Родна простотия

Започната от Pyrhel, 17 Октомври 2017 01:18:13

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Pyrhel

Пускам тема да споделяме родната "мърдост" и "здрав разум", както "прогресът" на държавата ни и "гениалните" идеи на управляващите.


Да започвам освен - сезонът е такъв, на вълна гуми сме, както писах в дневника:
Цитат на: Pyrhel в 16 Октомври 2017 19:54:17Потресен съм какви лайна се продават втора употреба и като излезне нещо по-читаво отлита за няколко часа. Примерно гуми, карани 2 години - 280 лв, нови - 310... Гуми на 7 години - 200лв... Някой дали ги купува тия боклуци - ако чак толкова пари не достигат, трябва ли изобщо да имаш кола, че да счупиш нечия чужда, като не можеш да спреш... Ако се купуват такива гуми, значи всичко е лайняно по тая кола - дискове, накладки, маркучи... Баси отчайващото положение и липса на какъвто и да е контрол (omg)
Примери от преебалника - много. 4 галоша евтин размер 2006та година - 200лв (нови 300), 2009та - 240, 2бр Дейтон 2012 - 100лв (нови 135)... Слагам и една снимка за цвят. Да отбележим, че с тия гуми е карано, а в момента се и продават - да има и за слеващия бърз и яростен цървул с бракма на обща стойност от 430лв с гумите и газовата.

После що като валне малко дъжд се пребиват като мухи или чупят чужди коли. Аквапланингът и ABS е за слабите, те са истински БеГе мъже, най-добри шофьори, професионалисти с дългогодишен опит.
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


Mondeicho

Тук малко е двустранен проблемът. Аз винаги си купивам нови гуми от магазина. Веднъж съм взимал от приятел на 2 сезона, но знаейки в какво състояние са. В крайна сметка ако нямаше кой да ги купува всичко щеше да си отмине и да не се предлагат на пазара...
Животът като цяло е глупав, но графиката е невероятна.

Pyrhel

Напълно съм съгласен! Ако приемем, че продавачите са тарикатите, купувачите са балъци/идиоти - всеки пробва - ако мине номера. Но не мога да си обясня защо има такива глупаци - да си купиш такива отпадъци - сякаш действията събиране и изваждане са ти чужди... Чак пък толкова липса на приоритизиране и сметка да не могат да си направят, изумявам се... И не е само с гумите - работа, телефони, избор на заведения, магазини за пазаруване... (omg)
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

Ispaneca

Аз винаги съм купувал втора ръка.Преди за фиестата взимах по 10 лева парчето от замъка в Ямбол и ги търкалях с години.Който си кара внимателно и по джанти да е все тая.На мондеото си купих 4 чистак нови Happyland по 50 евра парчето преди 4 месеца,и когато е мокър асфалта усещам че поднасям понякога.Ако 4 нови гуми струват повече от колата която карам,предпочитам да взема стари по 20-30 лева от замъка.

randity

И с тия гуми от по 10лв "парчето" се моля да не си зад мен в дъжд. Щото съм сигурен, че ми влизаш в багажника. Винаги съм се чудил на акъла на хора, които пестят от гуми, а след това качват семействата си в тези автомобили. При една неочаквана ситуация на пътя, смяташ ли, че с тия гуми от "Замъка" ще можеш да реагираш? Смяташ ли, че този галош, който купуваш е повече гума дори от китайска нова гума? Ако и на двата въпроса, отговора ти е "Да" е ясна ситуацията. И не излизайте с репликата "Който си кара внимателно" - колкото и да си внимателен, прецизен, движещ се по правилата, винаги ще ти се случи инфарктна ситуация, винаги ще се заблееш някъде и точно тогава, гумите са един голям процент за излизане от ситуация.
Моля се един ден хората да разберат, че автомобил се кара с глава, не с крака и ръце.

