Цъкни реклама - спаси форум

Автор Тема: Форд фокус-1.6бензин 150к.с  (Прочетена 1097 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dak

• Форд Фен
  • Аз ♥ Форд
  • Публикации: 219
  • Форд: Focus C-MAX 1.8i 120кс. '04 / C-MAX II 1.6 125кс. '2012
Re: Форд фокус-1.6бензин 150к.с
« Отговор #40 -: Март 22, 2021, 10:46:20 »
Въпреки всичко , аз лично смятам 5в30 по подходящо за лятото , даже ако човек има възможност да сменява 2 пъти в годината само заради сезона , от декември до април 5в20 от май до ноември 5в40  ;D за това 5в30 е ок  8) нито е твърде тънко нито прекалено гъсто , става и за двата сезона ! Помня старите мотори от 90те (груба и надеждна техника) масово се караха с 5в40 10в40 10в50 и работеха супер меко без излишни шумове и тракания за разлика от новите мини боклуци с директно впръскване дето работят като счупени още в магазина.

Неактивен ivchotr

• Форд Фен
  • Аз ♥ Форд
  • Публикации: 2266
  • Форд: Focus 1.8 TDDi '00 Focus 1.6 16V '04 Ghia
« Отговор #41 -: Март 22, 2021, 12:29:10 »
различните вискозитети на маслото имат друго предназначение и не са свързани с географския пояс в който ще се експлоатира съоръжението

Би ли обяснил, моля те, че ме заинтригува.

Активен Alexi

• Модератор
  • Властелина На Дизела
  • Публикации: 9210
  • Форд: '12 Peugeot 508 2.0hdi
« Отговор #42 -: Март 22, 2021, 12:35:42 »
какво има за обясняване ,в спецификациите на двигателя си пише с какво масло да се кара без уточнение дали си в Сибир или в Сахара .. едно и също е .. в случая Форд изкараха маслото 5в20 преди няколко години и приравниха старите двигатели към него ,което не е правилно ; тънкото масло дава икономия на гориво ,за сметка на по лошо мазане .. ако мотора е излязъл по спецификация с 5в30 трябва да се кара с такова

Неактивен Георги Петков

• Форд Фен
  • Аз ♥ Форд
  • Публикации: 49
  • Форд: Mondeo Mk5 2.0 Duratorq 150ps
« Отговор #43 -: Март 22, 2021, 14:09:29 »
И си прав и не си прав - обикновено в ръководството на потребителя пише с какво масло трябва да се кара или какви стандарти трябва да надвишава.
Нерядко обаче има и указание и при каква средна външна температура с какъв вискозитет трябва да се кара.
Но си прав за едно - вместо безмислен спор за масло, най-добре е да се отвори ръководството на потребителя и там да се види какво се препоръчва.

Активен zz_stefanov

• Форд Фен
  • Аз ♥ Форд
  • Публикации: 64
  • Форд: Ford Focus Мк2,5 combi 2009, бензин Ti-VCT 1,6 115hp
« Отговор #44 -: Март 22, 2021, 14:18:32 »
какво има за обясняване ,в спецификациите на двигателя си пише с какво масло да се кара без уточнение дали си в Сибир или в Сахара .. едно и също е .. в случая Форд изкараха маслото 5в20 преди няколко години и приравниха старите двигатели към него ,което не е правилно ; тънкото масло дава икономия на гориво ,за сметка на по лошо мазане .. ако мотора е излязъл по спецификация с 5в30 трябва да се кара с такова
Горе са го написали само като алтернативно за бензиновите мотори, но не казват в кои случаи се налага такава алтернатива.
Да си карат с 5в30 със съответните индекси по фордовата спецификация и това е.

Неактивен ivchotr

• Форд Фен
  • Аз ♥ Форд
« Отговор #45 -: Март 22, 2021, 15:41:26 »
какво има за обясняване ,в спецификациите на двигателя си пише с какво масло да се кара без уточнение дали си в Сибир или в Сахара .. едно и също е ..

Защо тогава в някои ръководства се поставят подобни таблици - https://www.manualslib.com/manual/1059424/Suzuki-Gs1100e.html?page=22#manual

Дори за българските масла са налични спецификации, които говорят сами по себе си -
https://insa-motoroils.bg/INSA_PRIMA_LUX_10W40_5_L

Всеки един производител е длъжен да посочва тези данни за продуктите си.

Та няма как да се пренебрегнат тези характеристики на маслото, ако не искаме да съкратим живота на двигателя заради едното недоглеждане.
Темата е твърде обширна и за нас като обикновени потребители са важни някои от показателите, за нашия си регион.
Двигателите с течностно охлаждане имат предимството да се охлаждат принудително, но е безспорен факт, че маслото също отвежда топлината от частите, до които има досег. В големите жеги температурата на двигателя, включая дори стените му, се отдава по трудно на околната среда. В тази ситуация маслото с по-висок кинематичен вискозитет при 100 градуса ще е за предпочитане пред такова с по-нисък. Защото ще запазва смазващите си свойства повече отколкото това с по-ниския вискозитет.

В студено време нещата са подобни, само че наобратно. Да не ми се е налагало да паля огън под картера на джоган, за да стопли маслото, та да не знам... Ама тогава каквото дадяха - това беше. Пари нема, действай.

Та така. Всеки да ползва каквото му е кеф. Трябва да се знае, че маслата на различни марки с еднакъв вискозитет по етикет, имат различни характеристики. И даден двигател "харесва" едното, но другото го "пие". Дори из темите в този форум има подобни отзиви.

