Как да стана малко по-грамотен

Започната от Pyrhel, 03 Септември 2014 15:30:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Pyrhel

От много време ми се върти в главата да пусна такава тема - туко-виж някой научи нещо ново и престане да допуска елементарни грешки. В немалко случаи, писаниците по форумите са абсурдно неграмотни, затова предлагам да изваждаме грешките, които виждаме. Както се казва - един да се научи, значи каузата си е заслужавала.

Тук НЕ говорим за грешки от рода, че е написана буква "ф", вместо "г", защото са една до друга на клавиатурата, а за правопис и пунктуация. И нека определенията ни не са копирани от дебелите книги с термини, които повечето авто-фенове нямат идея какво значат, а са описани така, че лесно могат да се прилагат и спазват.

Ще започна с първите 3 неща, които ми идват на ум:

Кога "не" се пише слято със следващата дума и кога отделно? "Немога" или "не мога", "незнам" или "не знам", "незнание" или "не знание"?
"Не" се пише отделно при глаголни форми, т.е. когато думата след "не"-то показва някакво действие: "не мога", "не знам", всичко останало е заедно: "незнание", "неграмотен" :D и т.н.

Думи, които завършват на "и" и "й" в множествено число?
Това не мога да повярвам, че се бърка. Ако думата е в множествнео число НЕ МОЖЕ да завършва на "й". Най-често бърканата думата по техническите форуми - "вибраций",  не съществува!

Разстояния преди и след препинателните знаци? Няколко препинателни знаци един до друг?
Много често срещани грешки (поне на мен ми бодат очите) в нашия форум. "Той каза ,че ..." - преди запетая не се слага разстояние, то се слага СЛЕД нея. НЕ се пишат няколко запетаи една до друга: "Тя го направи , , защото мислеше ,че е права !" трябва да се превърне в "Тя го направи, защото мислеше, че е права!". И пак - преди запетаята няма разстояние, след нея има; Преди удивителната няма разстояние, а в този случай и след нея няма, защото не следва ново изречение.
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


Dmitarcho

Аз си признавам,че правя много грешки ;) В училище уж не бях такъв, но не съм хващал химикал непомня от кога (не,че това е оправдание ). Жената доста често ме гледа като пиша и се залива от смях ;)
Ръца Пръца


pAbLo

Цитат на: Dmitarcho в 03 Септември 2014 15:35:28
Жената доста често ме гледа като пиша и се залива от смях ;)
+1
Затова избягвам да поствам в нейно присъствие (rofl) (rofl)
"If one day the speed kills me, do not cry because I was smiling" - Paul Walker
Човек дори и добре да живее,рано или късно ОТНОВО си КУПУВА ФОРД :D :D :D


opex

"От една запетая понякога зависи цялото ти щастие:
- Не чакай!
- Не, чакай!"

"С дъх на малини"
qaяכSTuning
"I'd rather lose by a mile because I built my own car, than win by an inch because someone else built it for me. Your car is your story, so don't let someone else write the book."
Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща.
Suum cuique


Carina

А как да убедим хората, че е готино да си грамотен?
Не един и двама пишат отчайващо неграмотно, но ако някой им направи забележка, веднага скачат- "...къв ми се прайш ти, ша пишъ как изкам..."
Ама то нали в очшлище било тапо и така....


tropper

Пичове, моля ви,

евтин се пише с В, а не ф ;)
Късото съединение прави силата!

http://www.zahranvane.com/


pAbLo

В,около,зад,под и тн предвид НЯМА ^-^
"If one day the speed kills me, do not cry because I was smiling" - Paul Walker
Човек дори и добре да живее,рано или късно ОТНОВО си КУПУВА ФОРД :D :D :D


Pyrhel

Друга много често срещана грешка - "гас". Всички форми на "газ" се пишат със "з"!
Педал на газта; Заредих газ;

Цитат на: Carina в 06 Септември 2014 21:25:25
А как да убедим хората, че е готино да си грамотен?
Няма как. Обратното трябва - разбирането, че да си неграмотен е мизерно. :)
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


hotblooded

 И когато става дума за горива или химия - газ е в МЪЖКИ род. В женски е когато става дума за газ за осветление (бяла газ)


supertorr

#9
,,Грамотността е мост от мизерията към надеждата. Тя е пътят към човешкия прогрес и инструмент, чрез който всеки мъж, жена или дете, може да реализира пълния си потенциал." Кофи Анан
Днес е международният ден на грамотността.