Pyrhel

"10 лв парчето", "happyland", "50 еврА" - точно за такива неща е темата, отлично вписване! (wdo)
Силно се надявам поне да осъзнаваш, че това не са гуми 2ра употреба, а изхвърлени. Що даваш пари изобщо, а не събереш от гумаджиите - не знам.
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

hotblooded

 Преди 20+ години, когато реших че ще си купувам кола (нямах 18),  бащата ми каза - дай на масата парите, който искаш да дадеш за кола, аз ще ти дам още толкова, но с едно условие, което ще научиш, като дадеш парите. Какво пък толкова, казах си, и сложих 1000$....   Бащата ми каза - до края на месеца сложи пари за 4 нови гуми, застраховка, и един резервоар бензин....  докато не ги сложиш на масата - забрави за кола.
Случката е напълно реална и урока беше доста добър....

Ispaneca

#7
Сега свеки има право на избор.Фиестата 7 години я търкалях с гуми от по 10 лева и не съм се молил да не вали.И колата я продадахме за 400 лева.А гумите  happyland са чисто нови от магазина.Българската простотия според са хората които взимат 600-700 лева заплата а си купуват гуми мишелин за 800 лева вместо хепиленд за 300-400 кинта.Така че няма нужда да се обиждаме,всеки си знае финансовите възможмости и възможностите зад вилана.В Испания марковите гуми струват 60-70 евра + 20 евро монтаж за всяка гума(общо 80 евро) а Happyland 50 евра с безплатен монтаж.Вие кои бихте избрали за 12 годишна кола която смятате да продавате другата година?
Edit.Резервнните гуми на фиестата ги събирах от гумаджиите.Кво да се прави.Криза.

Pyrhel

Отдавна не си идвал до България. Тук хора на 800 лв с нови Мишелини май не са останали, но има такива, които ги купуват на 10 години за 200лв. С такава заплата обикновено гордо карат стари X5, A8, S-class по 700-1000€ с Рикен/Тигър/Ориум/Таурус в най-добрия случай. В по-честия - с изхвърлени гуми за без пари.

Не знам ни 1 дума испански, с речника излезна, че трябва да търся "neumáticos online" и "precio de montaje de neumáticos". Като първи резултати излезнаха Фалкен и Кумхо за 46€, Унироял Рейнспорт 3 за 51€ - всички с безплатна доставка. Гледам, че монтаж с баланс е между 10 и 13€, значи става 59€ за Кумхо + монтаж и баланс. Т.е. 9х4 = спестени 36€ за Хепиленд, вместо Кумхо.

Цитат на: Ispaneca в 21 Октомври 2017 18:24:23Вие кои бихте избрали за 12 годишна кола която смятате да продавате другата година?
Там не знам, тук бих взел 4 гуми за 50тина евро на 1-2 години и поне 60%. Както и направих със стария Ситроен.

Нямам против всички гуми 2ра употреба, а само против галошите като от снимката най-горе. В друга тема писах същото: отговор № 6.
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

ivchotr

Вчера сложих зимните. Континентал не знам какъв си грип там. Добри са. Летните и те са Конти. Задните са 2015 г. Предните са от 2016 г. Аз съм ги купувал нови от магазина. За два летни сезона (не съм смятал пробега, но е някъде около 17 000 км) грайферът стигна до първия, тънкия маркер. Пролетес ще ги сменям. Мога да изкарам и другия сезон с тях, защото са уникални гуми и на сухо и на мокро и вероятно заради доброто си сцепление се износват по-бързо. Но няма да го направя, защото отдавна съм установил една проста истина - гумите са най-важният и най-евтин консуматив по отношение на сигурността.


sstefan

Не бих купил гуми втора употреба. То реално като си купя нови на втората година вече са си втора употреба. Рекорда ми е 4 години с едни гуми/летни/иначе 3 сезона и вънка. Сега дебна нови летни,че зимата се купуват.
Масовите 195/60/15 и не толкова куца марка са около 90 кинта,ама 3-4 години държат.

