Смяна на масло на скоростите .

Започната от Alexi, 02 Октомври 2011 17:51:19

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Alexi

Тъй като наскоро сменях масло на скоростите ще започна една тема по тоя повод ,като освен моята кутия ММТ6 ще включа и най популярната кутия на Форд MTX75 .
Първо да спомена ,че аз лично не вярвам ,че маслото в кутията може да изкара целия живот на колата .. това може и да е така ,ако живота на колата се сметне на около 200к .. а сами знаем ,че повечето коли на толкова им почва живота в БГ ^-^ .
Реших да си сменя маслото ,въпреки ,че колата ми е сравнително нова и на не особено много км ,тъй като имах едно мудно превключване на предавките първите километри зимата ,когато маслото е студено . Този проблем до голяма степен се отстрани след смяната на маслото и вече е много слабо забележим ,то няма как при -10 да се включват както при +20 скоростите .. Отделно се оказа ,че от 1.75л в кутията ми са останали само около 1.3 л. ,за 130к км пробег .
Кутията ММТ6 събира 1.75л масло ,а МТХ75 е основно 2 модела преди 2000г и след 2000г като преди 2000г събира 2.9л ,а след 2000г - 1.9л . Маслото което сложих аз е оригинално на Форд ,но има и много заместители .
Ford Part Number: 1045737 - това е парт номера на оригиналното масло ;
Ford Specification : WSD-M2C200-C - 75w90 - а това е спецификацията му .. ако ползвате заместител е добре на него да присъства тази спецификация .
Битува мнението ,че това масло не е подходящо за МТХ75 тъй като е измислено доста след кутията ,но от Форд дават и за 2те кутии това масло .
Добре е най малкото редовно да се проверява нивото и ако има нужда да се долива масло в кутията .


Bobi

Добра тема.
На моят фокус предполагам скоростната кутия е МТX75 ?Като казах скоростна кутия се сетих днес за файловете, Анатолий :)

Alexander

"Kолкото мастурбацията може да бъде секс, толкова и карането на нова, скъпа и мощна кола на газ е удоволствие!"

by hotblooded

Alexi

нивото се проверява като развиеш горната от 2те пробки намиращи се на кутията( тя е за наливане) и ако не протече се бърка с пръст да се види до къде е ,друг начин няма .. ако не го стигаш и с пръст трябва веднага да се долее

Alexander

Мерси! трябва да я свърша тази работа!  (thup)
"Kолкото мастурбацията може да бъде секс, толкова и карането на нова, скъпа и мощна кола на газ е удоволствие!"

by hotblooded

Alexander

Хора ШОК И ПАНИКА! В скоростната ми кутия влезе 1 литър масло и още не го напипвам......  :'( :'( Какво по дяволите става.... Ето и снимка на пробката, защото почвам да си мисля че аз бъркам но съм 99% сигурен че е това! Това е отгоре на скоростната кутия да поясня!


By po1s0nflame

"Kолкото мастурбацията може да бъде секс, толкова и карането на нова, скъпа и мощна кола на газ е удоволствие!"

by hotblooded

Alexi

остава ти варианта да го източиш и да налееш колкото е по каталог .. не знам твоята кутия каква точно е между другото и колко събира ..

Alexander

#7
С ММТ6 съм и аз! 1,75 литра или на 0-5мм от долния край на пробката! Найстина остава вариант да източа след днес и да видя колко съм нялал и да сметна колко е имало съответно вътре...
"Kолкото мастурбацията може да бъде секс, толкова и карането на нова, скъпа и мощна кола на газ е удоволствие!"

by hotblooded

Alexander

Хора... Аз обичам да признавам грешките си и сега ще призная колко съм ПРОСТ!  :-X
Казвам това главно за да не се заблуди и някой друг!
Скоростната кутия(говорим за ММТ6) има 3 пак повтарям 3 пробки! Една вертикална и 2 хоризонтални! От най-горната се налива маслото и тя се намира точно от горе на скоростната кутия и при някой дори е трудно да се види! Другите 2 се намират до предна лява гума на страничната стена на скоростната кутия! ГОРНАТА от ТЯХ(двете) служи за проверяване на нивото на маслото в скоростната кутия! И съответно най-долната за източване! Научих си урока за щастия без поражения, но има и положителна страна, защото сега на практика съм сменил на половина маслото!
"Kолкото мастурбацията може да бъде секс, толкова и карането на нова, скъпа и мощна кола на газ е удоволствие!"

by hotblooded

Alexi

моята има 2 пробки .. оглеждал съм я доста внимателно ,чел съм описания .. едната е за източване другата за наливане .. те 2те са на има няма 3 см една от друга ,което е нормално кутията събира по малко от 2 литра ..


Bobi

Колеги, за да не пускам нова тема ще попитам тук.Ще сменям маслото на скоростната кутия , но не знам колко литра побира.Ще съм благодарен, ако някой знае и сподели.

Pyrhel

Аутодатата казва 1.9 литра 75W-90 полусинтетика
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

TourneoRS

#12
Цитат на: Pyrhel в 05 Януари 2012 23:57:06
Аутодатата казва 1.9 литра 75W-90 полусинтетика

На доста места този вискозитет го има и пълна синтетика , все си мисля каква ще е релно разликата в работата му . За цената знам че е по 2 . ::)
IVECO -  с него не се ходи надалеко .