mike28

#10
Полезни линкове
Граматичен анализ на словоред (sourceforge)
Запетая (probujdane.com)
Запетая - теория
Кратък справочник за правопис и пунктуация (nauka.bg)
Обособени части
Обособени части (znam.bg)
Правопис
Правила за правопис
Пълен или непълен член
Тире (nauka.bg)
Точка и запетая, двоеточие, многоточие, тире, кавички (при цитиране)

Онлайн речници
Анализ на думата (bgtree)
Български терминологичен речник (terminological)
Български тълковен речник
Правопис (vanyog)
Правописен речник

Полуслято писане

* Ако съставните думи са равноправни (т.е. сякаш са свързани с ,,и"), тогава се използва тире. Пример: ,,Асен-Палеолог", ,,търговско-промишлен", ,,касиер-домакин", ,,минута-две", ,,телеграфо-пощенски". Думи, производни от такива думи, също се пишат с тире, например ,,телеграфо-пощенец", ,,Джек-Лондонов (разказ)".

* Ако съставните думи не са равноправни, като първата дума е главната, а втората — поясняваща, уточняваща или изобщо с подчинена роля по някакъв начин, тогава също използваме тире. Пример: ,,генерал-лейтенант" — генерал от тип ,,лейтенант", ,,кандидат-студент" — кандидат, който може да стане ,,студент".

Изключение. Ако има опасност да се промени смисълът на сложната дума, тирето се изпуска. Например ,,сърбохърватски (език)" и ,,сърбо-хърватски".

Слято писане

Ако съставните думи не са равноправни, като втората дума е главната, тогава пишем слято, без тире. Пример: ,,тонрежисьор", ,,генералмайорски" (тук ,,майорски" е главната дума, защото е прилагателно, също като цялата дума, но: ,,генерал-майор").


Засягам този тип грешки в отделна точка, тъй като са нечовешки често срещани - "не знам", "не мога", "не искам" и от този сорт, не се пишат слято!

"ТОКУ-ЩО" се пише с тире! Никога не го забравяйте! Един-единствен, веднъж-дваж, два-три, току-виж, раз-два...


След "тире", "точка", "запетая" и други знаци се поставя интервал. Това не важи за случаите "г-жо", "г-н", "д-р", "по-важен", "най-голям", "т.н." и други.

На съкращения на мерни единици - км, см, м, мм, л, мл, кг, т, км/ч и т.н. не се поставя точка.


Пълен и кратък член. Когато е възможно да заместите съмнителната дума за вас в изречението с "той" - тогава е пълен член - "ят", ако не става е кратък член. Пълен член се пише и винаги след спомагателния глагол "съм". (Аз съм учителят му. Той е добрякът... и т.н.) И пълен член не се пише след предлози (с/със, без, на, в/във, до и т.н.).



Имена на плавателни съдове, били те по вода, въздух или в космоса, се пишат в кавички - "Титаник", "Радецки", "Аполо", "Ксантиум", "Еър Форс"...

"Със" се пише само пред думи започващи с букви "С" и "З", пред всички останали е само "С". "Във" се пише само пред думи започващи с букви "В" и "Ф", пред всички останали е само "В".

Месеците, дните от седмицата, също народностите и езиците се пишат с малки, противно на това в английския език.
Погрешно е разделянето на оттук, оттам, откакто, откога, отколкото, дотам, досега, засега, доколкото, докъдето, натам, насам, наново, отпред, отначало и т.н.
Думичките "съжЕлявам" и "кАде" не съществуват.
В българския език съществува само ,,ПРЕДВИД". Няма ,,на предвид", ,,във предвид", ,,на в предвид" и т.н. Същото важи за ,,става въпрос за...". Изрази от типа ,,става на въпрос" няма.
Напоследък се твърди, че ,,войн" станал дублет на ,,воин". За мен е неоснователно и не го приемам (както и много други подобни). Използването на първия вариант може да доведе до нелепи изречения от типа на "Направиха фелацио на война". (sty)
"ви", "ваши", "вие" са изписани с главно "в". Неправилно е.
"Ви", "Вие", "Ваши" и прочие са с главно "в" само и единствено когато се използват като обръщения в официални документи, делови писма/кореспонденции, молби, жалби и т.н.

