Гайки за джанти

Започната от jo_jo, 24 Октомври 2015 21:14:51

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

jo_jo

Привет, за тази зима реших да минавам на 16-ки метални джанти (колата е мондео мк4 с 17-ки) (да знам, общото мнение че 16-ки са грозни и не отиват на колата)


Намерих си джанти 5х108 ет. 50 6,5j (би трябвало да ми ги пратят тази седмица), но се чудя от къде да купувам гайки или да ползвам тези от халуминките.
Тука из форума се говори за цени от 3-4 лв на брой, което ми се струва бая, аз намерих на ЕТЕ за по 2-2.5, но и там има питанки - http://www.etebg.com/autospares/nuts-ford.html 45 или 52 са правилните (или други). Знам за варианта с ибей, но много се забавих тази зима, а си е студено вече. Ще звънна и из моргите, но ми се ще да знам какво да търся. Отделно ме убиха с цени за оригинални тасове - в олкс-а има за 120лв.... аз да си бях купил пак алуминиеви джанти.


hotblooded

16ките ако са алуминки ползвай гайките на 17 ките. Ако за железарки - купи си 20 нови гайки от ЕТЕ. Освен ако не намериш втора ръка. Аз за единия сеир си загубих гайките за железарките и също купувах...  Впрочем за резервната гума също ти трябват гайки за железарки...


jo_jo

Благодаря за отговора hotblooded

Метални си намерих (както написах по-горе, трябва тази седмица да ми ги пратят), гледах да са същите като резервната гума (ет 50, на по-старите фордове е 52.5), което направи търсенето по-трудно. Алуминиеви (16-ки) така и не намерих, нито пък 17-ки от мондео мк4 (на нормални цени), а за по-старите модели така и не разбрах дали са подходящи.

Ще им звънна на ЕТЕ, засега към тях съм се насочил, не знам какво и на какви пари ще намеря из моргите (новото си е ново, макар и може би по-лошо качество).


varby

Може да ползваш и тези гайки ,защо трябва да търсиш други за стоманени джанти?


jo_jo

Цитат на: varby в 25 Октомври 2015 21:30:28
Може да ползваш и тези гайки ,защо трябва да търсиш други за стоманени джанти?

нали на едните конуса се върти на другите не, виж на сайта на ете номер 52 и 59.


varby

Съжалявам,но тези от каталога не са точно като моите.Моите са с два конуса и ги ползвам за алуминиевите  и за стоманените джанти вече 3 година.


jo_jo

според номерата, които намерих гайките за стоманени джанти изглеждат така - http://www.fordpartsuk.com/shop/ford_mondeo_steel_wheel_nuts_from_2000_to_2007_f_1470843_c_244.htm а тези за алуминиеви са - http://www.fordpartsuk.com/shop/ford_alloy_wheel_nut_with_stainless_steel_cap_and_tapered_seating__f_1678260.htm (по номерата могат да се намерят още снимки)


valyo08

#7
 И кое пречи,на вторите да изпълняват функцията на първите?Освен това, че са по -скъпи,заради капачките и подвижния конус? :-[


jo_jo

Цитат на: valyo08 в 26 Октомври 2015 21:49:32
И кое пречи,на вторите да изпълняват функцията на първите?Освен това, че са по -скъпи,заради капачките и подвижния конус? :-[

И аз това питам, просто гледам, че има различни и се надявам някой да сподели знанията си.


valyo08

Според мен, първите са противопоказани за ал.джанти.Ясно е-защо.Ама обратното,не би трябвало да има проблеми.


Alexi

аз си ползвам гайките от алуминиевите джанти ,на железните от 5г ,проблем няма


valyo08

Цитат на: Alexi в 27 Октомври 2015 08:33:42
аз си ползвам гайките от алуминиевите джанти ,на железните от 5г ,проблем няма
(thup)


baibradar

Аз пък ползвам гайки без раздвижен конус на алуминиеви джанти и също не съм забелязал какъвто и да е проблем.


jo_jo

Добре, а някой има ли впечатление за качеството на фирма ете ?


hotblooded

Цитат на: jo_jo в 27 Октомври 2015 21:34:58
Добре, а някой има ли впечатление за качеството на фирма ете ?
За парите си са ОК. Нямам ръждясала гайка, нито подбит отвор на джантите...  Не са емайлирани като оригиналните - поцинковани са. Но не е болка за умиране


lemon80

Цитат на: hotblooded в 27 Октомври 2015 22:38:02
За парите си са ОК. Нямам ръждясала гайка, нито подбит отвор на джантите...  Не са емайлирани като оригиналните - поцинковани са. Но не е болка за умиране

Секретните са ми такива - на два сезона са /взех ги втора ръка/ и нямам проблеми. Видимо изглеждат като нови....

