Какви гуми като размер ще влязат макс на Форд C-MAX 2011

Започната от SPARTNEG, 01 Април 2021 11:41:12

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

SPARTNEG

Сега съм с 215/55 и ми се струва прекалено ниска. 215/60 ще влязат?? Че и калниците ми се струват мн ниски с корите.


Жоро Петков

https://www.wheel-size.com/size/ford/c-max/2011/#trim-16tdci-eudm-114

5% от 215мм са почти 11мм височина.
Не дават такива гуми да са съвместими напълно с твоя модел.

SPARTNEG

Цитат на: Георги Петков в 01 Април 2021 12:02:33
https://www.wheel-size.com/size/ford/c-max/2011/#trim-16tdci-eudm-114

5% от 215мм са почти 11мм височина.
Не дават такива гуми да са съвместими напълно с твоя модел.

Ех мамата му... демек са големи. Остава ниска... пу... няма друго как да я дигна малко поне.
Интересен сайт, не го знаех! Благодаря!

iwo_19

205/55/16  ти е заводски препоръчано, лепенка трябва да имаш на  шоф врата на колонката с размери и налягане на гумите

Alexi

пфф за моята дават фабричен размер 265/35/19 .. бр0талничко ?

SPARTNEG

Цитат на: iwo_19 в 01 Април 2021 13:27:45
205/55/16  ти е заводски препоръчано, лепенка трябва да имаш на  шоф врата на колонката с размери и налягане на гумите

Даа, има си всичко, няма дерт. Искаше ми се някак да я излъжа да я вдигна мъничко, че направо като болид се движа по пътя. Мн са ниски :)

SPARTNEG

Цитат на: Alexi в 01 Април 2021 13:58:24
пфф за моята дават фабричен размер 265/35/19 .. бр0талничко ?

Вседеход :D

FoMo4

Колко място имаш от гумата до подкалника при пълен ляв и десен? 215/60/16 добавят 11мм към размера/височината. Ако ги имаш тези 11мм и някакъв запас (хубаво е да понатиснеш предницата, за да видиш къде остава най - малко място), не би трябвало да имаш проблем. Ако си от София, мога да ти дам джанта с гума същия размер да тестваш .... мога и 4 да ти дам, стига да ти се занимава да ги сменяш всичките  :D

ivchotr

За моята сайтът дава 195/60, а аз я взех със 195/65 и все с такива я обувам. В книгата на колата пише да се надуват с 2.3 атмосфери, в сайта са дали 2.2. Печката е с летни 195/60 и определено стои по-ниско с тях, поради което "ножът" под бронята постоянно е на път да избяга някъде :D
Само дето не се сещам в книгата какви гуми пишеше, ама по спомен и 195/65 ги има ::)

Жоро Петков

Моята дойде с зимни 235/55/17, които не са стандартни за модела  , а летните си ги купих "оригинателен" размер 235/50/17.
Виж колегата ти е предложил много добре да отидеш и да пробваш. 

https://tiresize.com/calculator/

Много хитър калкулатор, показващ и разликата в скоростите и размерите.


ivchotr

Цитат на: Георги Петков в 01 Април 2021 16:35:09

https://tiresize.com/calculator/

Много хитър калкулатор, показващ и разликата в скоростите и размерите.

Хм. Заложих в него оригиналния размер съгласно предишния линк, заложих и размера, който реално ползвам и според калкулатора реалната скорост при 140 км/ч по километраж, би трябвало да е 144.44 км/ч.
Обаче аз я наблюдавам през диагностика и при 140 км/ч по километраж, диагностиката показва с 4 - 5 км/ч надолу.
На кое да вярвам?

Ozzie

@ivchotr
На диагностиката. Стрелката на таблото винаги е с няколко километра над реалната скорост.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

ivchotr

Въпросът ми беше реторичен.

Значи калкулаторът от сайта лъже.

jo_jo

не схванах, диагностиката мери някакви обороти, от къде да знае, че си сложил грешен размер на гумите. Виж на жпс

Жоро Петков

Абсолютно точно е отбелязал колегата - как аджеба софтуера ще разбере какъв размер гума си сложил, колега?
Най-точно е на прав равен участък в слънчев ден с GPS.
Програмно (на новите) или механично (на старите) е заложена грешка от 6% до 8% в скоростопоказателя. Винаги скоростта указана от него е по-висока от реалната.
Сайта е много точен там е проста математика - 1 км с гума с по-голяма обиколка (производна на височината на гумата) ще бъде изминат с по-малко обороти на колелото.