Писането на две н-та в думите. Двойно н (-нн-) в думите се пише, когато прилагателното в мъжки род завършва на -нен.
постоянен - постоянна, постоянно
конен - конник

Изключение: имен ден - именник

В останалите случаи се пише по едно н.
обикновен - обикновено



Pyrhel

Пореднат грешка, която се наблюдава в нашия форум - изреченията започват с главна буква! (omg)
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


opex

Не разбрах що се изтри пост с два линка съдържащ примери за неграмотно писане и правила за грамотно писане, а други постове стоят, не че търся отговор, просто да се знае, че автора не разбра защо.
qaяכSTuning
"I'd rather lose by a mile because I built my own car, than win by an inch because someone else built it for me. Your car is your story, so don't let someone else write the book."
Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща.
Suum cuique


mike28



pAbLo

Цитат на: Pyrhel в 08 Септември 2014 20:40:46
Пореднат грешка, която се наблюдава в нашия форум - изреченията започват с главна буква! (omg)
Цитат"ТОКУ-ЩО" се пише с тире! Никога не го забравяйте! Един-единствен, веднъж-дваж, два-три, току-виж, раз-два...
Пост над теб.
Дали е проблем?
"If one day the speed kills me, do not cry because I was smiling" - Paul Walker
Човек дори и добре да живее,рано или късно ОТНОВО си КУПУВА ФОРД :D :D :D


mike28

 Ето и един доста полезен блог за българския език, който препоръчвам: Блогът на Павлина
Този сайт също може да ви свърши работа, ако се затруднявате за правописа на някоя дума: Как се пише?



Alexi

Цитатна части , Цени без конкоренция. Пращам по корие, кoпувам oдарени или повредени коли
:))


Pyrhel

Нещо абсурдно, но явно трябва да го напиша... Изреченията (както и имената на темите) почват с главна буква...
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


opex

qaяכSTuning
"I'd rather lose by a mile because I built my own car, than win by an inch because someone else built it for me. Your car is your story, so don't let someone else write the book."
Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща.
Suum cuique


Pyrhel

Думата "почвам":
1. Поставям началото на някаква дейност; започвам, захващам, подхващам. Почвам работа.

Не?
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


opex

qaяכSTuning
"I'd rather lose by a mile because I built my own car, than win by an inch because someone else built it for me. Your car is your story, so don't let someone else write the book."
Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща.
Suum cuique


Pyrhel

Имам въпрос относно съкращаването на "лев" - искам да напиша съкратено "Цена: 50 лева". Според мен трябва да бъде: "Цена: 50 лв.", но на прекалено много места, включително уж и на грамотни табели пише "Цена: 50лв." - разликата е в разстоянието между "50" и "лв.", като според мен трябва да го има, така ли е?
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


VENTCI



Pyrhel

Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


tropper

#24
Трябва да има интервал между числото и мерната единица, да. Но не мисля че е страшен проблем. Просто е по-прегледно.
От друга страна ако публикуваш цената в някой HTML, който може да я преформатира по такъв начин, че да ти я раздели на отделни редове, е по-добре да ги напишеш слято, за да не се пренася мерната единица.

Пример:

Продавам една купчина дреболии - цена 50
лв.


Просто някои правила са от хартиената ера и имат нужда от малко преосмисляне според ситуацията ;)


Извадката за паразите е забавна и вярна...  (rofl)
Късото съединение прави силата!

http://www.zahranvane.com/


Alexi



Pyrhel

УУУААААУУ!!! Попаднах на нещо трагично и се оказа, че не е единичен случай. Има хора, запомнили, че частиците за сравнителна и превъзходна степен "по" и "най" се отделят с тире от думата и следователно пишат:

най-лонова торбичка; по-вече време; по-беда в мача;

:-X :-X :-X

Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


tropper

Другите ги виждам за пръв път, но "по-вече" е много масово за съжаление.  :-[
Късото съединение прави силата!

