Мнението ви за 15" или 16" джанти

Започната от Pyrhel, 17 Октомври 2017 17:12:12

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Pyrhel

Джанти имам - 15", но реших да взема по-хубави. Летните са 215/45/17 и с по-твърдите пружини и амортисьори стъпва отлично, но не ми се дават пари за тоя размер зимни. Почвам да се чудя дали да не отида на 16, вместо 15".
15ките (195/65/15) много ме блазнят, защото за 300лв се взимат нови гуми нормална марка, джантите са около 100тина лв
16ките (205/55/16) пък са малко по-широки, но цената на джантите е малко по-висока, гумите са с около 100тина лв отгоре.

Задължително тенекета, алмуминиевите са на безобразна цена с моя чепат PCD (за 16ки редовно около 600лв искат (nut))

Чудя се заслужават ли си 200лв отгоре, защото колата не е лека - 1490 кг я дават, дали 195 няма да са й малко тесни, а е от фабричните размери...
Имам спомени от Мондеото с 205/55/16 зимни и беше доста неприятно - тежка отпред и с тесните гуми се окопаваше веднага, когато види снега...
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


Dagestan

Какво им е на сегашните 15-ки? Слагай им на тях едни нови гуми и не се занимавай с глупости и излишни пари да даваш. На едната ми кола съм с 16-ки зимни само и единствено защото имах комплект 16-ки джанти, които стояха неизползвани.
На 15-ката балона й е по-голям и ще поглъща по-добре дупките, цената вече си споменал че е по-добра на гумите. Разликата в ширината няма да усетиш на практика - аз поне не съм забелязал разлика. На теория даже с по-тясната гума е по-малко вероятно да попаднеш в аквапланинг, а ако пътуваш редовно по българските магистрали, това си е от значение.

Alexi

карай си 15ките не се занимавай с глупости .. 60-70 лв ти е нова гума

Pyrhel

#3
Боядисах ги отгоре-отгоре... Лайняни са, не ми се занимава повече с тях, а и не ми харесаха ръбовете като отлепих гумите от тях. Ще ходят при някой друг ако иска той да си ги прави. Смяната с други 15" не е особено набутване - железни 15" по около 80 лв комплекта могат да се намерят, а досега най-евтините лети са 200лв. 16ките респективно са поне 150 (някои за хубавите искат 220лв) и ПОНЕ 400лв с тук-там забележчица за алуминиевите.

На Ц5 като беше още нов, 215/55/16 (фабричния му) бяха страшно скъпи и тогава беше с 205 зимни. След години като смених с 215 си имаше разлика, затова и сега се чудя за 195 срещу 205. За кола около 1.5т си мисля, че дори 225 няма проблем с аквапланинга, поне Мондеото не съм го усетил (225/нещо си/18).

Където казва Алекси - това е най-големия плюс на 15ките и заради това се чудя, иначе да съм грабнал по-големите веднага. Комплект нови Кумхо-та са 280лв, а същите за 16" са 390... Хич не ми се инвестират поне 200лв отгоре в нещо, което не съм решил дали и колко още ще го карам :D
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

didon80

Щом има вероятност да сменяш автомобила няма никакъв смисъл да купуваш нови гуми. Сложи нещо втора употреба да изкараш зимата.

Mondeicho

Аа, той тези втората употреба мисля, че не ги харесва (rofl)
Животът като цяло е глупав, но графиката е невероятна.

Pyrhel

Харесвам ги - винаги ровя първо какви гуми 2ра употреба има - карам ги 1-2 сезона и почти винаги ги продавам на същата цена. Даже си нагласям филтъра още от лятото за зимните и от зимата за летните. За скъпите размери има смисъл и изпадат добри оферти, примерно на Ц5 последните зимни Нексен ги взех втора употреба за 110лв на 2 сезона, летните - 150-60лв, а бяха на няколко месеца. Това са цени за комплект 4бр 215/55/16.

Това лято взех 4 читави Бриджстона 195/65/15 на 50% с джанти за 100 лв и вчера продадох само гумите за 196лв, защото реших, че ще взема по-хубави гуми (подозирам, че тая зима ще е люта, а Приусът е страшно нисък отпред) и по-запазени джанти. Но много, много рядко излизат добри оферти при евтините размери като този или 205/55/16 и обикновено за тях е по-изгодно да взема нови за 100тина лв повече, отколкото вдървени на 4 години. Цените за евтините размери втора употреба са абдурдни, примерно нови Кумхо 195/65/15 са 300 лв, а масово 6-7-годишни ги продават по 200лв. Затова беше онази тема, а не че плюя всичко що е втора употреба.

И като финал да затвърдя скръндзлъка ми - товаря и ходя за монтаж/демонтаж или баланс в Перник (tooth) Там услугата винаги е над 50% по-евтина. Има и една квартална кръчма, наяждам се като прасе за 4.60лв и едвам се прибирам. (tooth)
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

exclusiveremix

Моя отговор е 15 с нови зимни.Карал съм и с втора ръка(първата ми зима) с дебица на 2 сезона,карал съм и нови.Знам те,че ще набараш най-тънката цена тей че скачай на масовия 195.Само аз ли тук съм на мнение,че тясната гума е по-добре за снега? (tooth)
Ford Focus Ecoboost Red Edition
Ford Fiesta TDCI Black&White

Mondeicho

Според мен си вземи 16 ки с нови гуми ако ще я караш. Ще е по-висока и проходима, което има значение зимата дори и за коловози из софийските улици. В противен случай сегашните със зимни 2 ра употреба и готово.
Животът като цяло е глупав, но графиката е невероятна.