Относно гайките, бях принуден да се разделя с 48 лв. за 16 бр. и то за такива с неподвижен конус  :-X  ама ситуацията беше на зор .... 


sa6ster

здравейте,

Аз на Фокуса (2007) открих следния проблем - 3 джанти са с гайки за алуминиеви джанти и 1 е с гайки за железни.
В резултат на което в момента мога да си сменя само дясна задна гума с ключа който имам.
За останалите 3 ми трябва друг ключ (едните ставали с 18 а другите с 19), ама забравих кои с кой (аз съм с оригиналния ключ и железни джанти).

Предлагат ми в един сервиз гайки - "с малко ръжда, понеже са седяли в метално сандъче" за по 1.5.
Чудя се дали има смисъл да сменям 15 гайки с тези, с нови, или да си купя още един ключ.
На джантите имам тасове, така че красотата не е проблем.

Поздрави,
Sa6


Pyrhel

Според мен си вземи 5 гайки за ал. джанти, за да са ти еднакви всичките и една кръстачка.
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


valyo08

#18
За ключ-18 стават когато ги няма капачките.Оригинално с капачките са си за ключа който имаш-19.Така че вместо да купуваш и носиш различни ключове,си купи гайки и стават 1 размер всички с ориг. ключ.Тия които са с 18 ключ сега,са проходни(отворени)т.е.шпилката се вижда,нали?Имай в предвид,че гайките за ал.джанти(с подвижен конус) са скъпички-аз ги купих по 5лв.един брой нови,но това което намерих втора ръка беше все заоблено така,че си струва.


ivchotr

А резбите едни и същи ли са при различните генерации от модела. Имам предвид Фокус. Щото мисля да взема секретни и не ми се ходи до магазина с оригинална гайка в джоба.


valyo08

12х1.5-за Мондео-не вярвам да има разлика за Фокус


sa6ster

мойте така изглеждат:

1 джанта така:
https://www.dropbox.com/s/ofqxnqpp4odw5ap/2015-11-02%2012.37.08.jpg?dl=0

и
3 джанти така
https://www.dropbox.com/s/frkobn9duirs7cn/2015-11-02%2012.37.18.jpg?dl=0


Чудя се дали не мога да ида в практикер и да си купя 15 гайки


jo_jo

#22
намерих гайки по 1.60 http://amavto.com/object.php?id=13547 ако някой има впечатления от тях (febi) нека сподели.
ЕТЕ ме насочиха към "Божилов Аутогруп", които искат по 2.50 за гайка, но странно в емк33 ги има по 2лв.

Като въпроса е по-скоро за разлика в качеството от колкото в цената. Изглеждат доста различно.




momo76

Първите са за железни джанти, вторите за алуминиеви.


jo_jo

Цитат на: momo76 в 06 Ноември 2015 15:34:28
Първите са за железни джанти, вторите за алуминиеви.

И двете са за железни, ето снимка на тези за алуминиевите (конуса се движи, за да не "гризе" от метала)



Dmitarcho

Тези последните стават и за алуминки и за железарки ;)
Ръца Пръца


valyo08

Цитат на: jo_jo в 06 Ноември 2015 18:12:40
И двете са за железни, ето снимка на тези за алуминиевите (конуса се движи, за да не "гризе" от метала)


+1 (thup)


momo76

Тези с подвижния конус са за оригинилните алуминиеви, а другите за всички останали алуминки, те са с по малък конус.


jo_jo

Цитат на: momo76 в 06 Ноември 2015 18:42:59
Тези с подвижния конус са за оригинилните алуминиеви, а другите за всички останали алуминки, те са с по малък конус.

както и да е, аз съм решил да си взема още едни нови болтове за стоманените джанти, въпроса ми е дали някой има впечатления от тези на febi ( http://amavto.com/object.php?id=13547 ) или да си купувам на ете. Фабричния номер на гайките за стоманени джанти е 1470843 (поне там където гледах) и те изглеждат като тези на феби



Drake

Аз си купих гайки на ETE за железните джанти от Радиал до 10-ти блок на Техническия университет. Ползвам ги вече 5-ти сезон. Гайки като гайки, нищо особено. Още след първия сезон обаче ги подгони ръждата. Не, че е особен проблем, ама се губи естетиката :)


ivchotr

Взех секретни за Фокуса от магазин на Маргел. Стандартни са за стандартните фирмени лети джанти. Кофти е само, че нямат капачки и резбата остава открита за атмосферните условия. Ще трябва да побългарявам  ::)


jo_jo

аз си намерих оригинални (поне за такива ми ги продадоха)  - http://olx.bg/ad/originalni-gayki-za-zhelezni-dzhanti-ford-ford-20-broyki-ID5AY3E.html
и ги комбинирах с тези джанти - http://olx.bg/ad/perfektni-16ki-5h108-et50-6-5j-ford-ID5yDr8.html

поставени са на колата и всичко изглежда ок, днес ще дойдат и тасове

някой ден ще започна дневник


sa6ster

аз си купих по 1 гайки от гумаджийницата в Горубляне където си слагах зимните гуми.