http://www.zahranvane.com/


Pyrhel

Днес се отказах от още една отрова за здравето ми - да обяснявам разликата между буквите ь и ъ, както и това, че не са взаимнозаменяеми... (facepalm)
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


pAbLo

ЗАД ьгЪлЪт (rofl) (rofl) дедо Йоцо гледаше...
"If one day the speed kills me, do not cry because I was smiling" - Paul Walker
Човек дори и добре да живее,рано или късно ОТНОВО си КУПУВА ФОРД :D :D :D


Pyrhel

Мани... Минъор; вьн; омьжвам; прьдня. Един даже си беше написал името "Косъо" (omg)
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


pAbLo

"If one day the speed kills me, do not cry because I was smiling" - Paul Walker
Човек дори и добре да живее,рано или късно ОТНОВО си КУПУВА ФОРД :D :D :D


Lucy

"Aко може така, да има... така... повечко екстри, ама така... по-спортна... И ако може направо да си е 2-ка бенЗ... ама да не харчи много... нЕкъде 6-7? Мааааксимум 7,5!" из изискванията на един "рейсър"


Alexi



TourneoRS

ЦитатТърговски представител
Описание и
Изисквания:    опит в търговия на едро с захарни иделиa и хранителни стоки и шофйорски умения
от джобса ..
IVECO -  с него не се ходи надалеко .


Marlboro

Момичета, при тези цени на бензина, не идваме само за се видим!


pAbLo

Вчера гледам на РЕКЛАМНА ТАБЕЛА - стая с четЕри легла :'( :'( :'( :'(
"If one day the speed kills me, do not cry because I was smiling" - Paul Walker
Човек дори и добре да живее,рано или късно ОТНОВО си КУПУВА ФОРД :D :D :D


Carina

Хм, все назадваме...
Получих официално писмо, на сериозна тема,  на служебната поща, тук-там с емотиконки...
???
Много е зле положението.


Pyrhel

Чета един текст и няколко пъти е написано "ентусЯст" (n)
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


opex

Миналата седмица поставях фотоклетки за едно помещение на АГКК, които да заместят ключовете за палене на осветлението.
На всички кабелни кутии и кабели асоциирани към съответното осветление имаше хартиено тиксо с надпис "девятор"
qaяכSTuning
"I'd rather lose by a mile because I built my own car, than win by an inch because someone else built it for me. Your car is your story, so don't let someone else write the book."
Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща.
Suum cuique


К.Методиев

Цитат на: opex в 20 Април 2015 16:23:43
Миналата седмица поставях фотоклетки за едно помещение на АГКК, които да заместят ключовете за палене на осветлението.
На всички кабелни кутии и кабели асоциирани към съответното осветление имаше хартиено тиксо с надпис "девятор"

Та какво му е на девятора, аз съм виждал "винтолатори" колкото щеш.

- Има две житейски правила: Правило 1 - Не се тревожи за дреболии. Правило 2 - Всички неща са дреболии.


Pyrhel

Браааттттт
Цитат на: yovko в 22 Септември 2015 21:59:50
Колеги, нов съм във форума, наскоро си купих кола от Холандия - Форд Фокус 1.6 Зетек с газ и навигация. Въпросът ми е имам бордови комп., има копчета R и S, но нямам книгата на Форда, някой може ли да ми каже за какво са?
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


Pyrhel

Нови висоти открих днес. Бях виждал думи, започващи с "най" да се бъркат с превъзходна степен и да се слага тире, например "най-лонова торба", но днес видях и сравнителната степен объркана "Да по-звънят по-телефона" (facepalm)
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


opex

qaяכSTuning
"I'd rather lose by a mile because I built my own car, than win by an inch because someone else built it for me. Your car is your story, so don't let someone else write the book."
Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща.
Suum cuique


Pyrhel

Днес имаше спор как се казва: Плашка или Флашка:
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


Dmitarcho

То и Флашка е вярно ..но се ползва за друго ;) Зависи за какво сте спорили ;)
Ръца Пръца


Pyrhel

Тц, няма такава дума :P Има "преносима USB Flash памет" :P :P :P
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


ivchotr

Българският език е необятен, което от една страна е добре. От друга обаче не е - твърде много възможности да се изявяват неграмотните  (rofl)


Pyrhel

Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


Pyrhel

Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


opex

3,15лв за лайна... Че българина е беден беден е, ма да се чудиш за к'во иска повече пари като и малкото не знае за какво и как да харчи.
qaяכSTuning
"I'd rather lose by a mile because I built my own car, than win by an inch because someone else built it for me. Your car is your story, so don't let someone else write the book."
Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща.
Suum cuique


TourneoRS

Тя цялата работа за данъчните.  :D Касова бележка ли е, стокова ли е какво е.. ?
IVECO -  с него не се ходи надалеко .