Ispaneca

#11
Цитат на: Pyrhel в 21 Октомври 2017 19:18:46
Не знам ни 1 дума испански, с речника излезна, че трябва да търся "neumáticos online" и "precio de montaje de neumáticos". Като първи резултати излезнаха Фалкен и Кумхо за 46€, Унироял Рейнспорт 3 за 51€ - всички с безплатна доставка. Гледам, че монтаж с баланс е между 10 и 13€, значи става 59€ за Кумхо + монтаж и баланс. Т.е. 9х4 = спестени 36€ за Хепиленд, вместо Кумхо.
Нямам против всички гуми 2ра употреба, а само против галошите като от снимката най-горе. В друга тема писах същото: отговор № 6.
Е ти пък 60 евра за кумхо?Аз взимах 13 цола Кумхо за 10 лева от замъка в Ямбил и ги карах незнам колко години.Наистина са здрави.Най честата причина за смяната на гумите бяга че от много седяне на паркинга ставаха криви.А сегашните гуми на  Мондеото са 16 цола  Happy Galop LuckyLand.Извинявам се за проявеното незнание.

marti1996


това е колата с която ходя на работа  (tooth), взел съм я за 300лв, подръжка никаква не вижда, е аджеба как да дам 300лв за гуми на автомобил който струва целия толкова, предни два максиса китайски на 4мм, отзад са 1мм, за лятото няма проблем, който си кара леко и бавно, не виждам за какво трябва да инвестира грандиозни суми в гуми, които понякога надхвърлят стоиноста на автомобила

Pyrhel

Цитат на: marti1996 в 22 Октомври 2017 21:43:38взел съм я за 300лв, подръжка никаква не вижда... не виждам за какво трябва да инвестира грандиозни суми в гуми, които понякога надхвърлят стоиноста на автомобила
За да не счупиш колата на някой, дето не я е взел за 300лв?

За жалост у нас ГО е много либерална. Няма никакво наказание за шофьори с ПТП; няма бонус-малус; огромно покритие на имуществени и неимуществени вреди... Ако с кофата се потроши нещо общинско - като спирки, огради, градинки, знаци и т.н. - шофьорът не плаща 1 лев от джоба си. Ако потроши скъп товар - също не плаща 1 лев. На трезва преценка от КАТ също не може да се разчита. Камерите не се признават. При наличие на общински камери - разследващите се мотаят и в един момент - ХОП - "СЪВИНА"...

И реално държавата чрез ГО и прегледите стимулира използванто на евтини еднодневки, с които се троши и блъска подред и се хвърлят на скрап на цената, на която са купени в движение.
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

mondeoto

Цитат на: marti1996 в 22 Октомври 2017 21:43:38отзад са 1мм
Майна ти си за спиране от движение!!! :-[ :-X

marti1996

тези които караме леко, и гледаме напред в далечината за да се избегнат такива ситуации, не сме по-опасни от джигита дето кара бмв за 100к лева макар и с най новите и скъпи гуми, но с 200км в час по булеварда, зимни гуми на фордчето си взимам само за предния мост, отзад съм с всесезонни.

nuHaKoJIaga

Цитат на: marti1996 в 22 Октомври 2017 21:43:38
това е колата с която ходя на работа  (tooth), взел съм я за 300лв, подръжка никаква не вижда, е аджеба как да дам 300лв за гуми на автомобил който струва целия толкова, предни два максиса китайски на 4мм, отзад са 1мм, за лятото няма проблем, който си кара леко и бавно, не виждам за какво трябва да инвестира грандиозни суми в гуми, които понякога надхвърлят стоиноста на автомобила


Колкото и леко и бавно да караш е достатъчно веднъж, докато е мокро, да ти изскочи дете/пешеходец на пътя и ти да не можеш да спреш. Ще стъпиш на боята на пешеходна или на осевата линия и ще ти поднесе при спиране. Всичко това е напълно възможно дори и лятото, стига да е мокро. Това е абсолютно малоумно мислене, че като караш леко можеш да караш с галоши.
С хубави гуми и ниска скорост съм поднасял в кръгово, защото имаше спряла кола в средната лента и трябваше рязко да сменя лентата, а скоростта в това кръгово никога не е над 40км/ч!

Ispaneca

Женами един я засякал на кръатовище,и ся като иде там и прочуска всички дори без да са са с предимство.Че и ваща работа такава.Един път поднесъл и бам чисто нови гуми.Ще кача после снимка с какви гуми си карам камиона.Шефа вика идеални са,нищо че теловете са отвънка,и нямам проблем с тях.

marti1996

На богето предполагам, щото аз на управляващия мост или на диференциала не бих сложил такива с телове.

Ispaneca

Простотоята не е само родна,навякъде обедняха хората.


Alexi

като си беден не караш кола .. колата не е даденост ..

