Ресет на батерия с чип BQ8050

Започната от Pyrhel, 02 Декември 2015 13:52:47

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Pyrhel

Още една циганска тема отварям :))

Батерията на лаптопа се е предала, 40% от първоначалния капацитет: Design Capacity: 48600; Last Full Charge: 19796. Разглобих я да видя какъв е чипа да го ресетна, оказа се от най-най-насраните, нещастни и криптирани педерастии - BQ8050.

Някой ресетвал ли е и има ли случайно скъпя туул за целта? Или някъде да ги ресетват? :)

Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


m_focus

Голем си хакер :) една батерия на асуса замина и си купувах нова, която със зор издържа 50 минути, не беше ми идвало на акъла че се ресетват. Не е ли вероятно просто батериите да са ти заминали или си мислиш че са им заложили някакви цикли или времетраене и после "давай досвидания"  :D
карай форд и бъди горд :)

Pyrhel

Доказано е, че тоя чип държи дата + брой цикли и след ресет връща по-голямата част от капацитета на батериите :) Всъщност, това правят повечето чипове на батериите - на телефони, лаптопи и всякакви подобни "умни" батерии, но при някои ресетът е лесен, при други е страшна мизерия (като тая моята например)
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

V.Buzev

Ау че хубава тема! Аз за ресета не мога да помогна ама пък мога да питам за съвет  :D.
Лаптопа е HP 6730b - не го бях зареждал към месец. Батерията до преди това държеше по 2,5 часа, но след като го включих установих че няма никой в батерията. На зарядно работи но ОС вика незабавно да сменя батерията. Може ли да се съживи с въпросния ресет и как се прави той?

Pyrhel

Опитай друго преди това. Включи лаптопа и като тръгва влез в BIOS-а, измъкни го от зарядното и го остави да си изтощи батерията така както си е в БИОС-а, т.е. не влизай в ОС. Като се изтощи до толкова, че да умре защото няма никакъв ток в батерията, включи зарядното и го остави да се зарежда повечко време, примерно 4-5 часа, но БЕЗ да пускаш лаптопа. След това го пусни и виж дали има подобрение, стискаме палци :)
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

V.Buzev

Цитат на: Pyrhel в 03 Декември 2015 00:05:56
Опитай друго преди това. Включи лаптопа и като тръгва влез в BIOS-а, измъкни го от зарядното и го остави да си изтощи батерията така както си е в БИОС-а, т.е. не влизай в ОС. Като се изтощи до толкова, че да умре защото няма никакъв ток в батерията, включи зарядното и го остави да се зарежда повечко време, примерно 4-5 часа, но БЕЗ да пускаш лаптопа. След това го пусни и виж дали има подобрение, стискаме палци :)

Сега ще пробвам. Утре ще пиша резултат :)

m_focus

То малко не е по темата, ама да се включа с казусче в  "циганската тема"  :D вентилаторите на лаптопа си имат х-р, когато включа лаптопа от изключено положение и работят на големи обороти, все едно ще излитат и в такъв режим си  стоят без да намалят оборотите независимо от времето за което ги оставиш, без значение дали ползваш топа. Намерих странна зависимост, ако го приспя и после го включа отново то вентилатора се нормализира, шашава работа  :D
карай форд и бъди горд :)

V.Buzev

Цитат на: m_focus в 03 Декември 2015 08:33:15
То малко не е по темата, ама да се включа с казусче в  "циганската тема"  :D вентилаторите на лаптопа си имат х-р, когато включа лаптопа от изключено положение и работят на големи обороти, все едно ще излитат и в такъв режим си  стоят без да намалят оборотите независимо от времето за което ги оставиш, без значение дали ползваш топа. Намерих странна зависимост, ако го приспя и после го включа отново то вентилатора се нормализира, шашава работа  :D

Датчика за температурата на процесора, който управлява оборотите на вентилатора ти се е скапал нещо. Чистил ли си го скоро от прахоляци?