Dmitarcho

@opex , ще ти снимам какво си пазарувам преди нощна смяна :)
Ръца Пръца


opex

Добре, но също така уточни какво ще означава това - че не си от тези с малко пари или че нещата, които си купил не са лайна, или друго? :)
qaяכSTuning
"I'd rather lose by a mile because I built my own car, than win by an inch because someone else built it for me. Your car is your story, so don't let someone else write the book."
Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща.
Suum cuique


Dmitarcho

Ръца Пръца


Pyrhel

Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


opex

Написал е правилно 'радиатори' ???
qaяכSTuning
"I'd rather lose by a mile because I built my own car, than win by an inch because someone else built it for me. Your car is your story, so don't let someone else write the book."
Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща.
Suum cuique


ivchotr

Някои пишат по-вече. Да се  (rofl) ли, да  :'( ли  ::)


Pyrhel

Бях на яз. Душанци и на връщане минахме през Еленската базилика. Успех на чужденците да прочетат за този "NACIONALEN PAMETNIK NA KULTURATA IV VEK". *** и тъпотията, такова нещо не бях виждал, дори в сайта на общ. Пирдоп го има (omg) (omg) (omg)



ЕДИТ: или може би преводът не е за чужденците, а за малките редки лайненца, които пишат коментари под клиповете във VBox-а?
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


Alexi

бахахахаха щото трябва тоя дето е виновен за подобно нещо да бъде уволнен дисциплинарно и така всеки малоумен държавен служител


Pyrhel

Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


flowsky

Казусът с грамотността заслужава все по-голямо и по-голямо внимание. Не само ние, но и широката общественост трябва да постави въпроса ребром и да се замисли защо резултатите от зрелостните изпити на бъдещите градители на Република България едва успяха да прехвърлят морално-кризисната граница от "Добър 4,00" (Среден успех: 4, 17, поне по данни на МОН). Става ни ясно, че с такива средни резултати не можем да очакваме отлично представяне тогава, когато на тези деца ще им се наложи да кажат нещо повече от "zdr, kp, mnoo si sexi, ai piem, huu, k, malko kote seks ima li".
Спомням си резултатът ми от матурата по български език и литература - 5,75, при положение, че бях в най-бунтарския си период, което само по себе си доказва тенденцията и правилото грамотността да се изгражда още в началото на обособяването на децата като пълноправни личности на нашето общество.

И да, случва ми се да допусна някоя правописна или пунктуационна грешка, но работата ми (PR, редактор на печатно издание, копирайтър) не позволява такива отклонения. И може би от МОН ще направят истинско чудо, ако решат да въведат малки матури след 7-и клас, както и задължително да въведат критерии, на базата на които да се получава свидетелство за завършено образование, а матурите - като способ и средство за продължаване на професионалната квалификация във висши учебни заведения и колежи.

Радвам се, че виждам такава тема тук, именно поради гореизложеното. Надявам се всеки от нас да вгради в навиците си онези 20-30 секунди време, което е необходимо да се видят поне червените вълнообразни линии, които подчертават грешните (поне според браузъра и сайта) думи. Останалото са бели кахъри, ако мога да използвам диалектизми.

А, да... Почти забравих - "ай наздрай чи мъ чакът у лъзура дъ бройкъми чайки лйек чуйек брат майнъ. Посли към рудникъ, сички в адидасити и беенветата"


Ilian Petrov



Pyrhel

Тая ходих да я гледам в Ивас преди 3-4 месеца, докато беше 4к лв... Страшен кенеф :))
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


Mondeicho

Нека да ядем деца!
Нека да ядем, деца!

Една запетая поколение затрива!
Животът като цяло е глупав, но графиката е невероятна.


