Пътуване с кола в чужбина - инфо и изисквания

Започната от Bobi, 23 Септември 2011 05:34:02

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Bobi

На всеки му се е случвало или поне искало да направи екскурзия с колата си в Европа. Тръпката не може да се опише с думи, но има едно дразнещо нещо, което може да ти развали настроението, когато достигнеш границата на дадена държава, а именно  многото и различни, понякога и безумни изисквания на съответната страна, в която навлизаш.Поради тази причина преди екскурзия, започва едно безумно и дъъълго събиране на информация за страните, нарочени за дестинация. Хубавото е, че хората са направили сайт, в който можем да получим абсолютно всичката важна информация и когато тръгнем да "забравим" за тези проблеми.

ЛИНК


Artur_111196

#1
Изключително полезна информация, аз ще добавя и един линк през който може всеки да провери цените на горивата в различните държави..                        http://www.adac.de/infotestrat/tanken-kraftstoffe-und-antrieb/kraftstoffpreise/tanken-im-ausland/default.aspx           

Bobi

Добавям още един сайт с цените на горивата в Европа : http://www.fuel-prices-europe.info/

amplified

Един съвет.
Не плащайте в Евро, защото по бензиностанциите понякога курсът е убийствен и един резервоар може да ви се оскъпи с 30-тина Евро!
Или с карта или преди това с валута за конкретната страна, нищо че навсякъде приемат Евро.

stoyan.peev

Много полезна тема, Браво!

Интересни са и нещата, които да написали за България :D

Bobi

На следният линк  може да проверите какви са пътните такси в Европа.

Европейски пътни такси

Bobi


mrmef

Подочух, че в Гърция не одобряват тъмни стъкла - някой има ли повече информация?

hotblooded

 Тези които ще пътуват за Турция и колата която карат не е на тяхно име (дори и да е на баща или майка, брат или сестра по документи) - трябва да носят легализирано и преведено пълномощно - оригинал + 1 копие. И да забравят че им трябва и зелена карта, и че е добре да си "активират" и каското за чужбина.

Pyrhel

Впечатленията ми от Гърция за тъмнтие стъкла и стърчащите тегличи е, че това е форумна спекулация. Там има доста повече коли от тук с предни и задни затъмнени, пък и със стърчащи тегличи. Закони не съм чел, това, което пиша са наблюдения.
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


mrmef

Цитат на: hotblooded в 16 Август 2012 15:22:29
Тези които ще пътуват за Турция и колата която карат не е на тяхно име (дори и да е на баща или майка, брат или сестра по документи) - трябва да носят легализирано и преведено пълномощно - оригинал + 1 копие. И да забравят че им трябва и зелена карта, и че е добре да си "активират" и каското за чужбина.
М/у другото баща ми пътува няколко пъти с кола до Истанбул, която е все още на лизингодателя и има пълномощно само на български.

hotblooded

Цитат на: mrmef в 16 Август 2012 15:45:16
М/у другото баща ми пътува няколко пъти с кола до Истанбул, която е все още на лизингодателя и има пълномощно само на български.
Не са го спирали полицай.... Изрично ме предупредиха че ако нямаш пълномощно преведено, желателно и легализирано в посолство (консулство) - или ще се наложи да бутнеш рушвет, или ще кибичиш в някое районно докато получат отговор от български власти че имаш право да управляваш колата.

momo76

Цитат на: Pyrhel в 16 Август 2012 15:30:24
Впечатленията ми от Гърция за тъмнтие стъкла и стърчащите тегличи е, че това е форумна спекулация. Там има доста повече коли от тук с предни и задни затъмнени, пък и със стърчащи тегличи. Закони не съм чел, това, което пиша са наблюдения.
Да но си гледал гръцки коли, на техните не правят проблеми, но видят ли чужда кола и става страшно.
Забранени са тъмните стъкла, теглича трябва да е със сваляща глава и ако не теглиш нищо главата да е свалена, забранен е и радар детектора - дори и в багажника да го намерят и си изгорял. Също така и трябва да се спазват всички огранияения, нищо че гърците летят покрай теб. Миналото лято при ограничение 60 цялата колона гърци си плющят с 120 и ние 2 коли барабар Петко с мъжете и кво само нас спряха.
Глобите са си соленички.

Dmitarcho

Цитат на: hotblooded в 16 Август 2012 15:57:01
Не са го спирали полицай.... Изрично ме предупредиха че ако нямаш пълномощно преведено, желателно и легализирано в посолство (консулство) - или ще се наложи да бутнеш рушвет, или ще кибичиш в някое районно докато получат отговор от български власти че имаш право да управляваш колата.

Те това пълномощно ти го искат на границата, ако не им го предоставиш - няма да те пуснат ;) ТАка са ме връщали от Румънската граница ;) за Гърция се бях подготвил и имах пълномощно - но само на български. Незнам ако в съответната държава те спрат полицаи какво ще стане ;) за това не споря. Но на всякъде да излезнеш където има граница ще ти искат такова пълномощно, - иначе - на обратно ;)
Ръца Пръца

Bobi

Няма нужда и да спорите - всичките изисквания, глупости, правила за съответната държава си ги пише на линка от първия пост.

mrmef

Четох линка затова питам за стъклата...