Mondeicho

Аз на алуминиевите джанти съм с раздвижения конус, а за железните си набавих от автоморга оригинални, които не са с раздвижен. Иначе железните ги карах известно време с тези гайки с раздвижения конус и не съм имал проблеми.
Животът като цяло е глупав, но графиката е невероятна.


teloto

И аз да се включа по темата....Скоро си взех Форд Мондео-първия ми форд,та беше с 17 цолови алуминиеви джанти и с галоши вместо гуми :D .Сега вече иде зима и с Форд-а ми дадоха и 4 броя 16 цолови метални джанти.Купих гуми и ги сложих,но забелязах че гайките са с два конуса.Единя е въртящ.Завихме джантите,но ми се струва,че не лягат много добре....та реших да си купя гайки за метални джанти,без въртящия се конус.Порастърсих се и намерих втора ръка за смешни пари и мисля да ги взема.Въпроса ми е....Има ли разлика наистина или аз си внушавам? (rofl)


Mondeicho

Има разлика да. С въртящия са за алуминиеви джанти, а другите за стоманени.
Животът като цяло е глупав, но графиката е невероятна.


teloto

Цитат на: Mondeicho в 25 Октомври 2016 21:59:59
Има разлика да. С въртящия са за алуминиеви джанти, а другите за стоманени.
Значи ги купувам и сменям!Благодаря за информацията!


teloto

Гайките днес ги взех и веднага ги сложих на джантите.Втора ръка ,оригинални!


Mondeicho

Честито, карай сега без да се притесняваш...
Животът като цяло е глупав, но графиката е невероятна.


teloto

Цитат на: Mondeicho в 26 Октомври 2016 22:48:08
Честито, карай сега без да се притесняваш...
Благодаря.Карам с кеф  (race)


solo5

Здравейте!
Имам Форд Фокус МК2.
В момента съм с оригинални алуминиеви джанти на Форд с летни гуми 205х55х16.
Имам и оригинални стоманени джанти със зимни  гуми 195х65х15, с които трябва да сменя алуминиевите.
От прочетеното в по-горните постове останах с впечатление,
че мога да ползвам гайките от алуминиевите джанти и за стоманените джанти.
Моля някой да потвърди, за да не ги похабя!


sinnerman

Не. Трябва да си вземеш гайки за стоманените джанти. Различни са. По автоморгите има.


solo5

#42
Как да разпозная дали от автоморгата няма да ми дадат различни гайки, които няма да паснат на джантите?


sinnerman

Най- лявата е за стоманени джанти. Виждаш разликата.



jo_jo

Цитат на: solo5 в 12 Декември 2016 21:15:05
Как да разпозная дали от автоморфата няма да ми дадат различни гайки, които няма да паснат на джантите?

дебни и в олкс, аз си намерих за 30лв оригинални, почти нови. Ето един линк, но са скъпи - https://www.olx.bg/ad/gayki-za-dzhanti-na-ford-s-max-titanium-s-ID51x5K.html#70062bd26a


solo5

А някой има ли представа колко струват в Мото Пфое, не съм се сетил да попитам.
Всичко им е скъпо, но пък колко може да струва една гайка при тях   ::)


nixel

Цитат на: solo5 в 14 Декември 2016 20:27:11
А някой има ли представа колко струват в Мото Пфое, не съм се сетил да попитам.
Всичко им е скъпо, но пък колко може да струва една гайка при тях   ::)

Еми провери! Сайта е: http://fakturi.motopfohe.bg/chasti/ReportPage.jsp
Номер на гайка - 1678260
Комплект за едно колело със секретна - 1118208

Мда, колко може да е една гайка?  (rofl)


mirohristov

Гайката за железни джанти е по-евтина - 9.04 лв./бр.
Mалко познат факт е, че като разсипеш домашна ракия върху маса, разсипаното винаги образува границите на Санстефанска България.


nixel

#48
Цитат на: mirohristov в 14 Декември 2016 21:50:25
Гайката за железни джанти е по-евтина - 9.04 лв./бр.

За железни джанти в момента има оферта - http://www.ebay.co.uk/itm/FORD-MONDEO-MK4-2009-20-x-WHEEL-NUTS-/252315557368?hash=item3abf2dddf8:g:64UAAOSwZQxW4W9H
20 гайки за 20 паунда с безплатна доставка, като има опция Make Offer (демек "свали ми цената")

А така като гледам, до 100 лева може да се намери в ибей пълен комплект 20 гайки втора ръка оригинални. А не е зле и аз да се поогледам, че на моите им изпадаха почти всичките капачки. Да имам 2-4 капачки по гайките. В следствие забелязвам лека ръжда по болтовете


sinnerman

Оригинални нови гайки, 20 броя за стоманени джанти за форд струват 9.60 евро в Германия. Доставката е 11.90 евро.Тук. В неделя ще си поръчвам нови гайки за алуминиеви джанти, защото на моите изпопадаха капачките от "инструментите" на гумаджиите. Тук. Ако някой иска да поръча, да ми пише. Ще си разделим доставката.


sinnerman

#50
2.78 за 1 брой е цената в МП на гайките за стоманени джанти. За алуминиеви- 10.97лв.


nixel

Жалко че не съм от София. Щях да вляза в комбина.


jo_jo

Ако ползвате нещo от рода на dostaviam.com няма ли да е по евтино.

