Категория C

Започната от marti1996, 14 Март 2016 08:44:42

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

marti1996

мисля да изкарам категория C, някой има ли представа как стоят нещата в момента
предварително благодаря.
и какво може да се кара с нея?


pAbLo

 ???
Камион и трактор :D
"If one day the speed kills me, do not cry because I was smiling" - Paul Walker
Човек дори и добре да живее,рано или късно ОТНОВО си КУПУВА ФОРД :D :D :D

Иван Вълков

Изпити , психо тест, за дигитална карта и професионална компетентност не съм сигурен дали ще ти ги искат още на етап "изваждане" на книжката, но за започване на работа със сигурност.

Ако жиците могат да бъдат свързани по два различни начина,то първият от тях задължително гръмва предпазителя!!!

hotblooded

Цитат на: pAbLo в 14 Март 2016 10:14:09
???
Камион и трактор :D
Със С категория се кара всичко, което е над 3,5 тона допустима маса и под 8 места за пътници  по талон.  Трактора, трябва да е колесен и може да го кара по шосе, без прикачено ремарке. Ако реши да оре къра - ще му трябва отделна правоспособност. За курса - медицинско,  психо тест,  и пари. За започване на работа като шофьор има още бумаги.

pAbLo

Цитат на: hotblooded в 14 Март 2016 17:32:18

На къра КАТ няма да тръгне да те гони,то е ясно (rofl)
"If one day the speed kills me, do not cry because I was smiling" - Paul Walker
Човек дори и добре да живее,рано или късно ОТНОВО си КУПУВА ФОРД :D :D :D

marti1996

по-принцип не е проблем карането, ами спирането и акт, карал съм камаз, и бусове с двойна гума редовно, но под камион какво имате предвид например самосвал?

hotblooded

Цитат на: pAbLo в 14 Март 2016 19:45:37
На къра КАТ няма да тръгне да те гони,то е ясно (rofl)
Впрочем не са КАТ,  а някакви други инспектори който се занимавали със селскостопански техники (един роднина настъпа котето) 

Иван Вълков

#7
Цитат на: marti1996 в 14 Март 2016 20:27:48
по-принцип не е проблем карането, ами спирането и акт, карал съм камаз, и бусове с двойна гума редовно, но под камион какво имате предвид например самосвал?
Еми колега общо взето може да караш всичко над 3,5 тона соло. А и да до 8 места, че иначе отиваш в Д - категория.


П.п Още помня как ми изгоряха парите от три курса до Австрия. И аз като тебе карах без категория само че "Е". Уж само да почине колегата, уж това онова и бам 300 евра в Унгария. Така, че мислиш ли да го работиш по добре с нужните документи.

Ако жиците могат да бъдат свързани по два различни начина,то първият от тях задължително гръмва предпазителя!!!

pAbLo

Цитат на: marti1996 в 14 Март 2016 20:27:48
по-принцип не е проблем карането, ами спирането и акт, карал съм камаз, и бусове с двойна гума редовно, но под камион какво имате предвид например самосвал?
Двойна гума... и не си ял дървото ???
Спринтер 415 вече е С категория,прави си изводите натам.
По зададените ти въпроси обаче оставам с впечатление,че изобщо не си запознат какво въроиш :D
"If one day the speed kills me, do not cry because I was smiling" - Paul Walker
Човек дори и добре да живее,рано или късно ОТНОВО си КУПУВА ФОРД :D :D :D

hotblooded

Двойната гума сама по себе си нищо не значи...  Един приятел има едно Ивеко Дейли - по талон е 3 тона, реално събира повече, с двойна гума е - кара го и жена му с В категория и никога не са имали проблем


pAbLo

Ивеко имат изключения,но повечето бусове с двойна гума са над 3,5т.
И редовно фуражките си търсят С при двойна гума.
Ако успееш да ги убедиш че са криви,вероятно ще ти отнеме поне половин час (rofl)
"If one day the speed kills me, do not cry because I was smiling" - Paul Walker
Човек дори и добре да живее,рано или късно ОТНОВО си КУПУВА ФОРД :D :D :D

G_o_c_e_v

За С-то дадох 600лв за курса и общо взето без професионална компетентност, която е още 250лв все едно не си карал курс за С. Без професионалната компетентност нямаш право да управляваш автомобил от категория С. На всеки 3 години трябва да си подновяваш тази компетентност. Психото е само при извършване на обществен превоз на пътници (таксиметров или автобусен шофьор).
Миналата година ме спряха с Ивекото към Разград и ми Люснаха акт за 1500лв за липса на професионална компетентност.
Ако изкараш С категория в прав текст нищо не можеш да караш. Защото Т категория е за колесен трактор по шосе без инвентар. Ако обаче искаш да караш трактор се ходи в КТИ (Контролно Техническа Инспекция) и се минава курс на обучение при тях. Издават ти свидетелство с категория Твк, с което можеш да управляваш колесен трактор по пътната мрежа и извън нея, агрегатиран с инвентар. Като минимума за Твк мисля, че трябваше да имаш категория М.
Автомобила не е признак за социален статус, така че не го възприемайте, като такъв!