Дайте да не зачепкваме темата за кое как се мери какви скорости и т.н. човека е питал за конкретна гума за колата тука всеки почна да си казва кой с каква кара и каква може да сложи.
Нека да помогнем на колегата да си разреши казуса (макар, че вече един колега щедро предложи дори гуми за проба).

Сайта е по-полезен, че ти дава всички размери на гумата визуално и можеш да се ориентираш.

dak

Към автора : Колега , имаме я същата кола , вярно че е много ниска но се държи много добре на пътя . С гуми няма как да я повдигнеш осезаемо , даже да сложиш по високи гуми като качиш 4 човека гумите ще опират в подкалниците + че колата ще стане по тромава и ще харчи повече , помисли по скоро за подмяна на окачването , по високи пружини примерно . На стария ни Ц Макс след смяна на Амортисьори и горни тампони , колата се повдигна с близо 2 см. и вози по меко но повече се клати съответно . 

Жоро Петков

Да става и с т.нар. lift kits . Потърси в интернет има доста, а и колата бидейки по-стар модел цените не са в космоса.
Определено ще са по-ниски от цената на 4 нови гуми.
Средно се вдига колата с 30мм.

ivchotr

Цитат на: Георги Петков в 02 Април 2021 09:45:28

Най-точно е на прав равен участък в слънчев ден с GPS.


Инсталирах на тела две различни приложения за GPS скоростомер и я пробвах с различни скорости до 80 км/ч. Утре ще има и магистрално каране. Та на 50, 60, 70 и 80 км/ч и двата GPS-a винаги дават няколко километра в час по-ниска скорост по GPS, отколкото по километраж. Горе-долу показанията са както при диагностиката. Поне за сега изводът ми е, че дори леко увеличената височина на колелото да оказва влияние върху отчитането на скоростта, то се вмества в заложената грешка на скоростомера на колата. Поне за сега не намирам потвърждение на данните в калкулатора от по-горе.

Alexi

тази грешка е умишлено заложена ,всяка кола е така .. защото ако показва дори 1 км/ч по малко от реалната скорост и това доведе до глоба може да ги осъдиш ( поне в белите държави )

ivchotr

В последните няколко поста стана дума за това, че ако гумите са по-високи от стандартните за модела, според един калкулатор реалната скорост ще е по-висока с тях, отколкото показва скоростомерът. Колегите препоръчаха да ползвам ГПС. Ползвах в града и резултатът е, че реалната скорост според ГПС-а е по-ниска от показваната от скоростомера. Вчера и днес бръмчах извънградско, в това число и по магистрала, та имах възможност да видя какво се случва и със скорости до 140 км/ч. Ами резултатите са същите. По ГПС скоростта е по-ниска отколкото показваната от скоростомера. Нарочно направих гумите на 2.3 атмосфери, за да съм сигурен, че обиколката на колелата, респективно височината им, няма да е по-малка заради по-ниското налягане в тях.
За мен онзи калкулатор от линка по-горе лъже в данните за гуми с размер 195/65-15 при използване във Форд Фокус, 1.6 16V от 2004 г., защото твърди, че реалната скорост при колела с по-високи гуми, ще е по-висока от показанията на скоростомера, който е изчислен за колела с гуми 195/60-15. Ами не е по-висока реалната скорост. Диагностиката показва почти същите стойности, но пак по-ниска реална скорост.
Не е изключено със значително по-високи гуми грешката в скоростомера да е в ущърб на водача, но при 5 % разлика във височината това не е така. И понеже обикновено джиткам със скорости в ненаказуемия толеранс на ограниченията, което ще рече +9 км/ч горница, до сега не се е случвало да ме наказват за превишена скорост, а не е като да не съм минавал покрай стотици радар-камери.
Препоръчвам всеки да си провери реалната скорост с по-високите гуми, с които смята да си кара колата, за да няма после сръдни.

От мен толкова по въпроса за височината на гумите.