Етанол в бензина и биодизел в дизела

Започната от KAmata, 11 Април 2017 10:55:16

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

KAmata

Снощи заредихме на ВМ Петролиум на околовръстното и ми направи впечатление какво пише на колонките:
[attach=1]

7% съдържание на етанол в бензина и 6% биодизел в дизела. При търсене в интернет всички обясняват колко са вредни етанола и биодизела. Едва ли обаче е напълно вярно, след като официално има лепенки с тези данни. Виждал съм хора с доста познания по горивата тук във форума и ще е много полезно да разтълкуват.

Поздрави!


Alexi

колега не знам дали падаш от небето но добавянето на биогорива е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО в Европейския съюз от 10тина години .. у нас до преди 4-5г не се спазваше ,но ни наритаха и вече се спазва от всички ,независимо дали го пише на колонката или не .. за вредност - вредни са за мотора ,категорично

V.Buzev

Цитат на: Alexi в 11 Април 2017 11:58:23
колега не знам дали падаш от небето но добавянето на биогорива е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО в Европейския съюз от 10тина години .. у нас до преди 4-5г не се спазваше ,но ни наритаха и вече се спазва от всички ,независимо дали го пише на колонката или не .. за вредност - вредни са за мотора ,категорично

Мирише на пържени мекички зад мондеото :)) Тия двигатели не са измислени за био горива и инжекторите почват да страдат :(

hotblooded

Измислени са, защото дори в книжката която даваха с новото Мондео си пише че до 8% био дизел не е проблем. За самия двигател няма голямо значение, но маркучите по горивната система се прецакват по бързо.

KAmata

Ми не падам ама ен съм се интересувал от съдържанието на горивата и сега ми направи впечатление.
Значи за мотора е все тая? Остават инжекторите и гумените части в горивната система при дизелите с биодизела?
А етанола?

KAmata

Да повдигна темата и след празниците (fri)
Разбрахме за биодизела, а етанола какво прави на мотора или горивната система?

hotblooded

Цитат на: KAmata в 19 Април 2017 00:47:24
Да повдигна темата и след празниците (fri)
Разбрахме за биодизела, а етанола какво прави на мотора или горивната система?
Нищо,  само дето е хигроскопичен, демек абсорбира вода, за това не се и налага за използване в чиста форма.

Black Label

Попаднах на тема в чужд форум където говореха, че като използват Е10 (10% етанол) разхода им на масло през сегментите се вдигал и по буталата се образували повече нагари. Възможно ли е това и каква е логиката?

hotblooded

 Някой производители твърдят че Е10  уврежда двигателите им,  като ускорява износването на бутало цилиндорвата група  двойно спрямо обикновения бензин. При други няма проблеми. Явно има връзка с това какви методи за повишаване на износоустойчивостта на повърхността на цилиндъра и сегментите се ползват

saggy

Темата е доста стара, но явно е обсъждана. Не съм засичал последно време какъв безин съм зареждал, но може вече и да е от новия с 10 % етанол. Попаднах на статията и се зачетох за този нов вид проблем.

https://money.bg/auto/za-koi-koli-e-opasen-noviyat-benzin-e10.html?fbclid=IwAR2EXZLzj4D4vGLp5z0n7CXk0ngJFnCHocwbvGypq--Sph1EB34WHI0yv5E


Жоро Петков

"Новия" бензин е от поне 20г. До 10% съдържание на етанол  (В Румъния е до 8%).

hotblooded

Цитат на: saggy в 25 Септември 2022 00:13:34Темата е доста стара, но явно е обсъждана. Не съм засичал последно време какъв безин съм зареждал, но може вече и да е от новия с 10 % етанол. Попаднах на статията и се зачетох за този нов вид проблем.

https://money.bg/auto/za-koi-koli-e-opasen-noviyat-benzin-e10.html?fbclid=IwAR2EXZLzj4D4vGLp5z0n7CXk0ngJFnCHocwbvGypq--Sph1EB34WHI0yv5E
Идват избори, и някой пуска партенки... Навремето имаше подбно квичене как безоловния бензин щял да прецака клапаните на Жигули и Шкода 105 и 120. Ай сиктир, всички коли последните 10 години, могат да работят и с 10% етанол, даже на капачките на резервоарите си пише Е10 (10% етанол 90% бензин)