Sent from my GT-I9505



didon80

Хора защо не посетите най-близката автоморга? Или в интернет по обявите за коли на части. Пълно е с оригинални гайки за смешни пари, че и секрет може да ви дадат.


nixel

Щото и аз имам оригинални гайки и бих ги дал за смешни пари. Моите капачки взеха да падат още като взех колата. Пред блока ми изпадаха повечето.
Колкото и смешни да са парите, като им изпадат и техните капачки са си пари на вятъра.
А и 100 лева за нови оригинални гайки комплект за 4 колела си е двойно по евтино от мото пфое.

Аз си мисля, че може и да стават да се сложат обратно капачките, ама като послушах гумаджиите и взех че ги хвърлих моите.


Septerra

А като се махнат всички капачки какво става - какъв номер става ключа за развиване?


didon80

За какви капачки говорите, ако имате в предвид хромираната обвивка, да и при мен на старото мондео дадоха фирма няколко гайки за 8 години. Обаче има и още един модел, който е без обшивка и не е като тапа отгоре. С тях не съм имал проблеми. Ще ги снимам да ги сравните.


Pyrhel

Цитат на: Septerra в 15 Декември 2016 23:14:29
А като се махнат всички капачки какво става - какъв номер става ключа за развиване?
Един размер надолу, 19 -> 18 примерно.
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


nixel

Цитат на: didon80 в 15 Декември 2016 23:23:17
За какви капачки говорите, ако имате в предвид хромираната обвивка, да и при мен на старото мондео дадоха фирма няколко гайки за 8 години. Обаче има и още един модел, който е без обшивка и не е като тапа отгоре. С тях не съм имал проблеми. Ще ги снимам да ги сравните.

От снимката на sinnerman - моите са втория вид. Като падне капачката, стават нещо като първия вид.


sinnerman

Цитат на: nixel в 15 Декември 2016 23:08:58
Щото и аз имам оригинални гайки и бих ги дал за смешни пари. Моите капачки взеха да падат още като взех колата. Пред блока ми изпадаха повечето.
Колкото и смешни да са парите, като им изпадат и техните капачки са си пари на вятъра.
А и 100 лева за нови оригинални гайки комплект за 4 колела си е двойно по евтино от мото пфое.

Аз си мисля, че може и да стават да се сложат обратно капачките, ама като послушах гумаджиите и взех че ги хвърлих моите.
Капачките падат заради скапаните ключове на гумаджиите. Ама го разбрах късно. С оригиналния ключ към колата няма проблем. Капачките опитах да ги закрепвам обратно, обаче при следващо развиване отново падат.


Septerra

Взимаме си кръстачка да има и 19, и 18 номер, и готово. :)


nixel

Мен ме притеснява ръждата, а не номера на ключа. Досега на нито един гумаджия не му е било проблем да ми развие гайките.


ivchotr

Въпросът е човек да може да си ги развие сам с ключа от колата. Моят е някакъв бъгав. За сега не ми се е налагало да развивам, ама веднъж реших да ги проверя след намеса на гумаджия и въобще не останах доволен. Ключът от Фиата е класи отгоре.


Pyrhel

Тоя фабричния ключ става да сурвакаш бежанци, не е като за гайки на джанти, според мен кръстачката трябва да е първата добавка в колата.
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


nixel

Цитат на: ivchotr в 16 Декември 2016 21:46:39
Въпросът е човек да може да си ги развие сам с ключа от колата. Моят е някакъв бъгав. За сега не ми се е налагало да развивам, ама веднъж реших да ги проверя след намеса на гумаджия и въобще не останах доволен. Ключът от Фиата е класи отгоре.
То между другото и това е притеснително. Май трябва да си проверя и аз ключа в колата за какво става.


sinnerman

Фабричния ключ си върши добре работата. За затягане на гайките са необходими 140 Nm. Гумаджията, като ти затегне гайката до откат, после ходи търси дълга тръба и се прави на Архимед.Наскоро ми се случи. Да не говорим, че подпират колата където им падне, ако не гледаш.


sinnerman

В неделя си поръчах ей тези оригинални гайки. В петък ще са тук.


didon80

Ето ги обещаните снимки на всички видове гайки, които имам:
[attach=1][attach=2][attach=3]


solo5

#68
Само за инфо:
В Мото Пфое една гайка за 15" стоманени джанти за Фокус МК2 е 9лв (и някакви стотинки)    :-[

20 гайки са колкото 2 нови гуми  (rofl)


moniiii

Цитат на: sinnerman в 20 Декември 2016 09:40:22
В неделя си поръчах ей тези оригинални гайки. В петък ще са тук.
С раздвижен конус ли са ,че не мога да ги скивам от телефона?