Неактивен simo70

• Форд Фен
  • Аз ♥ Форд
  • Публикации: 33
  • Форд: ФОРД ФОКУС-150к.с-екобуст,2011г.
« Отговор #46 -: Април 02, 2021, 12:04:28 »
Здравейте,да попитам още един въпрос.Ще прикача две снимки на щеката за масло от двете страни.До къде ми е маслото,от едната страна е сякъш до средата ,а от другата има масло и до другият край на отметката.

Неактивен ivchotr

• Форд Фен
  • Аз ♥ Форд
« Отговор #47 -: Април 02, 2021, 12:16:03 »
Забърши я добре отвсякъде и я пъхни пак. Снимай я като я извадиш след това.

Активен Alexi

• Модератор
  • Властелина На Дизела
« Отговор #48 -: Април 02, 2021, 13:51:49 »
то станало за доливане

Неактивен dak

• Форд Фен
  • Аз ♥ Форд
  • Публикации: 219
  • Форд: Focus C-MAX 1.8i 120кс. '04 / C-MAX II 1.6 125кс. '2012
« Отговор #49 -: Април 02, 2021, 16:17:31 »
 ;D зависи колко са му сипали в сервиза  :D от както си сменям сам проблеми с маслото нямам

Неактивен simo70

• Форд Фен
  • Аз ♥ Форд
« Отговор #50 -: Април 02, 2021, 17:52:12 »
Забърши я добре отвсякъде и я пъхни пак. Снимай я като я извадиш след това.
Проверих наново в началото е маслото.Днес махнах кората отдолу под двигателя и гледах за течове ,но няма никакви течове от никъде.Чисто и сухо е навсякъде.Ауспуха ми е черен ,при подаване на газ изпушва черно.Това горене на масло ли е не знам.Ако гори масло,кое е по безболезненият ремонт и кой е лошият вариант.Първо да взема да сменя маслото ли ,може ли да е от него или не.

Неактивен ADiDimitrov

• Форд Фен
  • Аз ♥ Форд
  • Публикации: 451
  • Форд: Focus 2.0 LPG
« Отговор #51 -: Април 02, 2021, 18:34:07 »
Приятел за какви ремонти говориш!!! Ремонт се прави като почне да гори по литър на 1000 км. до тогава си караш и не бараш! Май имаш излишно време и пари 🤣🤣🤣.

Неактивен ivchotr

• Форд Фен
  • Аз ♥ Форд
« Отговор #52 -: Април 02, 2021, 19:19:48 »
Ами настояваш да гледаш като сменят маслото и се уверяваш, че са ти сипали необходимото количество. Че са сменили и филтъра с нов. Започваш да следиш нивото, като правиш проверките на място, където си сигурен, че колата е хоризонтирана. То ще си покаже за колко време какво количество гори, ако изобщо го гори. Че може наистина да са наляли предния път по-малко количество. Покарвай я тази кола и магистрално, с повечко газ.

Активен zz_stefanov

• Форд Фен
  • Аз ♥ Форд
  • Публикации: 64
  • Форд: Ford Focus Мк2,5 combi 2009, бензин Ti-VCT 1,6 115hp
« Отговор #53 -: Април 02, 2021, 20:14:09 »
Проверих наново в началото е маслото.Днес махнах кората отдолу под двигателя и гледах за течове ,но няма никакви течове от никъде.Чисто и сухо е навсякъде.Ауспуха ми е черен ,при подаване на газ изпушва черно.Това горене на масло ли е не знам.Ако гори масло,кое е по безболезненият ремонт и кой е лошият вариант.Първо да взема да сменя маслото ли ,може ли да е от него или не.
Карах дизелова кола, която не пипаше маслото. Когато започна да го похапва, намаляваше на щеката, но нямаше признаци по мирис, ауспух и т.п. Аз го усетих когато ми се обади електронната щека (Сценик 1,9 DCI). Отидох да я прегледат оказа, че е от турбото, но разхода е в такава степен, че не се усещал и успешно го е изгарял през двигателя.
След рециклиране на турбото, пак престана да яде масло. Та въпроса е както ти казаха по горе колко изяжда на 1000км, за да се безпокоиш и естествено да предприемеш мерки.

Активен Alexi

• Модератор
  • Властелина На Дизела
« Отговор #54 -: Април 03, 2021, 08:39:07 »
той двигателя го изгаря ,но ако имаш катализатор и особено ДПФ - скоро ще се сбогуваш с тях

Неактивен simo70

• Форд Фен
  • Аз ♥ Форд
« Отговор #55 -: Април 03, 2021, 11:48:15 »
Днес отидох при едни мой познат майстор като извади щеката и от там излиза пушек.Каза ,че и на пипане маслото нещо не е добре и е много рядко.Направо като изтръскаш щеката като вода е .Днес поръчах кастрол 5.30 с точната спецификация за форд и понеделник ще го сменя и ще видя какво ще стане.За този пушек дето излиза положението зле ли е или малко зле.

Активен Alexi

• Модератор
  • Властелина На Дизела
« Отговор #56 -: Април 03, 2021, 14:57:01 »
по скоро е нормално ,особено на работещ мотор .. все пак зависи колко пушек ,ако е с голям дебит то нещо не е наред

Неактивен simo70

• Форд Фен
  • Аз ♥ Форд
« Отговор #57 -: Април 06, 2021, 15:00:16 »
Здравейте,можете ли кажете къде се намира Клапан картерни газове за моя двигател.Казаха че първо него да видя и тогава ще се види какво ще правя.Смених маслото ,но пак излиза пушек през щеката и капачката на маслото.И затова ме насичиха първо към това и после следва гумички на клапани или вече сегменти.И като вляза в гаража като съм я оставил после мирише на масло в гаража.А теч няма на масло никъде.
« Последна редакция: Април 06, 2021, 15:47:38 от simo70 »