Цената на електроенергията

Започната от TourneoRS, 10 Декември 2012 20:31:10

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

TourneoRS

Не знам как да го кажа накратко с една дума и половина бесен съм  (af) (angry) . В склада имам една духалка 2400 вата , един компютър , и две луминисцентни лампи . Тоя месец имам 160 лв ток  ??? ??? . отде да го ева ? Миналата година с две духалки и две лампи в най- големия студ повече от 90 лв не съм плащал . Съмнява ме че електромера нещо е двуличник , как мога да го проверя дали отчита вярно ? Пробвах в събота за един час само духалката ми навъртя почти три киловата ....

и на последно място тока 0.26 лв ли е киловата ?
IVECO -  с него не се ходи надалеко .


Dmitarcho

Само Енергото мисля, че могат да го свалят и пратят за проверка, но не съм на 100% сигурен.
Ръца Пръца

hotblooded

Цитат на: TourneoRS в 10 Декември 2012 20:31:10
Не знам как да го кажа накратко с една дума и половина бесен съм  (af) (angry) . В склада имам една духалка 2400 вата , един компютър , и две луминисцентни лампи . Тоя месец имам 160 лв ток  ??? ??? . отде да го ева ? Миналата година с две духалки и две лампи в най- големия студ повече от 90 лв не съм плащал . Съмнява ме че електромера нещо е двуличник , как мога да го проверя дали отчита вярно ? Пробвах в събота за един час само духалката ми навъртя почти три киловата ....

и на последно място тока 0.26 лв ли е киловата ?
Предния месец да си платил по-малко? Че някои път като ги мързи да минат пишат нещо на посоки после изравняват. Дори може 2-3 месеца да не е минавала и сега да те е изравнила.

TourneoRS

Аз съм от два месеца там , последната сметка беше около 35 лв , с малко използване на духалката , сега имам над 400 кв/ч ток . :'( Затова попитах колко е цената на тока , имам някакви спомени че беше 0.22 но я вдигнаха на 0.26 .И аз си пиша винаго колко е било навъртяно защото имам малко лош опит с такива изравнения .  Отивам да си избуша единия бас , ще тургам магнита за румънският ток ..  :))
IVECO -  с него не се ходи надалеко .

hotblooded

Цитат на: TourneoRS в 10 Декември 2012 20:50:41
Аз съм от два месеца там , последната сметка беше около 35 лв , с малко използване на духалката , сега имам над 400 кв/ч ток . :'( Затова попитах колко е цената на тока , имам някакви спомени че беше 0.22 но я вдигнаха на 0.26 .И аз си пиша винаго колко е било навъртяно защото имам малко лош опит с такива изравнения .  Отивам да си избуша единия бас , ще тургам магнита за румънският ток ..  :))
Най вероятно е пропуснала някои от предните месеци и сега ти е "видяла сметката".  А се топля с климатик, бойлер, готвене, хладилник, фризер, вечер в спалнята пускам и малко радиаторче - и пак не правят повече от 100-120 лв в най студените месеци.

TourneoRS

И аз така и казах на момата , ама тя само мило ми се усмихва , имал съм най-много ток от наемателите - и какво медал ли ще получа . Чакам да ми покаже как ги е изчислила тия пари . Лошото е че електромера не се води в енергото , а е на  собственика . Има един централен , останалите са само за отчитане на консумативи . То и на фактурата ми така пише - консумативи 160 лв , наем 60 лв  :)) . Ако искам да го проверят , хазаина ще има проблеми , ще трябва да го регистирира като партида или нещо такова / в това последното не съм много сигурен   ::) /
IVECO -  с него не се ходи надалеко .

Alexi

ако духалката ти е 3кВ и работи примерно по 8 часа на ден само тя ти прави 100 лв ток .. така че нормално .. сложи си климатик ще се избие за 1 зима

TourneoRS

Добре съгласен съм , сега си погледнах бележките и имам 414 кв изразходван ток , като го разделя на 160 лв това прави 0.386 лв за киловат . Това нормално ли е ?
IVECO -  с него не се ходи надалеко .

hotblooded

Цитат на: TourneoRS в 10 Декември 2012 21:00:50
И аз така и казах на момата , ама тя само мило ми се усмихва , имал съм най-много ток от наемателите - и какво медал ли ще получа . Чакам да ми покаже как ги е изчислила тия пари . Лошото е че електромера не се води в енергото , а е на  собственика . Има един централен , останалите са само за отчитане на консумативи . То и на фактурата ми така пише - консумативи 160 лв , наем 60 лв  :)) . Ако искам да го проверят , хазаина ще има проблеми , ще трябва да го регистирира като партида или нещо такова / в това последното не съм много сигурен   ::) /
Ако си наемател от скоро.... може някои комшия да има "душмански" контакт към твоя ел-мер. Често срещано явление.

hotblooded

Цитат на: TourneoRS в 10 Декември 2012 21:08:54
Добре съгласен съм , сега си погледнах бележките и имам 414 кв изразходван ток , като го разделя на 160 лв това прави 0.386 лв за киловат . Това нормално ли е ?
Ако си на промишлен ток....