sinnerman

Цитат на: solo5 в 20 Декември 2016 15:25:11
Само за инфо:
В Мото Пфое една гайка за 15" стоманени джанти за Фокус МК2 е 9лв (и някакви стотинки)   
20 гайки са колкото 2 нови гуми  (rofl)
Иди ей с този код 5114405 в МП. В Бургас има точно 20 броя на 2.78. за брой.


sinnerman

Цитат на: moniiii в 20 Декември 2016 19:46:40
С раздвижен конус ли са ,че не мога да ги скивам от телефона?
Не, не са. Тези ми бяха оригиналните.. За 7 години на джантите им няма нищо. Има и с раздвижен конус, но предпочетох тези.


solo5

#72
Цитат на: sinnerman в 20 Декември 2016 20:05:32
Иди ей с този код 5114405 в МП. В Бургас има точно 20 броя на 2.78. за брой.

Благодаря!
Тъкмо се каних да пазарувам от Ем Комплект за по 2лв бройката.  ::)
Утре ще пробвам отново в Мото Пфое, че днес по телефона ми спретнаха друга цена


sinnerman

#73
Боцнах едни секрети на McGard[attach=1]


didon80



ivchotr

Цитат на: solo5 в 20 Декември 2016 15:25:11
Само за инфо:
В Мото Пфое една гайка за 15" стоманени джанти за Фокус МК2 е 9лв (и някакви стотинки)    :-[

20 гайки са колкото 2 нови гуми  (rofl)

Малко встрани от гайките, ама пряко касае ценообразуването в МП. Вчера звънях да ги питам имат ли потенциометър за дросела на моя Фокус и след малко юнакът отсреща, с очевидно очакващ реакцията ми глас съобщи, че нямат, но могат да ми доставят оригинален от Германия за 246 лв. Аз съответно не го оставих изненадан от реакцията ми за тази цена (rofl) У нас, по други магазини, оригиналните вървят по 120 лв. Аз си уредих за 85 пари.


sinnerman

#76
По съвсем друг начин изглежда джантата с тези гайки. Старите гайки им изпопадаха капачките и ми вадеха очите как стояха.


teloto

Цитат на: sinnerman в 20 Декември 2016 09:40:22
В неделя си поръчах ей тези оригинални гайки. В петък ще са тук.
От къде ги поръча и на каква цена?


sinnerman

Поръчах ги от тук. Има по 16 и по 20 броя гайки. Тези с 16 броя са в раздела за Фиеста. Ако имаш секретни болтове можеш да си вземеш комплект с 16 гайки. Има с раздвижен и стандартен конус. С капачки, без капачки. Каквото ти хареса. Бях писал по -горе, че ще поръчвам, но явно не си видял.


teloto

Цитат на: sinnerman в 28 Декември 2016 21:07:04
Поръчах ги от тук. Има по 16 и по 20 броя гайки. Тези с 16 броя са в раздела за Фиеста. Ако имаш секретни болтове можеш да си вземеш комплект с 16 гайки. Има с раздвижен и стандартен конус. С капачки, без капачки. Каквото ти хареса. Бях писал по -горе, че ще поръчвам, но явно не си видял.
Съжалявам,не съм видял,но ти благодаря за препратката!Малко ще ми е трудно с немския (rofl)....


esko148

Темата е малко стара, но днес се сблъсках с проблем, който разреших по един доста интересен начин, който реших да споделя с вас. Току виж се е оказало полезно на някой.
Та колата ми е тази от подписа: Мондео МК1.
Днес си сменях летните със зимните гуми. Гумите са монтирани на стоманени джанти, така че само свалям и слагам. Обаче днес докато ги сменях, едната гайка на предно дясно колело взе че превъртя ( резбата на гайката се бе износила до гладко ).
Веднага потърсих в Интернет и се оказа, че оригинални за Ford са по 9,50лв бройката, а някакви поцинковани ( май на "ETE" )  бяха по 3,90лв за брой.
След това споделих проблема с приятел автомеханик и той ме посъветва да пробвам с гайки от TРАБАНТ. Веднага отидох до комшията, който притежава такъв автомобил и се снабдих не с една а с цели 4 броя Трабантови гайки.
ПАСНАХА ИДЕАЛНО  (bow) (fe)


ivchotr

Феродов диск от Москвич 412 ставаше за първите Сиери.


Mondeicho

#82
Аз лично не бих сложил някаква част от руските автомобили на моя....
Животът като цяло е глупав, но графиката е невероятна.


ivchotr

Откъде си сигурен, че в твоя няма части, които са правени в Русия, Бангладеш или Заир :D


Mondeicho

Не си ме разбрал правилно- нямам предвид къде са произведени, а че не бих сложил части предназначени за Лада, Москвич, Волга и т.н на моя автомобил. Разбира се това е мое мнение споделено на база опит. В крайна сметка всеки на неговият автомобил може да слага каквито иска части, стига те да не са компромис с личната и на околните безопасност.
Животът като цяло е глупав, но графиката е невероятна.


