г ,проблем няма

valyo08

Цитат на: Alexi в 27 Октомври 2015 08:33:42
аз си ползвам гайките от алуминиевите джанти ,на железните от 5г ,проблем няма
(thup)

baibradar

Аз пък ползвам гайки без раздвижен конус на алуминиеви джанти и също не съм забелязал какъвто и да е проблем.

jo_jo

Добре, а някой има ли впечатление за качеството на фирма ете ?

hotblooded

Цитат на: jo_jo в 27 Октомври 2015 21:34:58
Добре, а някой има ли впечатление за качеството на фирма ете ?
За парите си са ОК. Нямам ръждясала гайка, нито подбит отвор на джантите...  Не са емайлирани като оригиналните - поцинковани са. Но не е болка за умиране

lemon80

Цитат на: hotblooded в 27 Октомври 2015 22:38:02
За парите си са ОК. Нямам ръждясала гайка, нито подбит отвор на джантите...  Не са емайлирани като оригиналните - поцинковани са. Но не е болка за умиране

Секретните са ми такива - на два сезона са /взех ги втора ръка/ и нямам проблеми. Видимо изглеждат като нови....

Относно гайките, бях принуден да се разделя с 48 лв. за 16 бр. и то за такива с неподвижен конус  :-X  ама ситуацията беше на зор .... 

sa6ster

здравейте,

Аз на Фокуса (2007) открих следния проблем - 3 джанти са с гайки за алуминиеви джанти и 1 е с гайки за железни.
В резултат на което в момента мога да си сменя само дясна задна гума с ключа който имам.
За останалите 3 ми трябва друг ключ (едните ставали с 18 а другите с 19), ама забравих кои с кой (аз съм с оригиналния ключ и железни джанти).

Предлагат ми в един сервиз гайки - "с малко ръжда, понеже са седяли в метално сандъче" за по 1.5.
Чудя се дали има смисъл да сменям 15 гайки с тези, с нови, или да си купя още един ключ.
На джантите имам тасове, така че красотата не е проблем.

Поздрави,
Sa6

Pyrhel

Според мен си вземи 5 гайки за ал. джанти, за да са ти еднакви всичките и една кръстачка.
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

valyo08

#18
За ключ-18 стават когато ги няма капачките.Оригинално с капачките са си за ключа който имаш-19.Така че вместо да купуваш и носиш различни ключове,си купи гайки и стават 1 размер всички с ориг. ключ.Тия които са с 18 ключ сега,са проходни(отворени)т.е.шпилката се вижда,нали?Имай в предвид,че гайките за ал.джанти(с подвижен конус) са скъпички-аз ги купих по 5лв.един брой нови,но това което намерих втора ръка беше все заоблено така,че си струва.

ivchotr

А резбите едни и същи ли са при различните генерации от модела. Имам предвид Фокус. Щото мисля да взема секретни и не ми се ходи до магазина с оригинална гайка в джоба.


valyo08

12х1.5-за Мондео-не вярвам да има разлика за Фокус

sa6ster

мойте така изглеждат:

1 джанта така:
https://www.dropbox.com/s/ofqxnqpp4odw5ap/2015-11-02%2012.37.08.jpg?dl=0

и
3 джанти така
https://www.dropbox.com/s/frkobn9duirs7cn/2015-11-02%2012.37.18.jpg?dl=0


Чудя се дали не мога да ида в практикер и да си купя 15 гайки

jo_jo

#22
намерих гайки по 1.60 http://amavto.com/object.php?id=13547 ако някой има впечатления от тях (febi) нека сподели.
ЕТЕ ме насочиха към "Божилов Аутогруп", които искат по 2.50 за гайка, но странно в емк33 ги има по 2лв.

Като въпроса е по-скоро за разлика в качеството от колкото в цената. Изглеждат доста различно.



momo76

Първите са за железни джанти, вторите за алуминиеви.

jo_jo

Цитат на: momo76 в 06 Ноември 2015 15:34:28
Първите са за железни джанти, вторите за алуминиеви.

И двете са за железни, ето снимка на тези за алуминиевите (конуса се движи, за да не "гризе" от метала)


Dmitarcho

Тези последните стават и за алуминки и за железарки ;)
Ръца Пръца

valyo08

Цитат на: jo_jo в 06 Ноември 2015 18:12:40
И двете са за железни, ето снимка на тези за алуминиевите (конуса се движи, за да не "гризе" от метала)


+1 (thup)

momo76

Тези с подвижния конус са за оригинилните алуминиеви, а другите за всички останали алуминки, те са с по малък конус.

jo_jo

Цитат на: momo76 в 06 Ноември 2015 18:42:59
Тези с подвижния конус са за оригинилните алуминиеви, а другите за всички останали алуминки, те са с по малък конус.

както и да е, аз съм решил да си взема още едни нови болтове за стоманените джанти, въпроса ми е дали някой има впечатления от тези на febi ( http://amavto.com/object.php?id=13547 ) или да си купувам на ете. Фабричния номер на гайките за стоманени джанти е 1470843 (поне там където гледах) и те изглеждат като тези на феби


Drake

Аз си купих гайки на ETE за железните джанти от Радиал до 10-ти блок на Техническия университет. Ползвам ги вече 5-ти сезон. Гайки като гайки, нищо особено. Още след първия сезон обаче ги подгони ръждата. Не, че е особен проблем, ама се губи естетиката :)