Разход Мондео мк4

Започната от mspirovv, 04 Август 2023 16:34:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

mspirovv

Здравейте , легенди ,

интересно ми е колко ви горят колите ?
Аз съм с Мондео МК4 2.0 TDCI 140 коня автомат и имам разход в града около 13 , извън града иначе е 7.
Струва ми се множко , иначе колата си върви и няма проблеми.
Споделете при вас как е ?


ivchotr

Много е това. В Търново ли я караш градско?

mspirovv

#2
Да , предимно на къси разстояния.
До работа  (около 4 км) и обратно.

ivchotr

Ами много са тези 13/100 градско. Повече от 8 - 9 не би трябвало да качва. И то, защото за тези 4 км пробег едва ще загрява. На дълъг път също му е висок разходът. Не много, но все пак...

mspirovv

#4
Каква би била причината за повишен разход?
Към какво да се насоча за проверка?

Alexi

затапил ли си ЕГР

ivchotr

Причините може да са много и всякакви. Като се почне със задръстени филтри, скапано гориво, задръстени инжектори, някой хлабав или спукан маркуч по вакуумните пътища, показващ некоректни данни дебитомер, износване на цилиндрите и буталата, ЕГР-а дето го спомена Алекси, задръстен ДПФ и т.н., та стигнеш до меки гуми и тежък крак.

Колата ускорява ли леко, без замисляне. Ауспухът чист ли е и ако не е, саждите сухи ли са или мазни? Двигателят губи ли масло? Трябва да споделиш повече неща за състоянието на колата, а най-добре е да я закараш на диагностика - софтуерна и хардуерна.

mspirovv

Масла и филтри сменях преди месец.
Дюзите са проверени и са ок , а горивото ..зареждам на различни места.
За маркучите по вакуумните пътища ще трябва да проверя.
Ауспуха е чист , няма миризми или пушеци и колата не губи масло.
Относно ЕГР и Дпф нямам представа.
Купувайки я джамбаза каза, че е с наличен такъв , но така и не съм усещал колата да си прави регенерация.

ivchotr

В града няма как да прави регенерация. Ако нямаш ДПФ тя ще е безмислена, де. Ама, ако има, ще трябва да я изкараш на извънградско и да се опиташ да поддържаш известно време около 2200 - 2300 оборота. Но щом ауспухът е чист и не святкат лампи по таблото на умирачка, нещата покрай ДПФ и в единия и в другия случай са явно добре за момента.
Ами почни от простите неща - направи налягането на гумите каквото трябва да бъде и не натискай газта до дъно. И известно време наливай гориво само от "Еко", да речем. Аз като идвам в Търново зареждам предимно на това срещу "млякото", че не съм се заглеждал какво има там сега.

mspirovv

#9

Аз си карам извънградско не ме разбирай погрешно.
Иначе колата е на 18ки , ще им погледна налягането.
Иначе из града не ми е тежък крака , то просто трафика не позволява:)
Ще проверя налягането на гумите и ще видя да я закачат на диагностика относно вакуумните пътища и дебитомера.


perun

Ако 13/100 дава в Търново то не мога да си представя колко ще удари тази кола в София...

mspirovv

#11
Именно затова пуснах публикацията.
Интересно ми е другите с двигател като моя и автомат какъв разход имат.

Alexi

не знам коя година е Мондеото ти ,но Пежото ми ( BTED4 евро 5 мотора ,ръчка ) средния ми разход за последните 5000 км е 5.8 ,като тука се включват дълги преходи с багажници с 3 велосипеда на покрива ,3ма човека и багаж ( разхода е поне 0.5л нагоре с тях ) . Този разход е 80% извънградско ,в града рядко я карам ( имам служебна кола ) .

mspirovv

#13
2008г Комби.
Иначе и аз имам пежо 307 6 скоростна кутия ръчка 2.0 hdi и разходът в града е не повече от 6.5 ( Мисля , че се води същия двигател като на Форда)
Пък за извън града да не говорим.. пада на около 5.

Pyrhel

Офтопик -> mspirovv, моля те, не цитирай всеки предходен пост, използвай "отговори".
Използвайте форума, вместо системата за лични съобщения.
Нека поощрим за същото, когато ни пишат на ЛС.
Така помагаме на други в бъдеще.

ivchotr

В София може и да е по-нисък разходът, ако кара на по-дълги дистанции. Ако бръмчи само из квартала, е същата работа като в Търново. Но Мондеото може и да има някакъв проблем, защото и извънградският разход му е по-висок от нормалното. Или да няма проблем, а страничните фактори да си казват думата.

perun

Голяма е разликата м/у градско/извънградско. На мен това ми направи впечатление на първо четене...