Осветление интериор Фокус мк2

Започната от MiroHristakiev, 27 Ноември 2019 16:52:29

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

MiroHristakiev

Здравейте колеги,
някой от вас ъпдейтвал ли е интериорното осветление и най-вече добавял ли е осветление към задните седалки и багажното?
Отпред плафона си свети нормално, но назад колата е пълна тъмница. Не мога да повярвам, че няма плафон на задните седалки. Искам да добавя, но не знам как и от къде да започна. Ще съм благодарен за насоки.
п.с. Търсих подобна тема, но нещо не намерих.Извинявам се ако вече има.
Поздрави!


Ozzie

Аз си сложих допълнителен плафон на тавана над багажника. За донор ползвах такъв от Пежо 306 (имам още останали части от нея кола), като захранване взех от оригиналния плафон, та сега съм с две лампи в багажното.
На задните седалки така или иначе има плафон.
За задните седалки може да сложиш такъв и какъвто е отпред, просто ако го купуваш от кола на части, искай да ти дадат буксата към него с достатъчно дълъг кабел.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

MiroHristakiev

#2
При мен няма плафон на задните седалки...?
Ще мисля варианти за допълнително осветление в багажник/задни седалки/евентуално и за краката.
Понеже не съм много на ти с електричеството та ще попитам.
Като вземам ток от съответните плафони няма ли да натоваря много системата/бушоните понеже нали е сметната една крушка, а стават съответно две или три?
Благодаря предварително!

Ozzie

чак и за краката вече е прекалено
по 5 вата са крушките в плафоните, още 2 или 3 няма да сринат системата
ако ще ти е спокойно, можеш да смениш бушона с по- голям
утре ще ти снимам плафона над задните седалки + насоки за свързването на кабелите (ако се решиш на тази стъпка)
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

envo

На моята (фейслифтова) имам фабрично плафон на тавана над задните седалки.
Светлината в багажника и на мен ми беше недостатъчна и за това сложих на мястото на 5W крушка една лед лента (приблизително 40см. дълга)
В момента свети много добре, даже обмислям да прекарам кабели от лявата страна и да сложа още една лед лента.
Focus MK2.5 1.6TDCi 109к.с.

Ozzie

Освен, че е никаква светлината в багажника, също е изпляскана на толкова смотано място, че по- висок куфар я закрива като едното нищо и багажника остава на практика без осветление. Поне при мен.
Иначе, над задните седалки, плафона при мен е същия като за тези отпред.


Към автора на темата:
Ако искаш да си сложиш плафон над задните седалки, търси да е същия като този отпред. Изрязваш в кората на тавана подходящ отвор (може да си направиш шаблон от картон, примерно), като го остави с около 1-1,5 мм. по- малък от действително нужния, за всеки случай. Макетен нож е подходящ за целта.
След като вече имаш плафон с букса към него и достатъчно дълъг кабел, другото което ти трябва е термосвиваем шлаух. Може и изолирбанд, но шлауха е несъмнено по- удобен за работа.
Следваща стъпка, разкачваш буксата от предния плафон, режеш кабелите на различни места (както на картинката долу), като по този начин в последствие се избягва натрупване на връзки на едно и също място и нахлузваш на частта отиваща към купето по 2-3 см. парче шлаух. В идеалния случай, ще имаш еднакви по цвят кабели в купето и тези на донора. Свързваш / усукваш ги цвят по цвят и изолираш със шлауха. Това е мързеливия и грозен вариант. Културното е с калайдисване и запояване на кабелите или с някакви клеми, ама кой да се занимава?  :D
Накрая се уверяваш, че всичко работи, сглобяваш и се радваш на крайния резултат.