ivchotr

Феродовият диск или работи или не. Първите Москвичи са взаимствали двигатели от Опел. На последните преди Алекото, с успех се монтираха скоростни кутии от БМВ, дето им викаха "акула" и колата ставаше друга. На Москвичите просто им куцаше скоростната кутия. Двигателят беше чук. Първите Жигули бяха с детайли, на които пишеше Фиат, но ги произвеждаха в СССР за да се влагат именно в Жигули. Не виждам какво прави Форд някаква извънземна марка, та да не може да ползва детайли от руска машина, при положение, че са идентични. Освен това на западните ми коли се е случвало да се трошат детайли, чиито аналози в руските не са мръдвали. Онези влагаха метали, не кашкавал.


saggy

Колеги, аз съм алуминиеви джанти с оригиналните конусни гайки с капачки, които постоянно падат. Ясно е, че не съм първият, като чета темата. Дайте идея за читави затворени гайки без капачки!:) Някой взимал ли е от www.kfz-teileprofi.de и с капачка ли са конусните гайки?


Ozzie

На тейлепрофито не намирам гайки.
Освен да си вземеш от нашите?
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...


saggy

#88
Ето я гайката за фокус 2 фейс - https://www.kfz-teileprofi.de/3051/radmutter-fuer-ford-alufelge-1-stueck?c=310
Ето я гайката за фокус 3 - https://www.kfz-teileprofi.de/3041/radmutter-1-stueck-fuer-ford-alufelge
И не се разбира дали са с капачки.

Иначе от ЕТЕ Каталожен № 59 може да става за алумиева джанта, защото е с раздвижен конус. Някой ползва ли я е? Имам гайки но. 52 за стоманените ми джанти и нещо не ме кефят много - с пистолет много трудно ги завиха при първоначалното слагане и после на ръка ги дозатягах. Това обаче може да е заради първоначалното напасване на резбата.


Ozzie

тази от 2,30 EUR със сигурност е с капачка
мисля, че и по- евтинката също е с капачка, като отвориш снимката в цял размер се вижда сякаш, че е така
https://www.kfz-teileprofi.de/media/image/22/bf/f4/5114407.jpg
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...


saggy

Онзи ден едната капачка падна в завой и трябваше да спирам да я търся в кръстовището  :))
И затова вече наистина почнаха да ме дразнят. Изключително глупаво решение са тези капачки.


Ozzie

ама пък са красиви....  ;D
При мен, от 16, засега липсва само една капачка, но така и не съм разбрал къде и кога е изхвърчала, а може и да не съм карал аз в него момент
бройката до 20 запълвам със секретни, на тях съм сложил едни гумени капачета, да не влиза гняс по резбата
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...


ferry2

Здравейте, колеги.

Става въпрос за Мондео МК4. Решил съм да сменям гайките на джантите, че на доста са им изпопадали капачките. От МП направо убиха като ми казаха цена от 18.20 лв за бройка. Намерих в ибей тези https://www.ebay.co.uk/itm/20-X-OEM-Style-Wheel-Nuts-Fits-Ford-Fiesta-Focus-Mondeo-Puma-Genuine-OE-Alloys/114150891291?_trksid=p2485497.m4902.l9144. Въпросът ми е някой поръчвал ли е оттам? Имате ли представа качествени ли са?


zloster

Комплект 20 броя оригинални Форд гайки струва грубо 60 брит.лири с доставката: https://www.ebay.co.uk/itm/Set-Wheel-Nuts-20-Piece-For-Ford-Alloy-Wheels-1678260-20x/173135690089
Цената на дребно е 2,30 евро: https://www.kfz-teileprofi.de/3051/radmutter-fuer-ford-alufelge-1-stueck?number=1678260
Търговецът е проверен - потърси из форума за "kfz-teileprofi".

Тези за 20 лири нямам представа дали си струват.
Чукча не читател, чукча - писател.
Смисъл, произход и употреба са пояснени на http://dslov.ru/pos/38/p38_229.htm
За обогатяване и подобряване на говорно-писмената ни култура: https://rechnik.chitanka.info/ http://ibl.bas.bg/rbe/ https://rbe.chitanka.info/


ferry2



locke

Цитат на: saggy в 23 Юни 2020 00:39:51

Иначе от ЕТЕ Каталожен № 59 може да става за алумиева джанта, защото е с раздвижен конус. Някой ползва ли я е?