ПС. по моя проблем нищо не стана, батерията си е все така загинала. Като включа зарядното индикатора за зареждане мига 5 пъти и не започва да зарежда въобще :(.
Пробвал съм с друга батерия и няма такива ядове - от батерията си е.

m_focus

Ами и при прясно почистен лаптоп пак си е така, нещо се е шашнал, ама карай, хамалогията по укротяването на вентилатора е проста и не ми пречи, че чак да ме дразни особено :)
Това за източването на батерията в режим биос и аз ще го пробвам, ама като намеря оригиналната батерия, че тази другата и като нова си държеше по 50 минути, така че там разлика не мога и да очаквам  ^-^
карай форд и бъди горд :)

Pyrhel

Някой има ли батерия, която не държи заряд за изхвърляне? Някаква, без значение каква, само капацитетът й ако може да се види колко е. Искам да й взема платката с чипа и да я присадя на моята, за която става въпрос в първия пост. Самите батерии са ми здрави, ама проклетия чип е решил да не ги зарежда до над 40% :(
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


hotblooded

Цитат на: Pyrhel в 16 Декември 2015 12:39:29
Някой има ли батерия, която не държи заряд за изхвърляне? Някаква, без значение каква, само капацитетът й ако може да се види колко е. Искам да й взема платката с чипа и да я присадя на моята, за която става въпрос в първия пост. Самите батерии са ми здрави, ама проклетия чип е решил да не ги зарежда до над 40% :(
Преди две години сменях батерията, ако още не е поела към коша, ще ти я дам

momo76

Имам една стара от Дел. Слагам и етикетче, че е твоя.

opex

#12
Имам една от HP G62, мисля че чипа и отговарящ за тези функции е BQ20Z75, върши ли работа? Или гледам грешния чиБ?  :D
qaяכSTuning
"I'd rather lose by a mile because I built my own car, than win by an inch because someone else built it for me. Your car is your story, so don't let someone else write the book."
Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща.
Suum cuique

Pyrhel

Не ги знам наизуст чиповете, най-хубавия вариант е не да трябва да се ресетва, а просто да са си отишли клетките, за да стане plug and play :D
Момо, благодаря, значи на някое кафе като се върнеш в БГ ще има приемно-предавателен протокол ^-^
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

Pyrhel

Много благодаря на @momo76 за батерията, днес - новогодишно седнах да си поиграя с нея. Оказа се, че лаффтопките ни (Dell) са еднакви почти еднакви - еднакви модели от различни серии и следователно батериите са 1:1. Бучнах неговата и Powerconfig-а даде различна информация от моята:

Моята, производство на Sanyo:


И неговата, на Samsung ?!?


Забележете как Design Capacity се вижда, че е 15к!!! А трябва да е 40-50к фабрично.

Отворих ги, тотално различни контролери:


Ако някой тръгне да сменя клетки на батерия, МНОГО да внимава с термо-предпазителя. Като еърбеците е - ако гръмне, в някой от чиповете се пази, че е умрял и трябва да се флашва!

За чипа на Момо има доста повече инфо по нета и реших най-напред да пробвам по най-мързеливия вариант да завъртя клетките и контролерите. Е, оправих моя контролер... :)) :)) :))


С контролера на другата батерия и моите клетки сега чакам да се зареди да видя какво ще се случи. Интересното е, че показва доста дълго време за заряд (повече от 2 часа), ще видим.
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

Pyrhel

С другия контролер и моите клетки - абс. същото, т.е. пази си всичко в паметта и явно не му дреме какво има закачено. Та, поръчах си една 9-клетъчна от чайна-майна за 23 долара, чакам да се довлачи за февруари тука >:(
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

Pyrhel

Засега проблемът с батерията е решен, колко по-удобен ми стана лаптопа сега, когато е  под наклон :D




Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

V.Buzev

Идеално е станало, дано и да държи повече, като е с по-голям капацитет.

Pyrhel

15.4", 7200 rpm Scorpio Black, i7 QM с HT и виртуализация, 8GB ram


Че 8 часа не изкара е ясно, но отиде над 6 с нормално ползване с WiFi и пуснат торент клиент. Доволен съм, но бавно се зарежда, трябват й малко над 3 часа.
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.