А за пълномощното аз съм излизал към Македония без такова :D Смятай  ::)

tha22don

Малко да пораздвижа темата :)
Предстои ми пътуване за Гърция. Въпросите са ми:
1. Трябва ли ми "Зелена карта" за колата (Излизал съм в Румъния - за там не ми искат - предполагам и за Гърция ще е така).
2. Как се плащат таксите за платените им пътища? - Предполагам ще има кабинки с разни лелки вътре  :D
Видях, че в първия линк пише за късите светлини само при мрачно време...но мисля да си карам с включени къси да не остана някъде я без книжка, я без номера или пък глоба ;)
Всякакво друго инфо ще ми е полезно. Знам за суровите им глоби и наказания.

Радко

Зелена карта не ти трябва за Гърция. Има кабинки за плащане да, и най-добре си карай със светлини. Ако случайно ходиш към Солун и недай си Боже те спрат полицаи им кажи точното наименование на Солун на гръцки(Солоники или нещо от сорта беше), че се заяждали много за това... или въобще не им казвай, че си натам. Отделно имаше за затъмнени стъкла, теглич ако имаш, но не съм сигурен за тези последните как стоят точно нещата  ::)

Dmitarcho

До Солун не се плаща никъде - поне преди 3 години :) Пътувал съм до Халкидики - никъде не съм плащал по пътищата. Зелената карта, не е ли ако напрвиш ПТП /недай си Боже/, не е задължителна, но е желателно да я има ;)
Ръца Пръца

tha22don

Ще пътувам до Стомио, област Лариса.
Гугъл ми казва, че има платени участъци до там :) , както и GPS-a като му задам маршрута.
Около 7-8 евро са май общо на два участъка. Ще ги видим. Благодаря за отговорите.


Dmitarcho

Е 10-тина Евра са Добре ;) Ако пътуваш с малко дете, и само единя родител е в колата - трябва писмено /не съм сигурен дали и нотариално заверено/ съгласие на другия родител, че детето ще напуска държавата ;)
Приятно изкарване на почивката - ако това е целта на тъпуването ;)
Ръца Пръца

momo76

Тъмни стъкла (със фолио), теглич (освен ако не теглиш ремарке) и радардетектор са забранени. Спазвай си ограниченията, нищо че гърците си летят на тези места - тях няма да ги спрат но ти си изгорял.

Alexi

то и тука е така - Русе- Варна е 80% румънски коли  в момента ,румънците си летят по пътя но ти ако превишиш си изгорял :))

hotblooded

 Относно зелената карта - виж дали ГО ти важи в чужбина, ако не важи - по добре си направи ЗК, че може да настъпиш котето лошо!. мисля че имаше компании дето предлагаха 20 дена за 20 лв...

Pyrhel

Зелената карта НЕ е застраховка за чужбина, това е честата грешка. Тя е само удостоверение, че имаш валидна гражданска и в ЕС не е задължителна. ОБАЧЕ... Понеже българският език е официален ЕС език, до сега не съм виждал полица за ГО, която се изписва на латиница, така че въпреки, че зелената карта не е задължителна е добра идея да я имаш, защото не всички полицаи от чужбина могат да четат кирилица. До сега зелената карта ми е струвала по 10 лева и я правя откакто не протестирам с винетките (друга история :)) )
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

escobar

Зелена карта не трябва дори и за Сърбия и Хърватска, които още не са в ЕС. Май само Турция остана от по-популярните дестинации.

Pyrhel

Има споразумение между някои страни и затова НА ГРАНИЦАТА не искат. стискате палци да не ви поиска задължителната застраховка някой тамошен полицай...
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

whaaazp

Цитат на: Pyrhel в 24 Юни 2013 22:09:31
Има споразумение между някои страни и затова НА ГРАНИЦАТА не искат. стискате палци да не ви поиска задължителната застраховка някой тамошен полицай...

И да не стане нещо..

hotblooded

Цитат на: escobar в 24 Юни 2013 21:20:32
Зелена карта не трябва дори и за Сърбия и Хърватска, които още не са в ЕС. Май само Турция остана от по-популярните дестинации.
Само че някои брокери подвеждат с ниска цена на ГО, а на полицата пише "През срока на застраховката МПС ще се управлява на територията на Р.България" - в чужбина ако те спрат и решат да те проверяват или ако недай боже участваш в ПТП- изгорял си като нафтен парцал.
  Просто който ще излиза в чужбина да си погледне дали ГО важи и за чужбина, или само ЕС, или само за България...

tha22don

#29
Ходих при моя застраховател и ако си платя всичките вноски на ГО, ще ми издадат зелена карта за 15 дни безплатно - това мисля да направя :)
Иначе след този безплатен талон, следващия се плаща, но не питах колко....това в б-инс.
Предпочитам да го имам талончето да ми е по-спокойно. Пък и да не е задължително - като е безплатно на този етап...
П.С. Точно в моята полица пише "През срока на застраховката МПС ще се управлява на територията на Р.България" ....
Аз и заради това се замислих за тази зелена карта.