Dmitarcho

М е за мотопеди до 50 куб. ;) Дават ти я с Б-то. Някаква друга категория ще искат ;)
Ръца Пръца

G_o_c_e_v

Има опция да изкараш М на 16 години. Идеята е че за да ти дадът Твк трябва да имаш минимум М (учиш правилника)
Автомобила не е признак за социален статус, така че не го възприемайте, като такъв!

Dmitarcho

Пак нещо не съм съгласен. На 16 години, ще взема книжка за мотопед/ролер/скутер.... И на 17 ще имам документ да карам трактор...а няма да мога да карам автомобил. Поредната глупост /поне за мен/ в законите :(
Ръца Пръца

hotblooded

С трактора няма как да вдигнеш повече от 50,  нито да качиш някой при теб. Като в същото време можеш да вършиш полезна работа на полето.  Мисля че това със 17 год за трактор остана от времето когато СПТУ (по транспорт и мехснизация) можеше да завършиш на 17 год и докато влезеш в казармата трябва все пак да работиш това което си завършил.

pAbLo

Цитат на: Dmitarcho в 16 Март 2016 09:59:44
Пак нещо не съм съгласен. На 16 години, ще взема книжка за мотопед/ролер/скутер.... И на 17 ще имам документ да карам трактор...а няма да мога да карам автомобил. Поредната глупост /поне за мен/ в законите :(
Друг казус - Познат завърши Автотехникум,взе и категория Тролей.
Докато това чудо живееше в Пловдив,той возеше хора в... 21 метров тролей с прицеп.
И същия този човек НЯМАШЕ категория В!!!
И същия този за да се преквалифицира във водач на автобус,трябваше да плати ... 2000лв за всичкото категория дето му е нужна >:(
Така че,има и филми :-[
"If one day the speed kills me, do not cry because I was smiling" - Paul Walker
Човек дори и добре да живее,рано или късно ОТНОВО си КУПУВА ФОРД :D :D :D

hotblooded

За тролейбуси и трамваи искаха да имаш първо С категория някога.

Dmitarcho

Иво, ама ако се блъсна в трактор....ще ми е по-кофти отколкото в Ка ;) да не се отплесваме от темата ;)
Ръца Пръца

marti1996

исках просто да я имам, не знаех че трябва такава компетентност, нали щом КАТ-София,Пловдив,Бургас и тнт ти даде категория C можеш да управляваш такава машина, 2 години карах без книжка 1 акт отнесох, от както имам книжка само стърги :-X


marti1996

така, К*РА е следния, питам във "Василеви" 600лв C, обаче след като изкарам курса ще трябва да чакам до 21, ако не ми се чака още 500лв професионална компетентност, чудя се кое е по-добре, да почакам или да си я взимам възможно най-скоро.

Mondeicho

Това с тази професионална компетентност ще трябва да го проуча. От 20 години имам С, не ми се е налагало скоро да я използвам, но ми стана интересно...
Животът като цяло е глупав, но графиката е невероятна.

Pyrhel

Погледни ги, да не стане мяу някой ден, в новите правила за Ц има допълнителни глупости, професионална компетентност, карта за тяхограф, ако не си "превоз за собствена сметка"...
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

marti1996

събуждам темата, днес си взех курмуването, за да работиш с C категория ти искат професионална компетентност начална, изважда се само документално и струва 500лв, периодичната е от 150-250лв, категорията ми струваше, 100лв-психо 600лв-категория и два изпита по 50лв такси към дай, листовките са свръх елементарни, предстоят медицинско, такси в кат, и др-горе долу 100-тина лева, и една компетентност 500лв, дигитална карта-100лв та в крайна сметка ако искаш да караш камион си приготвяш едни 1400-500лв, без E, тя е 600лв също, ако искаш и цистерна още 350лв адр

Mondeicho

Съгласен съм донякъде да се опресняваш през няколко години ако не си практикувал, но тези глупости да даваш купчина пари за нещо, което е само документално не ми го побира ума ::)
Животът като цяло е глупав, но графиката е невероятна.

Pyrhel

Принципно професионалната и АДР са крусове с изпити, които са важни, ама булгаристан... :-[
Щях да кажа каква цистерна без Ц+Е, но после се сетих за водоноските :))
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

marti1996

след като си компетентен да управляваш мпс с тегло над 3,5 тона невиждам какво още, АДР вече е курс с изпит в ДАЙ има доста цистерни по 20 000 литра които са соло, компетентноста е да ти вземат между 150-500лв, новите камиони се карат като леки коли

iivanov

Ей заради толкова много изисквания все по-малко млади колеги идват да работят с С категория- то са такси, документи, удостоверения...Тези тарифи за С категория и компетентност ми се виждат нереални към момента и специално за психотеста-100лв си е двойно на база това, което масово се предлага. Пак в Люлин, но не при Василеви, а в 8-ми микрорайон  има лаборатория, където си минах на психотеста без проблем на два пъти по-ниска цена.