BillyBADBoy

Понеже вече два пъти сменям маслото на скоростната може би е хубаво да се знае, че на Фокус ММТ6 скоростната кутия спецификацията на маслото е Ford WSS-M2C200-D2

Има два варианта (три всъщност):

1. Оригинално масло на Форд, което е скъпо над 30 лв. литъра

2. CASTROL SYNTRANS FE 75W , което се намира за 25 лв. и вероятно е същото, като горното масло.

В САЩ на ST 3 моделите слагат и https://www.motul.com/us/en-US/products/multi-dctf, въпреки, че е за автоматичните кутии с двоен съединител. Като цяло обаче техническите му спецификации се различават от тези на първите две.

Аз лично слагам Кастрола. Ефект има - скоростите влизат по-лесно дори на студено. Има и спад на разхода на гориво.

anikolov

Предполагам и моето е същото, но да попитам, че и аз искам да го сменя. Автомобилът е Мондео МК4, Дуратек, 2,0, 145 к.с. ,       5 скорости /2009/, какво е маслото в скоростната кутия и колко побира, ако знаете? Благодаря предварително и поздрави!  :-*

Alexi


anikolov

А маслото същото ли е, колега?

BillyBADBoy

#17
Не, не е.

Трябва ти Ford WSD-M2C200-C

оригинално: FINIS Code: 1045737

Кастрол е същото и доста по-евтино.

(link)

Alexi

кутията МТX75 се слага още на Гранада и Скорпио ,много преди това масло да е било измислено :beer: произволно 75w80 е подходящо за тази архаична но прилична кутийка ..

anikolov

То 50 лв. литъра! Наистина ли 2 литра побира скоростната кутия на 2,0 Дуратек, 5 скорости? Ако може колегата да даде и модела на Кастрола?


Pyrhel

Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

anikolov

Цитат на: Pyrhel в 07 Ноември 2017 10:05:13
Можеш да провериш и сам.
Тук са до Мондео 3, дали Мондео 4 със същия двигател са еднакви спицификациите?

G_o_c_e_v

#22
Смених маслото в скоростите на макса с това...
[attach=1]
[attach=2]
Пише, че става за Форд и други там автомобили. Взех 75w80 защото така ми излезе по една таблица, която ще добавя след като публикувам поста си.
п.п. [attach=3]
Сега остава въпроса това масло подходящо ли е за моята кутия или не?
Супер рядко ми се стори това, което източих, като вода с леко мазнеене, също и новото ми се стори такова.
Автомобила не е признак за социален статус, така че не го възприемайте, като такъв!

Alexi

тъй си е редичко .. и на Пежака го смених и то е такова

Pyrhel

Ааа, как 75w-80 ще е рядко, бре... Диференциалното за Косито е 75w-90, като сипвах беше доста гъстичко.
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

Alexi

като двигателно е .. поне така на визуална течливост

BillyBADBoy

#26
Цитат на: G_o_c_e_v в 13 Ноември 2017 21:28:57
Смених маслото в скоростите на макса с това...
[attach=1]
[attach=2]
Пише, че става за Форд и други там автомобили. Взех 75w80 защото така ми излезе по една таблица, която ще добавя след като публикувам поста си.
п.п. [attach=3]
Сега остава въпроса това масло подходящо ли е за моята кутия или не?
Супер рядко ми се стори това, което източих, като вода с леко мазнеене, също и новото ми се стори такова.

Не, не е подходящо.

Въобще направи ли си труда да прочетеш какво съм написал на предната страница...

Маслото за скоростна кутия MMT6 е базирано на PAO и е с много нисък вискозитет - от порядъка на Viscosity, Kinematic 40C mm/s 32.2
Viscosity, Kinematic 100C  mm/s 6.3, много нисък Pour point -51C.

Това, което си сложил е по-скоро за MTX75.

G_o_c_e_v

Цитат на: BillyBADBoy в 14 Ноември 2017 18:23:24
...Въобще направи ли си труда да прочетеш какво съм написал на предната страница...
М и да съм го прочел, не се вглабявам в цифри, букви и означения. Не робувам на марки и не съм фанатизиран в перфектната потдръжка. Излезе ми като опция по модел автомобил и за това съм го купил. Освен това след 4-5 години ако още я карам, пак ще го сменя. Все ще е по-добро от старото ^-^
Автомобила не е признак за социален статус, така че не го възприемайте, като такъв!

saggy

Колеги, 5 степенната ръчна скоростна кутия B5 iB5 5/1, която я има във Фокус МК2 фейслифт с каква спецификация на маслото е? Калкулаторите за флуиди на Fuchs и Мотул дават продукти, но нямат фордовска спецификация опомената.

zloster

IB5 скоростните кутии изискват масла със спецификация: WSS-M2C200-C или WSS-M2C200-D2.
WSS-M2C200-C е масло 75w90 с ПАО-база (полиалфаолефини) – на повечето места известно като "пълна синтетика".
WSS-M2C200-D2 е 75w пак с ПАО-база.

За спецификациите разгледай прикачения документ, най-вече табличката горе вдясно.

Допълнителна информация:

Аз миналата есен го проучвах въпроса и след ровенето ми изводите са: оригиналното масло от Форд е най-най, след това идват на Кастрол съответния продукт-близнак. В oil-club.ru и из руския Форд Фокус клуб има мнения, където почват да се оплакват от скоростната кутия точно след смяна на масло. Обикновено е сипано не точно по спецификация.
Аз избрах Кастрола, но да го намериш на нормална цена в България не е лесно, но повече от 25 лв./литър не давай.
Чукча не читател, чукча - писател.
Смисъл, произход и употреба са пояснени на http://dslov.ru/pos/38/p38_229.htm
За обогатяване и подобряване на говорно-писмената ни култура: https://rechnik.chitanka.info/ http://ibl.bas.bg/rbe/ https://rbe.chitanka.info/