Dmitarcho

Има една камара такси "зелена енергия", "такса пренос" такса нам си кво .. бля бля. Реално ако сметката ти е 100 лв. /примерно/, тока ти е 50-60 лв. останалите парички са таксички и тем подобни глупости !!! Не ги смятай така киловатите ;)
И найстина - махни я тая духалка ;) Сложи си един климатик ;)
Ръца Пръца

hotblooded

Цитат на: dmitarcho в 10 Декември 2012 21:18:19
Има една камара такси "зелена енергия", "такса пренос" такса нам си кво .. бля бля. Реално ако сметката ти е 100 лв. /примерно/, тока ти е 50-60 лв. останалите парички са таксички и тем подобни глупости !!! Не ги смятай така киловатите ;)
И найстина - махни я тая духалка ;) Сложи си един климатик ;)
Под наем е.... а и евтините климатици хич не обичат температурите под 0-та. Все пак той си знае.

Dmitarcho

Е да се разбере със собственика - купува му климатик - приспада му от наема ;)
Ръца Пръца

Bobi

-Ало, Енергото ли е?
-Не, имате грешка. Тук е Софийска вода.
-Нищо! И на вас да таковам мамата.

:))

TourneoRS

Ще чакам в сряда да ми кажат точно по какви цени и какво са изчислили . За климатика не бера грижа , защото лесно се   мести , обмислям го като вариант . То голям смях , хазаина продава климатици  :))

В Баумакс май гледах някакви уредчета , отчитаха напрежението в системата , дали има такива които да показват колко ток е изхарчено за определено време . Иска ми се да съм сигурен , че електромера е поне малко верен .
IVECO -  с него не се ходи надалеко .

hotblooded

Цитат на: TourneoRS в 10 Декември 2012 21:27:35
Ще чакам в сряда да ми кажат точно по какви цени и какво са изчислили . За климатика не бера грижа , защото лесно се   мести , обмислям го като вариант . То голям смях , хазаина продава климатици  :))

В Баумакс май гледах някакви уредчета , отчитаха напрежението в системата , дали има такива които да показват колко ток е изхарчено за определено време . Иска ми се да съм сигурен , че електромера е поне малко верен .
Има малки електомерчета, но те мисля че не понасяха повече от 16А (3500 кВт), отделно че се включват в контакт и после се включва уреда в тях.

TourneoRS

Точно такъв ще ми свърши работа , искам да видя само печката  колко ще ми завърти за час . Утре съм на гости в Баумакс   ,  Оле  8)
IVECO -  с него не се ходи надалеко .

Dmitarcho

По новото загалвие на темата :P Това е за Energo-Pro /Еон/

Цък

Нещо линка неще да отиде дето искам :P Горе в ляво има "Действащи цени на електроенергия" ;)
Ръца Пръца

К.Методиев

Ама не смятате вярно, ама той колегата го е казал, такса зелена енергия отива за фотоволтаиците, такса пренос и ала бала като се накичат цената се вдига, а щом електромера не е на еон значи не минал скоро през лабораторията за тест, по принцип електромерите минават на 5 години за сверка, при нас се спазва много стриктно това, че нашите електромери мерят в милиони левове на месец.

- Има две житейски правила: Правило 1 - Не се тревожи за дреболии. Правило 2 - Всички неща са дреболии.

tha22don

OFF:
Кажи им "бирници" и ги присъедини към останалите кожудери в табличката с безсмислено изхарчени пари.


TourneoRS

#20
Ново развитие , говорих с какичката която засича тока . Къде говорих , къде я слушах или май повече гледах  в големия балкон който едва се запираше под дебелия пуловер .. най-вече с последното се занимавах  :D . тя ми обясни , че им надписвали сметките авансово и следващия месец ги изравнявали . Такова кредитиране на ЕОН не бях срещал но майка ми го потвърди . Сега ще чакам следващата сметка каква сума  ще е и тогава ще му мисля . Между другото засякох с друга духалка , тя е 2 KW и ми изконсумира заедно с компа и   осветлението около 2.3 KW , но и не топли толкова .Но така и не разбрах конкретно промишления ток колко струва киловата .
IVECO -  с него не се ходи надалеко .

hotblooded

 Относно промишления ток - не си сигурен хазяина ти може да е "почерпил" и да са му пуснали битова партида, промишления е по-скъп. Кредитирането го има още от времето на "Енергоснабдяване"....

tropper

Смятах по даденото на сайта на ЧЕЗ, но не претендирам за точност - докарах го до 30ст с вкл. ДДС, спрямо 20ст с вкл ДДС за битов. Толкова безумно много компоненти са сложили в цената и никъде не пишат колко трябва да платиш накрая на кВтч. Пише колко струва тая добавка зелена енергия, оная добавка, ония пренос, оная такса ниско напрежение и прочие ...  (hammer)
Късото съединение прави силата!

http://www.zahranvane.com/

TourneoRS

Тъй според последната фактура , разбито имам наем 160 лв , ток 110 лв , 5 лв вода и 200лв отново изравняване .  (omg) . Не знам вече какво и как да го мисля .
IVECO -  с него не се ходи надалеко .

hotblooded

Цитат на: TourneoRS в 24 Март 2013 23:43:44
Тъй според последната фактура , разбито имам наем 160 лв , ток 110 лв , 5 лв вода и 200лв отново изравняване .  (omg) . Не знам вече какво и как да го мисля .
Хвани за вратните жили хазяйна и го питай за какво иде реч....