Аз си купих от тях за фокус 1, нормални гайки, засега нямам забележка. Но и малко са ползвани


saggy

#96
Почнаха много да ме дразнят оригиналните гайки с капачките, които постоянно падат и мрънкане на гумаджиите заради залепващата капачка по вложката на гайковерта. Поръчах едни гайки за алуминиеви джанти от ebay uk и вчера дойдоха. Имат раздвижен конус и са цели, без падаща капачка, 16 бр. и цена около 45лв без доставката.


ivchotr

Дай някаква снимка, де.


saggy

Не ми остава време да сложа една да видя как пасва, но изглеждат като размери ОК.


kanas_1

По темата тъкмо сменях гуми, и от центъра за гуми гумаджиите като видяха оригиналните гайки на форда с капачки и като закършиха ръце , замрънкаха... как се били раздули гайките как не   става ни 19 ни нищо да ги отвият, как ако ми се наложи да сменям гума , няма развиване и такива едни... и ме съветват да ги сменя с такива без капачки!
Ако може Съвет от първа ръка, удачно ли е и има ли такива без капачки които да не ръждасват и да не стоят грозно ? Стоманени са джантите имам и оригинални тазове ама  ако е с ръждасали гайките файда. ::)


Ozzie

'ми да
20 гайки х ~ 5 лв. бройката = 100 лв.
що да не ти ги вземат?
Еби им майката и друг път не ходи там. Не знам на колко години са моите гайки, но раздуване не съм забелязал, 19-ката влиза без проблем. Кахър е, че по някое време капачките падат.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...


Жоро Петков

Те капачките се сплесквали. И на мен ми казаха същото в гумаджийницата до Фесто (в София това), но не са ми предлагали да ми ги сменят. А реално можеха...


kanas_1

мдааа пробвах с кръстачката... наистина няма развиване! поне на тези на които влиза 19 ката...явно верно никелираната част се е раздула и променя размера на гайката! нещо ме ухапа мухата и реших да си пор ъчам нови гайки.обаждах се на ЕТЕ
предложиха ми такива ( отворени мисля да сложа, че аман от капачки и сие,)но на тяхната програма , странно им давало 15х1,5 , а не 12 х 1,5 за Ц-МАКС... и малко останах в ступор ??? кое е верно за ФОРД C MAX 1,6 2014, все си мислех че са това размерите но ...? ::)


saggy

Цитат на: saggy в 07 Септември 2021 21:16:18
Почнаха много да ме дразнят оригиналните гайки с капачките, които постоянно падат и мрънкане на гумаджиите заради залепващата капачка по вложката на гайковерта. Поръчах едни гайки за алуминиеви джанти от ebay uk и вчера дойдоха. Имат раздвижен конус и са цели, без падаща капачка, 16 бр. и цена около 45лв без доставката.
Вече съм с новите гайки за джанти - добре пасват на джантата и добре изглеждат. И най-важното, че нямат капачки и няма какво да пада.


ivchotr



saggy

#105
Ebay.co.uk с доставка от ggbg - https://www.ebay.co.uk/itm/224229614631 (16 X ALLOY WHEEL NUTS FORD FOCUS MK1 MK2 MK3 ST RS M12 X 1.5 19MM BOLT LUG STUD). Бяха около 1кг и платих 5лв мисля за доставката до БГ.


kanas_1

И аз Ще си поръчвам от eBay! Харесах си един сет от гайки но ми го дава че не е подходящо за ford C-Max 2014 ::)?
Размерите са същите, за Ford са, всички технически данни  отговарят на моите гайки!
Та въпроса ми е, от запознатите малко хелп!? Има ли значение това, че го дава неподходящо за Cmax
при условие че размерите са еднакви!
И ако няма значение защо го пишат? :o
Примерно ето тези:
https://www.ebay.co.uk/itm/230899425395?hash=item35c2ada073%3Ag%3AvXEAAOSwONBZGwv2&fits=Car+Make%3AFord%7CCars+Type%3A1.6+LPG%7CPlat_Gen%3AMK+II%7CCars+Year%3A2014%7CModel%3AC-Max%7CVariant%3APetrol+MPV%7CEngine%3A1596cc+86KW+117HP+MUDA%3BMUDD%7CBodyStyle%3AFWD+II+DXA%2FCB7%7CDXA%2FCEU


saggy

Според мен трябва да спазиш размера на резбата и няма да има проблем. Ако за твоя С-Мах е М12х1.5 не би трябвало да има проблем. Твоят С-Макс е от поколението на Фокус-3, а някъде във форума беше обсъждано, че гайките за Фокус 3 са различни от Фокус 2. Единственото, което ми е малко странно при твоя модел гайки, е, че не са с раздвижен конус, но реално това няма да е проблем. Настоящите ти с раздвижен конус ли са?


kanas_1

Цитат на: saggy в 17 Април 2022 13:26:41Според мен трябва да спазиш размера на резбата и няма да има проблем. Ако за твоя С-Мах е М12х1.5 не би трябвало да има проблем. Твоят С-Макс е от поколението на Фокус-3, а някъде във форума беше обсъждано, че гайките за Фокус 3 са различни от Фокус 2. Единственото, което ми е малко странно при твоя модел гайки, е, че не са с раздвижен конус, но реално това няма да е проблем. Настоящите ти с раздвижен конус ли са?