Septerra

#21
Чак не мога да повярвам някои от колегите тук какво мислене имат - от хората са, които обикновено соча с пръст с лош пример...

Ispaneca

#22
айде да пишеш по темата колега ..

randity

И само като се замисли човек, че тия тука са капка в морето.. колко такива има, къде карат с галоши и му дреме.. нали има нещо там да не е баш по джанта, па к'во като е ДОТ, набор на колата. Дано само някой от вас, внимаващите не ми влезне с тия гуми в колата, щото моментално му ги нанизвам на главата, ей така, за внимание.

А ти, дето си караш камиона по телове.. Ти приятелю, не цениш собствения си живот, к'во остава на другите по пътя. Тамън снощи гледах няк'во предаване по Дискавъри и един обясняваше как е спукал с камиона гума при скорост от 100км/ч. Щетите бяха доста приятни, а на него му предстоеше операция на разкъсани сухожилия от зор да овладее камиона и да не се претрепе..

Та според мен е време да направят една акция и да ви сложат на трупчета колите за по 1-3 месеца да ви дойде малко акъла, че на пътя пресичат и вашите деца и близки.
Моля се един ден хората да разберат, че автомобил се кара с глава, не с крака и ръце.

marti1996

^ кой мислиш от чорбаджйите купува гуми на камион особенно за не-двигателен мост или за боге, веднага ще ти кажа никой, поради факта че една гума започва от 6-700лв, отделно има закон и той е 4мм грайфер и ако отговаряш на условието 4мм грайфер не-виждам кой ще ти сложи колата на трупчета, било то с летни през зимата или обратното, номера да не влезнеш на някого в багажника е да спазваш дистанция.

randity

Вие си знаете едно и също и т'ва е. Дистанция.. Ок, движиш се с 50км/ч., навън е като днес, няк'во лигаво и пред теб изкача дете. Е, според теб, с галоша ти с 4мм грайфер (като по изискване) ли ще спреш по-добре или с новата гума? Или пак ще спазиш дистанцията? Щото всеки ден ги гледам такива, спазващи дистанция и внимаващи..

И дееба, извади една линия сега и виж колко са 4мм. След това не ми отговаряй на мен, а си направи сметка, нормално ли е да караш с такива гуми?! Ае, да си сам на пътя, майната му, оправяй се, ама ти застрашаваш мен, семейството ми, хиляди души всеки ден..

Нямам какво повече да коментирам.. Просто не искам. Изумен съм от хора, дремещи им на оная работа за собствения им живот..
Моля се един ден хората да разберат, че автомобил се кара с глава, не с крака и ръце.

hotblooded

Цитат на: marti1996 в 23 Октомври 2017 18:31:14
^ кой мислиш от чорбаджйите купува гуми на камион особенно за не-двигателен мост или за боге, веднага ще ти кажа никой, поради факта че една гума започва от 6-700лв, отделно има закон и той е 4мм грайфер и ако отговаряш на условието 4мм грайфер не-виждам кой ще ти сложи колата на трупчета, било то с летни през зимата или обратното, номера да не влезнеш на някого в багажника е да спазваш дистанция.
Имаш и други условия за гумите, не е само грайфера. Гумите на една ос - трябва да са от един размер и една марка и модел. Имаше и изискване за разликата в износването на предни и задни гуми...  Честно казано - повръща ми се като видя камион който е с различни гуми на всяко колело.  Това дори турци и украинци не го правят.

hotblooded

Цитат на: Ispaneca в 23 Октомври 2017 12:04:29
Простотоята не е само родна,навякъде обедняха хората.
Да се кара с галоши не е бедност, а идиотизъм.

OL DiRTY

Че те хората са си го измислили, за по-бедничкият човек....гуми на изплащане! ???

Milcho

Идва кола за ГТП. Едната задна гума няма никакъв грайфер - казваме, че няма да мине така. Дава 20м назад, вади резервната, слага я и пак се реди за преглед. Минава го. Излиза, след 20м спира, пак слага старата гума и си заминава...  ::)

Такъв ако ме удари някъде, просто не знам как ще реагирам.
"по-добре счупен Форд бензин, отколкото здраво БМВ дизел" - Ина Тодорова