По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

MiroHristakiev

#6
Много благодаря за информацията, колега. Много ценно (buddies). Точно по тези стъпки ще действам.Ще пробвам с шлаух. Нямам мобилен поялник.. Обаче моят плафон е още по базов явно. Само с една крушка е няма крайните две.. Както и да е ще търся същия.
Относно багажника, буквално не ми се коментира...пълен абсурд.И аз обмислям варианта с лед лента, но не знам каква да взема...? Колега envo може ли малко повече информация, какво да гледам ватове/волтове/лумени..... не съм много на ти с електричеството за това питам..
Снощи вече пред заспиване си поръчах от Йбей, като тези от снимката за багажника. Днес обаче, като се позамислих може и да са доста силни за багажник.. спечелиха ме с водоустойчивостта си. Все се притеснявам от тези боклуци да не стане отечка на ток нещо..

ivchotr

Моята пък си има заводски заден плафон и осветление в краката на предните седалки (pnga) И разни други шукарийки.

Ozzie

Моята има и плафони под сенницте.
Да виждам по- добре като си слагам червилото.  (rofl)
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

envo

Това с потапянето на тези лед светлини в кофа с вода изобщо не го вярвам, но както и да е :D
Ти не си прави такива експерименти, защото съм почти на 100% сигурен, че после няма да работят.
Аз си сложих някаква произволна лента, която имах.
Всеки светодиод има различна консумация като ватове.
Трябва като купуваш лентата да видиш каква е консумацията на метър примерно или пък ако е стандартна лента (да речем 25см.) също.
https://www.led-zona.bg/ultralux-led-lenta-smd2835-4-8w-m-neutralno-byala-12v-dc-60-leds-m-5m-nevodoustoichiva
Тази лента от линка горе примерно е 4,8W/метър
Focus MK2.5 1.6TDCi 109к.с.


MiroHristakiev

#10
Да разгледах ги днес. А директно ли я вързваш към системата? Минава ли през нещо допълнително?
Нещо такова смятах и аз 4.8в на метър, разделена от двете страни на по 50см, би трябвало да осветява добре целият багажник. С консумация, колкото стандартна крушка би трябвало да не е проблем.

envo

Вързах директно, да. Не минава през нищо.
Ако сложиш 2 ленти от двете страни ще свети доста.
Сега съм с 1 лента и осветява доста добре и само с нея.
Focus MK2.5 1.6TDCi 109к.с.

3axapu

 Колега монтира ли си допълнителния плафон в купето?
И аз съм се заел с подобна интервенция, проблема е същия пълен мрак на задната седалка. Та намерил съм плафон от комби. Понеже тавана е лепен, а не ми се маха таван и мисля други вариянти, ако си монтирал плафона, моля да споделиш процедурата.

ivchotr

Цитат на: Ozzie в 28 Ноември 2019 23:46:00
Моята има и плафони под сенницте.
Да виждам по- добре като си слагам червилото.  (rofl)

И моята има. Не ги ползвам (tooth)

Ozzie

На 29.11 поръчах няколко бройки от тези и две от тези.
От първите сложих в багажника, но не съм впечатлен. Старите сякаш даваха повече светлина.
Вторите ги сложих в салона. Ефекта е.... УАУ. :)
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

Ozzie

Смених онези в багажника с такива (само дето съм ги плащал на 0,32$, явно са били на прИмоция) и ми допадат повече като краен резултат.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

fordi11

Здравейте,
Колата е 2015/фейслифт/титаниум.Комби.
Проблема е неработещо осветление в багажника.Има 2 бр плафони в купе/работят/.
В багажника са 2 бр. плафони.
Едва ли е  на отделен бушон.Някой да има идея от къде се храни/явно минава и през ключалката/
Или откъде да намеря  ел.схема.Иначе побългаряване/подобрение/
Благодаря
Прави каквото трябва,да става каквото ще..

ivchotr


fordi11

Нови,здрави.Не идва ток до тях
Прави каквото трябва,да става каквото ще..

ivchotr

Като гледам няма голям наплив от мнения, така че ти остава вариантът да намериш включвателя. Най-вероятно е някъде по бравата. Понякога самите фасунги не дават добър контакт, поради корозия заради попаднала някак си там влага.

Гледам в ръководството на фокус от 2015 г., че има опция да се изключват лампи, за да не светят когато се отварят врати. Не знам твоята дали е такава, ама погледни и ТУК (стр. 83) за всеки случай преди да почнеш да ровиш из жиците.