(fe) всъщност не са с раздвижен конус!?  ::)  но последно като сменях гуми , гумаджиите като видяха гайките, като почнаха да  кършат ръце: " Сега ще си осъмнем тука..., Оказа се че 19-ката не влиза на повечето от гайките
И почнаха да ми говорят,как ако ми се случи на път, не мога да ги развия и верно 19-ката не влиза дори до половината на някои,а на някой въобще не знам от какво се получава това!?
Гайките са глухи без капачка доколкото виждам!
Как са се раздули?- Това е мистерия...
И мен ме мъчи нещо такова, че има разлика от предишни модели и се забатачвам, все повече!!!
А сега като се ровя,  виждам че има освен коничен борд -F, има и коничен борд-E,пак 60 градусов, но с различен диаметър на конуса!
Обаждах се и на една Бг фирма, която прави такива, и като  казах по телефона, на операторката отсреща за каква кола са ,и тя вика
-по каталог го дава при нас че гайките са 15х1,5 и тука вече тотално ???  Задавах на заето.
Освен да обиколя и някои магазини за авточасти с един болт и с шублер
И така ::)
Къде мога да намеря с по голяма сигурност, не ми се ходи във Форд мотопфое :-X


saggy

Проверих в немския автосайт за части https://www.kfz-teileprofi.de/ за С-Max от 2012 1.6 LPG. Излезнаха ми две гайки - отворена за метална джанта и затворена с нераздвижен конус за алуминиева джанта. От сайта може да се види парт номера на Форд за гайката за алуминиевата джанта - 2179620. Като проверих в Ebay всички гайки с този номер ми излиза 12х1.5. И също в сайта https://www.wheel-size.com/size/ford/c-max/2014/ излизат 12х1.5. Провериги и ти. Можеш да направиш следното - отиди в ЕМ-Комплект и виж какви гайки продават. Аз съм купувал от там гайки за желязна джанта и ми дадоха цялата информация за вида гайка като разпитах. Тогава взех ЕТЕ гайки и в каталога си за Форд нямат 15х1.5, та най-вероятно е грешка.


Жоро Петков

За цялото това време, което ще загубиш да си беше викнал от Мото Пфое...
На мен гумаджиите ми казаха в прав текст - на форд гайките са си на форд... по-добре си викни оригинални. От Ибей ми излизаха по 3 евро, от МП ми ги дадоха за 6лв  - 120лв за пълен комплект.
Не е евтино, но ще си спестиш доста разправии.


ivchotr

Mоите от ибей трябва да дойдат преди празниците, ама не знам дали ще успеят. После ще дам отзиви.


saggy

Не бих им дал на Мото-Мое 120лв за нещо, което струва 3х пъти по-малко. Нека да си поговорим за качество на гайките Форд - на колета са му раздути и едвам се свалят, на моите им изпопадаха капачките и не мога да ги сложа пак. С афтърмаркетите ми от Ебей, които съм постнал по-горе (40лв), никакви грижи. Иначе с едно телефонно обажда към ЕМ-К веднага ще се разбере размера.


Жоро Петков

Ми аз търсих, но не можах да намеря за моето Мондео мк5 2016г 235/50/Р17 (оригинални джанти).
Ако ми намериш някъде ще съм ти безкрайно благодарен.

Съгласен съм с теб, че качеството на "оригиналните" е доста съмнително. Но за момента само оригинални намерих. При мен също се раздуха - едвам ги свалиха. 19 не влиза, 20 е голям. Колата е на 4г.
Просто реших, че ако само това е проблема на Мондеото ще го преглътна. (rofl)


ivchotr

Гайките не са скъпи от ибей, но доставката излиза горе-долу пак толкова. Или поне на мен ми излезе толкова. Освен ако няма и по-евтин вариант, за който не знам.


saggy

Аз казах как действам - търся инфо за оригиналния фордовски парт номер и после търся в ebay.co.uk или amazon.de. От тях лесно се вижда по описанието какъв е размера на гайката и за кои модели става. От https://www.kfz-teileprofi.de/ гайката за Мондео 5 150кс е 2179620 - тук цената е 2евро, което по-евтино от 6-те лева от МП за същата гайка  най-вероятно - https://www.kfz-teileprofi.de/3041/radmutter-1-stueck-fuer-ford-alufelge?c=682. В ebay по този парт номер ми  излизат гайки M12x1.5, но тук също важно е ъгълът на конуса. Затова трябва да се гледат и описанията за кои модели става. Мисля че точно ъгълът на конусната част беше разликата между гайките за Фокус 2 и Фокус 3 при една и съща резба. За Мондео 5 обаче не виждам достатъчно добри оферти в Ebay, може би просто колата е по-нова и затова.
А защо се издуват може само да предполагаме - може би не са достатъчно яки и ако ги завиват на високи Nm се деформират. Намерих в описание на Haynes за моя Фокус на колко се завиват гайките - 110Nm за раздвижен конус и 130Nm за цял конус. В моята гумаджийница хората имат таблица с усилието на завиване и при форд беше описано 110-130Nm. Ако ходя при други гумаджиите говоря с тях на колко да ги завиват, че някой може да се престарае.

За доставка ползвам GGBG.bg от Англия до България беше 5-6лв за кило, а вътрешната доставка в Англия беше безплатна.


ivchotr

За другия път ще знам :D