Офсет (ET) на джанти?

Започната от omiS, 11 Октомври 2017 16:03:40

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

omiS

Здравейте. Отдавна не съм влизал защото всичко е наред покрай Фордьо, дай Боже и при вас да е така ^-^

Идва зима и трябва да обуваме колите със зимни гуми. На жена ми колата е от тая година и сега ще купуваме тепърва и джанти. С алуминиеви джанти е, но ще търся железни за зимата. Гледам на алуминиевите офсета е 50, а железните които намирам са с ЕТ39.

Гледах сума картинки и обяснения и тотално се обърках и не разбирам - колкото по-голям е офсета, толкова навън към външната част на калника е джантата или обратното? Т.е. ЕТ50 или ЕТ39 ще е по-навън?


Ozzie

По- малък офсет изнася колелото навън.
Образно казано, джантата опира по- рано в диска (барабана).
С 39 мм. ЕТ, спрямо 50 мм., ще изнесеш колелото с 11 мм. навън и ще увеличиш стъпката с 22 мм. (2х11 мм.).
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

Dagestan

Гледам оригинално на Фокус 2 дават офсет 52,5. На мен летните 16-ки са ми с офсет 35, зимните 15-ки с 37 и нямам никакви проблеми, даже изглежда по-добре колата.

Pyrhel

Намаляване на офсета, означава "изхвърляне" на центъра на джантата навън. Офсетът е отстоянието на контактната повърхност към главината спрямо средата на ширината на джантата.
НО! Ширината на джантата (или гумата) е второто нещо в уравнението за изнасяне навън.
Може да имаш по-малък офсет, но джантата (гумата) да е по-навътре от тази с по-големия. Един пример с моите джанти:

Лети: 17", 7J, ET50, 215/45/17; Тенекета: 15", 6J, ET39, 195/65/15. 11мм намаляване на офсета не значи 11мм по-навън - гумата е 20мм по-тясна, а джантата - 25мм.
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

Ozzie

omiS нищо не споменава за широчината на гумата и джантата, затова, респективно приемаме, че говорим за едни и същи широчини
(beer)
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

omiS

Ооо, не знам колко са широки джантите. Не съм си го записал и утре ще проверя на светло да не ходя като крадец с фенера в тъмното :D
Колата е Ярис 2008ма, а гумите й са 185/60/15 с ET50, другите които трябва да търся за зимата са 175/65/14 и 14" джантите са с ЕТ39.

Mondeicho

Взимай стоманените джанти и слагай гумите. Колата ще е готова за зимата!
Животът като цяло е глупав, но графиката е невероятна.

sinnerman

Цитат на: omiS в 11 Октомври 2017 23:38:03другите които трябва да търся за зимата са 175/65/14 и 14" джантите са с ЕТ39.
С ЕТ 39 ще станат. Виж дали отговарят междуболтовото разстояние и централния отвор. Ти са константа при всеки цолаж. За гуми 175/65/14 ти препоръчвам тези[attach=1] В Примекс на 68.70 с отстъпка, ако си уредиш от някой.

zloster

Кратка проверка в wheel-size.com за Тойото Ярис 2008 г. показва нещо странно. Модификациите за европейския пазар с малките двигатели (1.0, 1.3, 1.4 дизел) са с два различни размера ET на джантите за 14 инча/цола - гумите с ширина 165 мм ги слагат на джанти с ET39, а тези с ширина 175 мм ги слагат на джанти с ЕТ45. Така дадени спецификации за пръв път виждам - може и проблемът да е в данните, с които разполага сайта. Проверявал съм няколко различни марки и модели и досега не съм ги хващал в грешки. Добре е да се засекат данните с някое ръководство на Тойота и да се прегледат интернет форумите на ползващи Тойота, дали няма да изскочи нещо изненадващо.
Чукча не читател, чукча - писател.
Смисъл, произход и употреба са пояснени на http://dslov.ru/pos/38/p38_229.htm
За обогатяване и подобряване на говорно-писмената ни култура: https://rechnik.chitanka.info/ http://ibl.bas.bg/rbe/ https://rbe.chitanka.info/

Pyrhel

Цитат на: sinnerman в 12 Октомври 2017 08:59:24
В Примекс на 68.70 с отстъпка, ако си уредиш от някой.
Дианата почнаха да държат едни от най-ниските цени. Този размер Кумхо там без "уреждане" е 59 лв.
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.


moonlwind

Аз съм в подобна ситуация. Трябва да намеря 14-ки за Фиеста 1.25 2012-та.
Гледам, че по спецификации офсета трябва да е ET37.5 (5.5Jx14 ET37.5):
https://www.wheel-size.com/size/ford/fiesta/2012/#trim-125i-eudm
Това значи ли, че ако се сложи примерно 47 или 48, каквито са на Фокус (5.5Jx14 ET47.5) е възможно да опре някъде по колата?  :-[

Ozzie

По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

jo_jo

а защо не си вземете каквито трябва, все има по моргите

moonlwind

Ще си взема. Просто ми се искаше да изясня този въпрос, за да знам колко да съм стриктен с критериите за търсене.

ivchotr

Преди мноооого години карах един Москвич. Намерих му някакви джанти за втори комплект гуми. Дойде момента да ги сменям, сложих първото колело и го завъртях за да стегна по-лесно с ключа. Колелото се врътна по-малко от четвърт оборот и се спря с удар ??? Оказа се, че джантата е била за модела, който и отпред е с барабани. Моят беше с дискове и ръбовете на джантата опираха в спирачния апарат.

Та е най-добре да се слагат оригиналните джанти за модела и ако се слагат други, трябва да се внимава.