Pyrhel

Цитат на: Tati_go в 29 Септември 2016 10:41:54
"зейгерка" или "зегерка" -> липсва в правописния речник?
Интересно, наистина в речникът на чуждите думи не я открих, а попринцип идва от Seeger ring... В речници за превод са я написали без "й" - зегерка.
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


flowsky

Ако погледнем над това откъде идва думата (страната, в която се произвеждат ринговете SEEGER® - Германия), то правилното произношение на думата е "ЗеЕгер". Българите обаче сме известни със съкращенията си и пренаписването на думите. Давам за пример "макферън" (с оригинал МакФиърсън)"


Mondeicho

В интерес на истината аз от малък думата си я знам като зегерка.Тогава, разбира се не съм знаел чужди езици за да си правя асоциации. Но много чуждици сме ги преправили по удобен за нас начин, например толкова популярния ,,суитчър" (суичър) на английски е sweatshirt. Близко, но неправилно като произношение.
Животът като цяло е глупав, но графиката е невероятна.


flowsky



gsto

От друг форум. Цитирам:

"Най-накрая вече сам собственик на дълго чаканата кола"
"Сега с въпроси те."
???


Pyrhel

По повод политическата тема, ударих едно бързо търсене за Митьо, кебапчета и маршрут.
Омг (omg) omg (omg), колко хора пишат кебаБче (omg)
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


gsto

Цитат на: Pyrhel в 22 Октомври 2016 03:23:52
По повод политическата тема, ударих едно бързо търсене за Митьо, кебапчета и маршрут.
Омг (omg) omg (omg), колко хора пишат кебаБче (omg)

Толкова ли е трудно да напишат "КебаПи" :D

Може би проблема идва от наименованието на една друга храна - КЕБАБ.
https://en.wikipedia.org/wiki/Kebab


Alexi

това дали не е умишлено ,нещо като баДка :)


Mondeicho

На тази обява попаднах днес и се опитах да помогна, но много неуспешно. (rofl)






Животът като цяло е глупав, но графиката е невероятна.


Pyrhel

Попаднах на една картинка във VW форума, много ми хареса и я приватизирах. Може да се подпечатва с код (negramotno)
(negramotno)
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


Mondeicho

Във фейсбук ще трябва честичко да се използва...
Животът като цяло е глупав, но графиката е невероятна.


Pyrhel

Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


Septerra

Това беше първото нещо, което ме научиха, почвайки работа в Motor1.com. Интересно правило. :)


zloster

Речникът на Читанка.инфо е удобен за бързи проверки, когато се замислям как се пише някоя дума. Ето това е Речко.
Чукча не читател, чукча - писател.
Смисъл, произход и употреба са пояснени на http://dslov.ru/pos/38/p38_229.htm
За обогатяване и подобряване на говорно-писмената ни култура: https://rechnik.chitanka.info/ http://ibl.bas.bg/rbe/ https://rbe.chitanka.info/


ivchotr

Цитат на: zloster в 12 Октомври 2017 01:14:33
Речникът на Читанка.инфо е удобен за бързи проверки, когато се замислям как се пише някоя дума. Ето това е Речко.

Гледам дават и ударенията. В гимназията преди години водехме целодневни спорове как се изговаря думата "каче". Плевенчани настояваха, че е качЕ. Търновлии настоявахме, че е кАче. Габровлии и ловчалии съм забравил коя страна вземаха.
Гледам Речко е решил спора. Обаче в други, книжни речници, думата я даваха и с двете спорни ударения...
Но като цяло, за похвала е въобще желанието на някого да се посъветва с речник. Щото из вестниците на какви неща съм се нагледал... Мъка!


zloster

Да добавя още два речника:

  • Речник на българския език от Института за български език към БАН - http://ibl.bas.bg/rbe/;
  • Подобрен речник на българския език от Читанка - https://rbe.chitanka.info/. Този е в процес на разработка и няма пълния набор от думи. Вижда се във втория раздел кои букви са обработени.
Примерът с "каче" го има в официалния на ИБЕ към БАН, но не и в новия на Читанката.
Чукча не читател, чукча - писател.
Смисъл, произход и употреба са пояснени на http://dslov.ru/pos/38/p38_229.htm
За обогатяване и подобряване на говорно-писмената ни култура: https://rechnik.chitanka.info/ http://ibl.bas.bg/rbe/ https://rbe.chitanka.info/