Вписване на газова ( каквото и да значи това)

Започната от Spokomen, 05 Април 2021 13:54:41

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Spokomen

Здравейте,
Днес се сблъсках със следния проблем.
Колата е Ford C - Max Durateck  бензин/LPG 2009 г. Газовата е фабрична.
Отивам на ГТП, давам си всички документи - голям , малък талон, документа за ГТП от предишната година .....
Взимат ми 45 лева, но след две минути идва един човек от сервиза и казва - Ами тя газовата не ти е вписана ( не разбрах къде да ми е вписана - в талона си пише че е с два вида гориво), но останах с впечатление, че не е вписана в документа за ГТП от предишната година, въпреки, че и на него пише - Гориво: Бензин/ втечнен нефтен газ .
И така, човека казва - Дай документи за газовата.
Какви документи питам, тя е фабрична, не е монтирана допълнително за да ми издадат отделен документ за нея.
- Ами не е вписана - не можеш да минеш на преглед.
Казвам му - Нали и миналата година бях при Вас ( тогава беше първия и преглед след регистрацията в КАТ), защо не сте я вписали?
- Ама миналата година можеше да не я впишем, но сега - не.
Питам го какви документи иска, а той казва - Ами не знам, иди си смени бутилката ( за нея е прав колата е от 2009 г и бутилката е оригинална). Там ще ти дадат нещо(някакви документи), после ще дойдеш при нас за първичен преглед на газовата и чак тогава за ГТП.
- А това дето ще ми го дадат при смяна няа бутилката достатъчно ли е като документ?
- Не знам какво ще ти дадат- казва човека.
_ Добре а за Вас какъв документ трябва?
- Ами документ за газовата....
И така омагьосан кръг.
Тръгнах си.
На 200 метра има друг сервиз от същата верига.
Минавайки покрай него, реших да спра и да питам какъв документ аджеба трябва да вадя за фабрична газова и от кого.
Спирам, а там един механик още преди да съм спрял като хората казва - Дай двата талона и личната карта и ключовете. Дай и 40 лева, а ако почерпиш и бира, за 10 мин. си готов.
Даже не знам от къде разбра че трябва да се пеави ГТП.
Дадох каквото искаше, почерпих и бира и не попитах за документ за газовата. И те не попитаха, а след 10 мин бях минал на преглед като между стария ( миналогодишния) и новия документ за ГТП освен датите, няма никаква разлика.
Та сега въпроса ми е:
Какви документи трябват за фабрична газова?
От къде се издават?
Къде трябва "да ми евписана" газовата?
Знам, че има промени в изискванията за ГТП. Знам че трябва да си сменя бутилката, но ако колата беще не на 11 а на 9 години например? Какъв и от къде щях да вадя документ...
Извинете ме за дългия и объркан пост, но сега не знам редовен ли съм или не.
https://cursovi-referati-prezentacii.alle.bg/

Когато си на брега - движи се лодката, когато си в лодката - движи се брега!


ivchotr

Редовен си, не се бой. Само трябва да си смениш бутилката (tooth) или да изпитат старата.
Тези, дето я сменят, трябва да ти издадат документ, че е изпитана на някакви там налягания, те си знаят. Ако решиш да я изпитваш и да си остане същата, търсиш сервиз, в който се правят изпитвания и съответно издават документи. Понеже малко съм забравил процедурата, може и да те метна неволно, но прескочилата 10 години бутилка трябва да се изпитва всяка година или през две или... а бе не помня точно. Така че подмяната с чисто нова ти дава едни 10 години без драми напред.
Потърси в мрежата нормативната уредба за изпитване на газови инсталации и ще намериш всичко за автомобилните такива. Там си пише кое как.

Mondeicho

Един познат има подобни драми с Пасат, който е със заводски метан. Засега плаща повечко и минава, иначе е Параграф 22.
Животът като цяло е глупав, но графиката е невероятна.